Close

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim

Zwiedzony: 30 sierpnia 2008

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 413 z 2.04.1963

-2° C Czyste niebo
kościół ewangelicki w bytomiu odrzańskim

sierpień 2008

Położenie:

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim (niem. Beuthen an der Oder), w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim.

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim

30 sierpnia 2008

Opis:

Świątynia została wzniesiona w stylu barokowym w latach 1744-1746. Kościół został założony na planie prostokąta, od strony północnej do świątyni wchodziło się przez zachowany z budynku gimnazjum protestanckiego (Schönaichianum–Carolatheum) renesansowy portal ozdobiony kartuszami herbowymi rodu Schönaichów. We wnętrzu zostały zamontowane dwukondygnacyjne empory podparte filarami, na których mogło się zmieścić 1200 osób a także kościół otrzymał bogato zdobione wyposażenie w stylu barokowym. W latach 1859–1860 od strony południowej do świątyni została dobudowana wysoka wieża o czterech kondygnacjach (najwyższa kondygnacja przechodziła w ośmiokąt) zwieńczona dachem namiotowym, na której zostały umieszczone cztery dzwony (dwa z nich zostały zdemontowane na cele wojenne w 1917 roku). Zapewne w tym czasie do wschodniej ściany świątyni została dobudowana zakrystia. W 1878 roku budowla została wyposażona w nowe organy, a w 1896 roku z okazji jubileuszu 150–lecia, świątynia została odnowiona. Ponownie kościół został wyremontowany w 1928 roku (wymieniono wtedy pokrycie dachowe i powstały nowe elewacje). Po 1945 roku świątynia ewangelicka nie była użytkowana i stopniowo popadła w ruinę (wnętrze zostało zdewastowane). Na przełomie XX i XXI wieku zostało zabezpieczone pokrycie dachowe, a w 2006 roku świątynię kupiła fundacja archeologiczna w celu ulokowania w świątyni magazynów.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu z Wikipedii:

Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Lapidarium w Kożuchowie

Lapidarium w Kożuchowie

Lapidarium w Kożuchowie (sepulkralne) należy do jednego z najlepiej zachowanych zespołów rzeźby nagrobnej w Polsce. Powstało w latach 70-tych na (...)

Czytaj
zamek w siedlisku

Zamek w Siedlisku

Budowla zniszczona została dopiero pod koniec II wojny światowej, w kwietniu 1945, kiedy to została podpalona przez żołnierzy radzieckich. W (...)

Czytaj
Kościół w Witkowie

Kościół w Witkowie

Wczesnogotycki kościół pochodzi z XIII w. Do początku lat 90 XX w. stał nieużytkowany od czasu zakończenia II wojny światowej. (...)

Czytaj
Pałac w Jasieniu

Pałac w Jasieniu

Barokowy pałac byłych właścicieli miasta Jasień zbudowany został w 1780 r. Budynek wykonano z cegły na planie wydłużonego prostokąta. Frontowe (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email