Zamek Horneck

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Gundelsheim, DE
4°C
Scattered clouds
Zamek Horneck
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Horneck – 

w dolinie rzeki Necker, w północnej części miasta Gundelsheim, 

w powiecie 

Heilbronn, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP, mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

W czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został zniszczony. Na jego miejscu postawiono obecny renesansowy pałac w wielokątnej formie, w środku którego znajduje się dawny donżon. Resztki pozostałych budynków obronnych można znaleźć w sąsiednich budynkach i otoczeniu. W ten sposób na przykład zabytkowe mury obronna, a nawet resztki dawnej wieży obronnej znajdują się rozdzielone na prywatnych posesjach. Stara fosa istnieje częściowo do dzisiaj i otacza renesansowy pałac.

Zamek należał do niejakiego Konrada. W 1255 roku wstąpił on do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny i przekazał zamek dla zakonu. Horneck obok Malborka i Rygi był trzecią główną siedzibą zakonu. W 1525 roku został spalony w czasie wojny. W 1533 roku na jego fundamentach założono pałac, który swój obecny barokowy wygląd otrzymał w 1724 roku. W 1897 roku powstało w nim pod przewodnictwem profesora Roemheld renomowane sanatorium Horneck.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Mainau

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739-46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego NMP.

Zamek Schenkenburg w Epfendorf

1312 - Pierwsza wzmianka o darczyńcach z Schenkenberg w Kronikach Zimmer 1331-1420 - Wzmianka o darczyńcach z Schenkenberg, którzy przypuszczalnie wybudowali zamek. Nie jest znana data zniszczenia zamku.

Zamek Minneburg

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Neckargerach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Schloss Rüppurr

"Zamek" Ruppurr jest po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1380 r. Od około 1450 roku określany jest jako pałac. Do XVI wieku następuje rozbudowa kompleksu budynków, otoczonych fosą wodną i murem obronnym. Gdy miejscowa szlachta opuściła pałac, w roku 1593 kupił ją margrabia Ernst Friedich von Baden¬-Durlach. Do początku XVIII w. mieścił się tu Urząd Ziemski.

Zamek Alt-Eberstein

1085 – Pierwsza udokumentowana wzmianka władców von Eberstein. 1196 – Właściciele von Eberstein po raz pierwszy nazwani są grafami. 1197 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.

Zamek Hirschburg

Zamek założony był prawdopodobnie w XI stuleciu i był siedzibą rodową rodziny szlacheckiej Hirschberger (wcześniej Hirzberger). Po wymarciu ostatniego jej członka Ebenharda von Hirzberg w pierwszej ćwierci XIII w. zamek został przejęty przez nowych rycerzy lenników, którzy również zaczęli się nazywać "von Hirschberg".

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Zamek Nippenburg

Zamek Nippenburg, w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hemmingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Schloss Rastatt

Pałac Schloss Rastatt położony w Niemczech, w miejscowości Rastatt, w landzie Badenia Wirtembergia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: