Zamek Kislau

Zwiedzony: 23 maja 2004

Schönborn, DE
8°C
Overcast clouds
Zamek Kislau
maj 2004

Położenie:

Zamek Kislau – 

w Bad Mingolsheim, części miejscowości Bad Schönborn, 

w powiecie 

Karlsruhe, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek nawodny Kislau został po raz pierwszy wspomniany w Kronikach Sindelfingen w 1083 r. jako “Castrum Chiselowa” (“Chiselowa” lub “Kisilowa” oznacza w starowysokogermańskim Kiesel–Au lub Kiesel–Feld żwirowa łąka lub żwirowe pole). Nazwa prawdopodobnie pochodzi od faktu, że kompleks zamkowy został założony na wielkich żwirowych złożach prehistorycznej rzeki Kinzig–Murg. Kislau bardzo wcześnie miała własną szlachtę zamkową. W 1116 r. został wymieniony Adelbert von Kislau, zięć hrabiego Wernera von Worms. Ród Kislau wymarł w latach 1232–1237. W 1252 r. król Wilhelm z Holandii usadził w nim swojego kanclerza, biskupa Speyer Heinricha von Leiningen. W ten sposób Kislau przez prawie 400 lat znalazł się w posiadaniu książąt–biskupów ze Speyer.

W czasie pożaru w 1647 r. spłonęło wiele budynków gospodarczych. W 1675 r. podczas oblężenia przez wojska francuskie króla Ludwika XIV zamek został zniszczony mimo neutralności biskupstwa. Wieża obronna została wysadzona, a fosy zasypane. Po sekularyzacji majątku kościelnego w 1803 r. zamek przeszedł w posiadanie Badenii

W 1813 r. zamek został przekształcony w koszary i szpital wojskowy. Natomiast w 1824 r. utworzono w nim więzienie państwowe. Na początku pierwszej wojny światowej w 1914 r . w zamku  stacjonował szpital. W 1930 r. był szpitalem dla umysłowo chorych kobiet. Po dojściu Hitlera do władzy 1933 r. w zamku utworzono obóz koncentracyjny KL Kislau. Został zamknięty w 1939 r.

Po II wojnie światowej w 1946 r. stanowił krótkotrwałe zakwaterowanie dla przesiedlonych Niemców sudeckich. Od 1948 r. zamek jest oddziałem zakładu karnego w Bruchsal.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Kaiserpfalz w Bad Wimpfen

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

Zamek Zollernschloss

Zamek Zollernschlössle w Balingen powstał w XV w. Początkowo był siedzibą namiestnika Wirtembergii następnie przeszedł w ręce prywatne. W roku 1920 będąc w ruinie został odkupiony przez miasto Bailingen i odbudowany w starym stylu.

Pałac Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Albeck

Zamek Albeck w miejscowości Sulz w landzie Badenia Wirtembergia. Zachowały się resztki murów obronnych i pałac z licznymi otworami okiennymi (dawne okna łukowe).

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Pałac Gottesaue

Gottesaue jest renesansowym pałacem położonym we wschodniej części Karlsruhe.1094 – Założone zostaje benedyktyńskie opactwo Gottesaue przez grafów von Herrenberg. 1525 – Klasztor zostaje splądrowany i zburzony. 1588 – Margrabia Ernst Friedrich von Baden–Durlach nakazuje Johannowi Schoch i Paulowi Murer zbudowanie na tym terenie pałacyku myśliwskiego. 1689 – W czasie Palatyńskiej Wojny Sukcesyjnej pałac zostaje zniszczony i ponownie odbudowany.

Pałac Wasserburg

Pałac Wasserburg w Glatt jest jednym z nielicznych nawodnych pałaców w Niemczech, który nadal jest użytkowany. Jest też jednym z najstarszych pałaców renesansowych w południowych Niemczech.

Zamek Hornberg

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Neckarzimmern, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: