Zamek Windeck

Zwiedzony: 8 czerwca 2003

,
0°C
Zamek Windeck
czerwiec 2003

Położenie:

Zamek Windeck – 

ponad miastem Weinheim (220 m n.p.m.), na wschód od miasta, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

W 1130 roku zostaje założony zamek na miejscu jeszcze starszego (który został zniszczony około 1100 roku) przez klasztor Lorch do ochrony miasta Weinheim.

Zamek nie był siedzibą rodową ani nie było tu żadnych urzędów. Zarządzany był przez wójtów obsadzanych przez klasztor. Aż do roku 1674 został oszczędzony przez wojny, wtedy to został zdobyty i wysadzony prawdopodobnie przez Francuzów, ale nie jest to do końca udowodnione.

W XIX i XX w. zamkiem opiekowały się różne okoliczne stowarzyszenia.

Z tego małego, położonego wysoko ponad Weinheim zamku pozostał tylko mur kurtynowy, resztki pałacu i budynki mieszkalne. Równie dobrze zachowany jest donżon. Widok, jaki się z niego rozpościera w słoneczne dni, kiedy to widać całą dolinę Renu aż do Lasu Palatyńskiego, zapiera dech w piersiach.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Zamek Rüdenburg

Zamek Rüdenburg zbudowany był prawdopodobnie w latach 1220-1250 przez panów von Rüdenberg. W roku 1446 wspomina się w dokumentach o Albrechcie Kechler von Rüdenberg. Pozostałymi właścicielami byli palatyni reńscy, hrabiowie Wirtembergii, panowie von Neueneck (1498), kraj Badenia Wirtembergia.

Zamek Kislau

Zamek Kislau w Niemczech, w miejscowości Bad Schönborn, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohendießen

Zamek Hohendießen został po raz pierwszy wymieniony w XIV w. gdzie lennikami szwabskiego rodu szlacheckiego Hohenbergów była szlachecka rodzina Dießer. W 1334 roku jako właścicieli wymienia się Ulricha i Wolfa der Dießer. Ta miejscowa szlachta była juz wzmiankowana w 1100 r.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Waldenburg

Historia tego zamku niestety nie jest znana. Prace badawcze, wykopaliskowe i archeologiczne gruzów wokół Waldenburgu nie przyniosły żadnego rozwiązania. Nie istnieją żadne dokumenty ani rysunki mogące coś wnieść w dzieje zamku. Kilka znalezisk garncarskich pozwala przypisać go do Górnego Renu i Jury Szwabskiej. Znaleziony w 1887 roku "Smoczy Lichtarz" z brązu znajduję się w Muzeum Krajowym Wirtembergii w Stuttgarcie.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: