Zamek Horneck

Zwiedzone: 7 grudnia 2003

Zamek Horneck
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Horneck – 

w dolinie rzeki Necker, w północnej części miasta Gundelsheim

, w powiecie 
Heilbronn, 
w landzie Badenia–Wirtembergia, 
w Niemczech.

Opis:

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP, mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

W czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został zniszczony. Na jego miejscu postawiono obecny renesansowy pałac w wielokątnej formie, w środku którego znajduje się dawny donżon. Resztki pozostałych budynków obronnych można znaleźć w sąsiednich budynkach i otoczeniu. W ten sposób na przykład zabytkowe mury obronna, a nawet resztki dawnej wieży obronnej znajdują się rozdzielone na prywatnych posesjach. Stara fosa istnieje częściowo do dzisiaj i otacza renesansowy pałac.

Zamek należał do niejakiego Konrada. W 1255 roku wstąpił on do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny i przekazał zamek dla zakonu. Horneck obok Malborka i Rygi był trzecią główną siedzibą zakonu. W 1525 roku został spalony w czasie wojny. W 1533 roku na jego fundamentach założono pałac, który swój obecny barokowy wygląd otrzymał w 1724 roku. W 1897 roku powstało w nim pod przewodnictwem profesora Roemheld renomowane sanatorium Horneck.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: