Zamek Kumburk

pierwotnie Goldenburg

Zwiedzone: 7 marca 2024

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 22941/6-2798

marzec 2024

Położenie:

Zamek Kumburk – ok 6 km na zachód od miejscowości Nová Paka, w powiecie Semily, w kraju libereckim, w Czechach.

Opis:

Najstarsza osada

Wzgórze zamkowe było użytkowane już w okresie neolitu, o czym świadczą liczne znaleziska naczyń ceramicznych z kultury ceramiki wstęgowej rytej. Ponadto fragmenty naczyń świadczą o osadnictwie w młodszej epoce brązu przez ludność kultury łużyckiej. Ślady ewentualnej osady (a może nawet grodu) zanikły w trakcie budowy średniowiecznego zamku wysokiego. Pozostałe fragmenty naczyń ceramicznych pochodzą z okresu halsztackiego oraz z okresu wczesnego średniowiecza.

Historia

Zamek początkowo zwany Goldenburg został założony w 1325 roku przez Markvarta z Vartenberka. Sto lat później, podczas wojen husyckich, jako właściciel jest wymieniany Hynek Krušina z Lichtenburka. Prawdopodobnie on to kazał zbudować zewnętrzne obwarowania. Poszczególne części zamku zbudowano spiralnie jedna nad drugą.

Po wojnach husyckich zamek nabył Jindřich Berka z Dubé. Po nim zamek przejęli Trčkové z Lípa i ród Smiřickych. W XVI wieku zamek służył jako więzienie. W czasie wojny trzydziestoletniej został spustoszony przez wojska szwedzkie. Rozebrany w 1658 roku na rozkaz cesarza Leopolda I Habsburga.

W górnej wieży znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona najbardziej znanemu przedstawicielowi czeskiego romantyzmu – poecie Karelowi Hynkowi Mácha, który odwiedził zamek. Obecnie administracją zamku zajmuje się Stowarzyszenie ratowania zamku Kumburk, które zajęło się budową wieży widokowej, a także organizuje tu różne imprezy kulturalne o charakterze charytatywnym (zebrane pieniądze są przeznaczane na dalszą rekonstrukcję zamku).

Legendy

  • Zikmund II. Smiřický (1557/58/–1608; a po jego śmierci jego córka Markéta Salomena Smiřická) więził na zamku przez 11 lat drugą z córek Eliške Kateřine Smiřicką (1590–1620) za to, że pokochała prostego kowala,
  • na zamku ukryty jest wielki skarb, którego strzeże kogut o ognistych oczach,
  • pojawiają się tu duchy dziewicy Melusíny i smutnego myśliwego.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w kraju libereckim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: