Zamek Kislau

Zwiedzony: 23 maja 2004

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Kislau
maj 2004

Położenie:

Zamek Kislau – 

w Bad Mingolsheim, części miejscowości Bad Schönborn, 

w powiecie 

Karlsruhe, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek nawodny Kislau został po raz pierwszy wspomniany w Kronikach Sindelfingen w 1083 r. jako “Castrum Chiselowa” (“Chiselowa” lub “Kisilowa” oznacza w starowysokogermańskim Kiesel–Au lub Kiesel–Feld żwirowa łąka lub żwirowe pole). Nazwa prawdopodobnie pochodzi od faktu, że kompleks zamkowy został założony na wielkich żwirowych złożach prehistorycznej rzeki Kinzig–Murg. Kislau bardzo wcześnie miała własną szlachtę zamkową. W 1116 r. został wymieniony Adelbert von Kislau, zięć hrabiego Wernera von Worms. Ród Kislau wymarł w latach 1232–1237. W 1252 r. król Wilhelm z Holandii usadził w nim swojego kanclerza, biskupa Speyer Heinricha von Leiningen. W ten sposób Kislau przez prawie 400 lat znalazł się w posiadaniu książąt–biskupów ze Speyer.

W czasie pożaru w 1647 r. spłonęło wiele budynków gospodarczych. W 1675 r. podczas oblężenia przez wojska francuskie króla Ludwika XIV zamek został zniszczony mimo neutralności biskupstwa. Wieża obronna została wysadzona, a fosy zasypane. Po sekularyzacji majątku kościelnego w 1803 r. zamek przeszedł w posiadanie Badenii

W 1813 r. zamek został przekształcony w koszary i szpital wojskowy. Natomiast w 1824 r. utworzono w nim więzienie państwowe. Na początku pierwszej wojny światowej w 1914 r . w zamku  stacjonował szpital. W 1930 r. był szpitalem dla umysłowo chorych kobiet. Po dojściu Hitlera do władzy 1933 r. w zamku utworzono obóz koncentracyjny KL Kislau. Został zamknięty w 1939 r.

Po II wojnie światowej w 1946 r. stanowił krótkotrwałe zakwaterowanie dla przesiedlonych Niemców sudeckich. Od 1948 r. zamek jest oddziałem zakładu karnego w Bruchsal.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Mainau

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739-46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego NMP.

Zamek Waldeck

Zamek skalny powstał w XII wieku i po raz pierwszy wspomniany był w 1140 roku. Mieszkańcy zamku zostali później raubritterami i z tego powodu w XIII wieku zamek został zniszczony, jednak wkrótce potem został ponownie odbudowany. W 1553 roku umiera Tristan, ostatni z rodu von Waldeck i od 1600 roku zamek ulega powolnemu upadkowi.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Zamek Hirschburg

Zamek założony był prawdopodobnie w XI stuleciu i był siedzibą rodową rodziny szlacheckiej Hirschberger (wcześniej Hirzberger). Po wymarciu ostatniego jej członka Ebenharda von Hirzberg w pierwszej ćwierci XIII w. zamek został przejęty przez nowych rycerzy lenników, którzy również zaczęli się nazywać "von Hirschberg".

Zamek Steinsberg

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1109 roku. W XIII stuleciu właścicielami zamku byli przede wszystkim hrabiowie von Oettingen. Po nich przeszedł w posiadanie palatynów reńskich i aż do XV wieku był siedzibą palatyńskiego urzędu administracyjnego w południowym Kraichgau. W 1517 roku zamek stał się własnością panów von Venningen. Wkrótce potem w 1525 roku zamek został spalony w czasie wojny chłopskiej. W zamian za to zbuntowani chłopi musieli zapłacić 5000 guldenów rekompensaty. Po błyskawicznym zdobyciu zamku w 1777 roku został on opuszczony.

Zamek Hohenschramberg

około 1455 - zamek jest w posiadaniu Hansa von Rechberg. 1457-1459 - Hans von Rechberg przebudowuje zamek na wczesną twierdzę przystosowaną do broni palnej. Nazywana jest "najmocniejszą w całej Szwabii".

Zamek Zavelstein

Zamek został założony około 1200 roku przez hrabiów Calw jako kasztelania. W 1345 roku wszedł w posiadanie hrabiów Wirtembergii. Po napadzie Schleglerbundes na hrabiego Eberhard II w Wildbad znalazł on tutaj schronienie w trakcie ucieczki. W 1367 roku nadał on miejscowości prawa miejskie. W 1616 roku książę Johann Friedrich przeniósł władzę z Zavelstein do Buwinghausen von Walmerode, i zaczął w ten pałac inwestować. Francuskie wojsko pod dowództwem generała Mélac zniszczyło zamek w 1692 roku.

Pałac Schloss Rüppurr

"Zamek" Ruppurr jest po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1380 r. Od około 1450 roku określany jest jako pałac. Do XVI wieku następuje rozbudowa kompleksu budynków, otoczonych fosą wodną i murem obronnym. Gdy miejscowa szlachta opuściła pałac, w roku 1593 kupił ją margrabia Ernst Friedich von Baden¬-Durlach. Do początku XVIII w. mieścił się tu Urząd Ziemski.

Zamek Müneck

Zamek został wybudowany w XII w. przez panów von Müneck, bocznej linii von Hailfingen, popleczników palatynów z Tybingii, jako zamek ochronny i ofensywny. Następne pokolenia Hailfingerów powoli wysprzedawały swą siedzibę.

Zamek Waldenburg

Historia tego zamku niestety nie jest znana. Prace badawcze, wykopaliskowe i archeologiczne gruzów wokół Waldenburgu nie przyniosły żadnego rozwiązania. Nie istnieją żadne dokumenty ani rysunki mogące coś wnieść w dzieje zamku. Kilka znalezisk garncarskich pozwala przypisać go do Górnego Renu i Jury Szwabskiej. Znaleziony w 1887 roku "Smoczy Lichtarz" z brązu znajduję się w Muzeum Krajowym Wirtembergii w Stuttgarcie.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: