Close

Pałac w Zatoniu

Zwiedzony: 2 sierpnia 2000

Pałac w Zatoniu

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1787 z 16.03.1965

2° C Czyste niebo
pałac w zatoniu

sierpień 2000

Położenie:

Pałac w Zatoniu (niem. Günthersdorf), w województwie lubuskim.

Pałac w Zatoniu

2 sierpnia 2000

Opis:

Pałac w Zatoniu – wybudowany w 1689 r. przez ówczesnego właściciela dóbr zatońskich Balthazara von Unruh w formie barokowego dworu. W roku 1842 przebudowany w formie klasycystycznej. Wg najnowszych ustaleń autorem projektu przebudowy dworu był W. Gurlt, książęcy urzędnik ds. budowlanych z Otynia. W tym samym roku zaczęto także przekształcać park wokół pałacu wg projektu Piotra Lenné.

Prace te zleciła księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord, która przeprowadziła się tu w latach czterdziestych XIX wieku. To na czas pobytu księżnej przypada najlepszy okres w historii pałacu. Bywali tu nie tylko najwięksi europejscy władcy (m.in. król Fryderyk Wilhelm IV czy car Mikołaj I) ale i wybitni twórcy kultury (Franciszek Liszt, Honoriusz Balzac).

Oszczędzony podczas zamieszek Wiosny Ludów, z uwagi na wielki autorytet, jakim cieszyła się księżna Dorota, stracił swą świetność wraz z jej śmiercią w 1862 roku.

Spalony w roku 1945, nie został odbudowany.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Z zewnątrz

Pałac w Zatoniu

Wewnątrz

Pałac w Zatoniu

Oranżeria

Pałac w Zatoniu

Inne zabytki w regionie :

Pałac w Drwalewicach

Pałac w Drwalewicach

Renesansowy dwór obronny wzniósł prawdopodobnie w XVI w. Hans Wolff von Unruh. Od XVI w. wielokrotnie zmieniał się wygląd dworu, (...)

Czytaj
Dwór w Solnikach

Dwór w Solnikach

Dwór obronny z XVI w. zbudowany przez rodzinę von Braun. Przebudowany w końcu XVIII w. Otrzymał wówczas skromne klasycystyczne dekoracje (...)

Czytaj
Kościół w Mirocinie Górnym

Kościół w Mirocinie Górnym

Kościół powstał na przełomie XIII i XIV w. (tutejsza parafia jest wzmiankowana w 1352 roku). Budowla wzniesiona na planie wydłużonego (...)

Czytaj
Pałac w Zatoniu

Kościół w Gołaszynie

Kościół pod wezwaniem św. Marcina wzmiankowany w 1225 roku. Powstał w drugiej połowie XIII w. murowany z kamienia polnego, z (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email