Wpisy w kolejności

od najnowszych

kraj liberecki

Zamek Kumburk

Zamek Kumburk początkowo zwany Goldenburg został założony w 1325 roku przez Markvarta z Vartenberka. Sto lat później, podczas wojen husyckich, jako właściciel jest wymieniany Hynek Krušina z Lichtenburka. Prawdopodobnie on to kazał zbudować zewnętrzne obwarowania. Poszczególne części zamku zbudowano spiralnie jedna nad drugą.

Czytaj »
pałac w Przytoku
lubuskie

Pałac w Przytoku

Pałac w Przytoku wzniesiony z inicjatywy majora Emila Krackera von Schwarzenfelda, ukształtowany został w duchu modnego wówczas stylu neorenesansu. Architektura stuczterdziestoletnie­go dziś pałacu nie uległa zmianom od czasu jego budowy. Niewielkich przekształceń do­konano wewnątrz rezydencji po 1945 roku, wprowadzając wtórny podział pomieszczeń.

Czytaj »
Dwór w Rudzinach
lubuskie

Dwór w Rudzinach

Dwór w Rudzinach został wzniesiony w 1. poł. XVI wieku przez ród von Lutwitz, w odległości ok. 170 m na południowy zachód od istniejącej tu wcześniejszej, średniowiecznej siedziby rycerskiej. Z końcem XVII wieku, a następnie w 2. poł. XVIII i początkach XIX wieku, rezydencja była przebudowywana. W wyniku prowadzonych prac budowli nadano cechy pałacu w stylu klasycystycznym.

Czytaj »
Pałac w Witanowicach
dolnośląskie

Pałac w Witanowicach

Renesansowy pałac w Witanowicach powstał w XVIII wieku dla Baltazara von Borowitza. Przebudowany w latach 20. XX wieku stracił swój pierwotny wygląd.

Czytaj »
dolnośląskie

Kościół w Kromolinie

Kościół w Kromolinie wzniesiony został w XIV w., przed 1589 r. powiększono go o kaplicę i kruchtę. Przeszedł remonty po 1654 i w 1704 r. oraz restaurację w XIX w. Remonty nie zatarły gotyckiego charakteru świątyni.

Czytaj »
Pałac Lenno
dolnośląskie

Pałac Lenno

Wybudowany na podzamczu zamku Lenno, pałac Lenno ufundowany został przez Adama von Kaulhaus (pułkownika króla Francji Ludwika XIII) w latach 1653–1662 prezentuje styl barokowy, który to z kolei zawdzięcza przebudowie dokonanej w XVIII wieku przez hrabiego Grünfeld’a.

Czytaj »
meczet Al-Sahaba
Synaj Południowy

Meczet Al-Sahaba

Kamień węgielny pod meczet Al-Sahaba został położony w styczniu 2011 r., ale prace budowlane zostały zawieszone podczas rewolucji. Prace wznowiono ponownie w kwietniu tego samego roku. Otwarty został w marcu 2017 r. Stoi na starych ruinach z czasów gdy miasto należało do Izraela.

Czytaj »
Zamek Rechenburk
kraj hradecki

Zamek Rechenburk

Nieistniejący już zamek Rechenburk, założony w drugiej połowie XIII wieku przez panów ze Švábenic jako ich twierdza w ramach działalności kolonizacyjnej. Wraz z odejściem tego rodu z regionu Trutnov na przełomie XIII i XIV wieku stopniowo zanikał.

Czytaj »
Břecštejn
kraj hradecki

Břecštein

Poprzednikiem zamku Břecštejn był starszy zamek zwany Stein, który miał być domem Ottona von Stein. Otto w 1336 roku podarował trzy łany w Oblanovie (obecnie dzielnica Trutnova) dla klasztoru na Zderazu (obecnie część Pragi). Sam Břecštejn powstał w pierwszej połowie XV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1455 roku i znajduje się na tabliczkach trutnowskich lennych systemów mańskich, według których na zamku mieszkał Mikuláš (Nykl) Zilvár.

Czytaj »
Pałac w Vrchlabí
kraj hradecki

Pałac w Vrchlabí

W miejscu, gdzie obecnie stoi pałac w Vrchlabí, będący obecnie Urzędem Miasta i Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego, wznosiła się gotycka twierdza nawodna. Posiadłość nabył za 1750 groszy czeskich w 1533 r. od Jana Tetaura z Tetova Kryštof Gendorf z Gendorfu, radca królewski i zarządca kopalń.

Czytaj »
kościół w Vrchlabi
kraj hradecki

Kościół w Vrchlabi

Kościół w Vrchlabi stoi w miejscu jednonawowego gotyckiego kościoła z XIV wieku. Autorem projektu świątyni – wybudowanej w stylu neogotyckim – był praski architekt Stephan Tragl. Wybudowania kościoła podjął się miejscowy budowniczy Eduard Zirm. Stary kościół wyburzono w 1886 r., nową świątynię otwarto trzy lata później. Nosi wezwanie św. Wawrzyńca.

Czytaj »
Dolní Štěpanice
kraj liberecki

Zamek Dolní Štěpanice

Zamek Dolní Štěpanice został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Jana z Valdštejna, syna Zdenka, założyciela zamków Turnov i Valdštejn. Był on lokalnym centrum administracyjnym zabezpieczającym kolonizowane okoliczne ziemie. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w źródłach pisanych w 1304 roku.

Czytaj »
Kościół w Sieniawie Żarskiej
lubuskie

Kościół w Sieniawie Żarskiej

Kościół w Sieniawie Żarskiej, filialny, pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła. Gotycki, wzniesiony w XIV wieku, potem przebudowywany w pocz. XVI w. i rozbudowywany: wieża w 1809 r. i hełm wieży w 1867 r.

Czytaj »
Zamek Chojnik
dolnośląskie

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1364 r. 9 września 1399 roku starosta księstwa świdnicko-jaworskiego Benesz z Choustnik za zgodą króla Czech Wacława IV zastawił zamek Gotsche II Schofowi zastrzegając prawo wykupu zastawu. 16 maja 1400 Gotsche II zapłacił sumę zastawną. Prawo do czerpania dochodów z zamku miał także starosta królewski. 8 października 1418 król czeski nadał synom Gotsche II dobra ojcowskie. Dokument potwierdził starosta Heinze von Laasan 5 maja 1419 roku. Od tego momentu zamek był własnością rodziny Schaffgotschów.

Czytaj »
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi
dolnośląskie

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi należy do zaledwie około dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed 1211 r., a więc w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku mieszkańcy złotej osady zaczęli budować w jej centrum kościół.

Czytaj »
pałac schaffgotschów w cieplicach
dolnośląskie

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach wzniesiono w latach 1784-1809 z wykorzystaniem reliktów obu budynków, które pozostały po pożarze z roku 1777. Rezydencja reprezentuje styl dojrzałego baroku w połączeniu z formami wczesnoklasycystycznymi.

Czytaj »
Kościół w Świeciu
dolnośląskie

Kościół w Świeciu

Kościół w Świeciu wymieniony jest po raz pierwszy w 1346 roku. W formie gotyckiej nie zachował się. Obecna budowla powstała około 1649 r. na fundamentach wcześniejszego, który uległ zniszczeniu pod koniec wojny trzydziestoletniej. Dzisiejsza świątynia w Świeciu ma plan jednonawowy z absydą wieloboczną od wschodu i drewnianą sygnaturką nad nawą (z 1669 r.).

Czytaj »
Zamek Świecie
dolnośląskie

Zamek Świecie

Zamek Świecie zbudowano prawdopodobnie w XIV w. na polecenia księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda w celu ochrony szlaku biegnącego z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1329 roku jako castrum Sweta. Utracił znaczenie militarne po włączeniu Górnych Łużyc do korony czeskiej.

Czytaj »
Zamek Frýdlant
kraj liberecki

Zamek Frýdlant

Zamek Frýdlant – gotycki, przebudowany w okresie renesansu zamek położony w północnej części Czech, tuż przy granicy z Polską.

Czytaj »
Zamek Gryf
dolnośląskie

Zamek Gryf

Zamek Gryf wybudował w XIII wieku książę głogowski Konrad na miejscu dawnego grodu Bobrzan. Do końca XIV wieku znajdował się w rękach książąt świdnickich, później króla czeskiego Wacława IV. W 1419 roku stał się własnością rodu Schaffgotschów i pozostał w ich rękach do 1798 roku.

Czytaj »
Krzyże pokutne w Świeciu
dolnośląskie

Krzyże pokutne w Świeciu

Kamienne krzyże pokutne w Świeciu, wmurowane między przyporami, na prawo od bramy w murze otaczającym kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachowało się podanie, iż „6 maja 1602 roku rycerz Karl von Uechtritz został zastrzelony przez swojego przyjaciela strzałem w plecy”.

Czytaj »
zamek stary książ
dolnośląskie

Zamek Stary Książ

Obecnie zamek Stary Książ to wzniesiona w latach 1794-97 malownicza budowla w stylu eklektycznym, powstała według projektu Christiana Wilhelma Tischbeina, po przebudowie istniejącego w tym miejscu średniowiecznego zamku piastowskiego z końca XIII wieku. Podczas prac powstały między innymi stylizowane na gotyk romantyczne ruiny zamku Stary Książ.

Czytaj »
Zamek Cisy
dolnośląskie

Zamek Cisy

Zamek Cisy zbudował przypuszczalnie Bolko I Surowy, a rozbudował jego wnuk Bolko II świdnicki. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem (350 m) doliny Czyżynki stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaku handlowego i w XIII wieku chronił wschodnią granicę księstwa jaworskiego Bolka I Surowego, będąc przeciwwagą dla oddalonego o 3 km zamku Stary Książ leżącego w księstwie wrocławskim.

Czytaj »
Mury obronne w Stargardzie
zachodniopomorskie

Mury obronne w Stargardzie

Mury obronne w Stargardzie – zespół fortyfikacji otaczających najstarsze części Stargardu. Ich budowę rozpoczęto po otrzymaniu praw miejskich (1243), zachowana do dziś długość obwarowań wynosi ponad kilometr.

Czytaj »
Pałac w Trzebiechowie
lubuskie

Pałac w Trzebiechowie

Pałac w Trzebiechowie posiada reprezentacyjną bramę wjazdową na osi pałacu, której projekt wykonał osobiście książę Henryk VII. Umieszczono na niej stojące na tylnych łapach lwy, które trzymają herby księcia Henryka VII i jego małżonki księżnej Marii Aleksandriny oraz dwie daty 1876 i 1901 rok.
Pałac wystawiony na sprzedaż w zamian za wybudowanie nowego Zespołu Edukacyjnego (Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Przedszkole)

Czytaj »
pałac giżynek
zachodniopomorskie

Pałac Giżynek

Pałac Giżynek wybudowany w II poł. XIX w. w stylu neogotyckim, rozbudowany w 1922 r. Najstarsze informacje o tym majątku pochodzą z lat 20-tych XX w., kiedy właścicielem był (do 1945 r.) Ferdinand Giese. Od niego powstała nazwa majątku: Giesenfelde.

Czytaj »
kościół św. jana w stargardzie
zachodniopomorskie

Kościół św. Jana w Stargardzie

Kościół św. Jana w Stargardzie powstał w I połowie XV wieku w wyniku rozbudowy kaplicy wzniesionej wcześniej przez joannitów. Relikty tej XIII-wiecznej, romańskiej świątyni, w postaci granitowych ciosów, wbudowane zostały w filary nawy głównej obecnego prezbiterium.

Czytaj »
zachodniopomorskie

Wieża ciśnień w Renicach

Kwadratowa wieża ciśnień w Renicach pochodzi z końca XIX w. Zbudowana z kamieni i czerwonej cegły stoi pomiędzy pałacem (Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym), a jeziorem Renickim. Wieża jest częścią zespołu pałacowego – wpisanego do rejestru zabytków – razem z pałacem pochodzącym z początków XX w. oraz parkiem i ogrodami.

Czytaj »
kolegiata w stargardzie
zachodniopomorskie

Kolegiata w Stargardzie

Kolegiata w Stargardzie – kościół, jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie. Bryła kolegiaty widoczna jest ze wszystkich prowadzących do miasta dróg.

Czytaj »
Pałac w Renicach
zachodniopomorskie

Pałac w Renicach

Pałac w Renicach powstał po przebudowie istniejącego tu wcześniej dworu, który w 1905 r. trafił pod pieczę bankiera z Berlina, tajnego radcy handlowego Hugo Oppenheima i jego żony Anny. Przebudową na zlecenie Oppenheimów zajął się bawarski architekt Emanuel von Seidl, niezwykle popularny w tamtych czasach autor wielu obiektów o charakterze rezydencjonalnym.

Czytaj »
zachodniopomorskie

Kościół w Renicach

Kościół w Renicach znajduje się na niewielkim wzniesieniu opodal renickiego pałacu. Dokumenty wspominają, że świątynia istniała już w 1337 r. Niestety budowla nie dotrwała do naszych czasów. W XVII w. zbudowano nową świątynię wykorzystując fragmenty wcześniejszego kościoła.

Czytaj »
kościół w kliczkowie
dolnośląskie

Kościół w Kliczkowie

Kościół w Kliczkowie został ufundowany około 1417 roku, wzniesiony został w stylu gotyckim, w II połowie XVI wieku, następnie został przebudowany w 1878 roku. Budowla jest murowana, jednonawowa, posiada wyodrębnione prezbiterium i zakrystię.

Czytaj »
Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie
lubuskie

Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie

Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie – polskokatolicki kościół parafialny wzniesiony w stylu późnoromańskim w XIV wieku. W murze świątyni można zauważyć elementy gotyckie odsłonięte w czasie remontu kościoła. Znajdują się one na północnej stronie elewacji, stanowią je fragmenty gotyckiego lica. We wnętrzu zachował się barokowy ołtarz z figurą Chrystusa ukrzyżowanego.

Czytaj »
Krzyż kamienny w Szprotawie
lubuskie

Krzyż kamienny w Szprotawie

Krzyż kamienny w Szprotawie w dzielnicy Puszczyków (dawniej Mała Kopernia), na skrzyżowaniu ulicy Kraszewskiego z ulicą Kościelną, Krzyż z konglomeratu, o wymiarach 84 x 68 x 31 cm, z wyrytym mieczem.

Czytaj »
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Szprotawie
lubuskie

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Szprotawie

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Szprotawie powstał w I połowie XIII wieku, najprawdopodobniej w miejscu dawnego kultu pogańskiego boga Flinsa, którego czciła miejscowa ludność słowiańska zamieszkująca Iławę.

Czytaj »
Kościół Polskokatolicki w Małomicach
lubuskie

Kościół Polskokatolicki w Małomicach

Kościół Polskokatolicki w Małomicach zbudowany w 1732 roku jako zbór ewangelicki z fundacji ówczesnych właścicieli dóbr małomickich. Nieużytkowany po II wojnie światowej uległ częściowej dewastacji. Po przejęciu przez Kościół Polskokatolicki został wyremontowany w latach 1982-1984 i stał się siedzibą nowo utworzonej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Czytaj »
lubuskie

Oranżeria w Zatoniu

Po śmierci księżnej Doroty w 1862 roku właścicielem pałacu został jej młodszy syn, Aleksander Edmund markiz de Talleyrand-Périgord. Z jego inicjatywy na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku pałac wraz z przyległą oranżerią zostały przebudowane według projektu A. Jaekela.

Czytaj »
Kościół w Niwiskach
lubuskie

Kościół w Niwiskach

Kościół w Niwiskach, pierwotnie posiadający wezwanie św. Katarzyny, zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku. Od drugiej połowy XVI wieku do połowy XVII stulecia użytkowany był przez protestantów.

Czytaj »
Kościół w Kotowicach
lubuskie

Kościół w Kotowicach

Wzniesiony w ok. 1840 jako zbór ewangelicki, jest budowlą późnoklasycystyczną, zorientowaną na północ, murowaną, salową na planie prostokąta, z wieżą od strony południowej, nakrytą dachem dwuspadowym. Wnętrze, opięte emporami, ma wyposażenie z czasu budowy kościoła.

Czytaj »
Ruina kościoła ewangelickiego w Niwiskach
lubuskie

Ruina kościoła ewangelickiego w Niwiskach

Ruina kościoła ewangelickiego w Niwiskach to świątynia zbudowana jako budowla szachulcowa na planie krzyża greckiego z XVIII w. Nakryta dachem wielospadowym. Wnętrze obiegały empory. W XIX wieku została przebudowana w stylu klasycystycznym.

Czytaj »
palac-w-szczepowie
dolnośląskie

Pałac w Szczepowie

W 1766 r. pałac w Szczepowie zakupiła Anna Catharina von Schlabrendorf z domu von Otterstedt (19.09.1727-22.06.1784), druga żona Ernesta Wilhelma von Schlabrendorf (4.02.1719-14.12.1769). W latach trzydziestych XVIII wieku pałac został przebudowany w stylu barokowym, kolejna modernizacja nastąpiła w trzeciej ćwierci XIX w. Wówczas zmieniono dach, wystrój wnętrz i przebudowano piwnice.

Czytaj »
palac-w-pomorsku
lubuskie

Pałac w Pomorsku

Pałac w Pomorsku założony został na planie prostokąta, do którego krótszych boków do­budowano występujące przed lico korpusu głównego aneksy. Plan wzbogacają reprezenta­cyjne schody od frontu oraz ulokowana od strony parku drewniana weranda. Rozwinięcie planu uwidacznia się także w zróżnicowaniu bryły pałacu.

Czytaj »
pałac w śremie
dolnośląskie

Pałac w Śremie

Pałac w Śremie z I ćw. XIX wieku (około 1820) zbudowany został dla rodziny von Lucanus. Późnoklasycystyczna,  piętrowa budowla na planie prostokąta. Wzniesiony na miejscu wcześniejszej rezydencji należącej do rodu von Stenberg.

Czytaj »
kosciol-matki-bozej-rozancowej-w-gaworzycach
dolnośląskie

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Gaworzycach

W czasie reformacji kościół pw. Barbary przeszedł w ręce ewangelików, ale nakazem cesarza został zwrócony katolikom w 1654 r. Z racji, że protestanci nie mieli własnego kościoła, wspólnota postanowiła zbudować nową świątynie w latach 1741-1743. Budynek o konstrukcji szkieletowej, z przeznaczeniem na odprawianie nabożeństw, z czasem został przebudowany na masywny budynek z cegły. W 1870 r. kościół otrzymał strzelistą, neogotycką wieżę.

Czytaj »
kosciol-sw-barbary-w-gaworzycach
dolnośląskie

Kościół św. Barbary w Gaworzycach

Świątynia gotycka wybudowana w XIV wieku, remontowana w XIX wieku. Budowla jest orientowana, murowana, wzniesiona z kamienia i cegły, posiada jedną nawę oraz wieżę od strony zachodniej dobudowaną na początku XVI wieku, na narożnikach jest diagonalnie oskarpowana.

Czytaj »
pałac w suchej dolnej
lubuskie

Pałac w Suchej Dolnej

Pałac zbudowany w 1681 roku przez pierwszego właściciela wsi z rodu von Eckartsberg. Zbudowany na planie prostokąta, podpiwniczony, w wiekach XVIII i XIX przebudowany i powiększony. Część pomieszczeń ma sklepienia kolebkowe i kolebkowo–krzyżowe, część sal posiada resztki sztukaterii i resztki fresków.

Czytaj »
Pałac w Parchowie
dolnośląskie

Pałac w Parchowie

Pałac w Parchowie to okazała wiejska rezydencja zbudowana w 1702 roku według projektu znakomitego architekta Martina Frantza. Obiekt zachwycał wybitną dekoracją sztukatorską, bogactwem ornamentów roślinnych, ozdób o tematyce mitologicznej i wystroju rzeźbiarskiego na elewacjach.

Czytaj »
Dwór w Jabłonowie
lubuskie

Dwór w Jabłonowie

Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z połowy XIII wieku. Stała się wówczas dona­cją dla zakonu augustianów uczynioną przez książąt żagańskich i pozostawała w ich rękach do czasu sekularyzacji. Pod koniec XVII wieku zbudowano barokową rezydencję dla opa­ta żagańskiego.

Czytaj »

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: