Krzyż kamienny w Miłakowie

Zwiedzone: 30 sierpnia 2008

Krzyż kamienny w Miłakowie
sierpień 2008

Położenie:

Krzyż kamienny w Miłakowie – (niem. Milkau), w centrum wsi, przy drodze naprzeciwko kościoła, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Krzyż kamienny typu łacińskiego, o wymiarach 75 x 44 x 23 cm. Wykonany jest ze zlepieńca.

Nie jest znana data ani powód powstania tego krzyża. Możliwe, że pochodzi on z późnego średniowiecza. Jest to jednak hipoteza nie poparta żadnymi dowodami. Datowanie utrudnia również bardzo prosta forma krzyża, nieposiadającego cech stylowych, pozwalających na przybliżone datowanie metodą analizy porównawczej. Przypuszczenie, że jest to tzw. krzyż pokutny również nie opiera się na żadnych dowodach lecz jest wynikiem nieuprawnionego założenia, że wszystkie kamienne monolitowe krzyże, nieznanego wieku i pochodzenia, są krzyżami pokutnymi.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Jedna odpowiedź

  1. Swoją drogą nachodzi człowieka refleksja dlaczego tego rodzaju krzyż jest nieznany, nawet w najbliższej okolicy. W pobliskim Bytomiu Odrzańskim jest kilka kamiennych krzyży pokutnych wmurowanych obok głównego wejścia do kościoła świętego Hieronima. Te z kolei są znane daleko poza regionem. Wniosek: tego rodzaju zabytków nie należy tak traktować. Przydała by się tablica informacyjna przy drodze a i mała kampania w mediach również. Byłby to trzeci zabytek wart uwagi w Miłakowie dawnym Milkau tuż obok dworu i kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: