Zamek Kislau – w Bad Mingolsheim, części miejscowości Bad Schönborn, w powiecie Karlsruhe, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.
Zamek Kislau – w Bad Mingolsheim, części miejscowości Bad Schönborn, w powiecie Karlsruhe, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.
Zamek nawodny Kislau został po raz pierwszy wspomniany w Kronikach Sindelfingen w 1083 r. jako „Castrum Chiselowa” („Chiselowa” lub „Kisilowa” oznacza w starowysokogermańskim Kiesel–Au lub Kiesel–Feld żwirowa łąka lub żwirowe pole). Nazwa prawdopodobnie pochodzi od faktu, że kompleks zamkowy został założony na wielkich żwirowych złożach prehistorycznej rzeki Kinzig–Murg. Kislau bardzo wcześnie miała własną szlachtę zamkową. W 1116 r. został wymieniony Adelbert von Kislau, zięć hrabiego Wernera von Worms. Ród Kislau wymarł w latach 1232–1237. W 1252 r. król Wilhelm z Holandii usadził w nim swojego kanclerza, biskupa Speyer Heinricha von Leiningen. W ten sposób Kislau przez prawie 400 lat znalazł się w posiadaniu książąt–biskupów ze Speyer.
W czasie pożaru w 1647 r. spłonęło wiele budynków gospodarczych. W 1675 r. podczas oblężenia przez wojska francuskie króla Ludwika XIV zamek został zniszczony mimo neutralności biskupstwa. Wieża obronna została wysadzona, a fosy zasypane. Po sekularyzacji majątku kościelnego w 1803 r. zamek przeszedł w posiadanie Badenii
W 1813 r. zamek został przekształcony w koszary i szpital wojskowy. Natomiast w 1824 r. utworzono w nim więzienie państwowe. Na początku pierwszej wojny światowej w 1914 r . w zamku stacjonował szpital. W 1930 r. był szpitalem dla umysłowo chorych kobiet. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. w zamku utworzono obóz koncentracyjny KL Kislau. Został zamknięty w 1939 r.
Po II wojnie światowej w 1946 r. stanowił krótkotrwałe zakwaterowanie dla przesiedlonych Niemców sudeckich. Od 1948 r. zamek jest oddziałem zakładu karnego w Bruchsal.