Zamek Horneck

Zwiedzony: 7 grudnia 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Horneck
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Horneck – 

w dolinie rzeki Necker, w północnej części miasta Gundelsheim, 

w powiecie 

Heilbronn, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP, mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

W czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został zniszczony. Na jego miejscu postawiono obecny renesansowy pałac w wielokątnej formie, w środku którego znajduje się dawny donżon. Resztki pozostałych budynków obronnych można znaleźć w sąsiednich budynkach i otoczeniu. W ten sposób na przykład zabytkowe mury obronna, a nawet resztki dawnej wieży obronnej znajdują się rozdzielone na prywatnych posesjach. Stara fosa istnieje częściowo do dzisiaj i otacza renesansowy pałac.

Zamek należał do niejakiego Konrada. W 1255 roku wstąpił on do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny i przekazał zamek dla zakonu. Horneck obok Malborka i Rygi był trzecią główną siedzibą zakonu. W 1525 roku został spalony w czasie wojny. W 1533 roku na jego fundamentach założono pałac, który swój obecny barokowy wygląd otrzymał w 1724 roku. W 1897 roku powstało w nim pod przewodnictwem profesora Roemheld renomowane sanatorium Horneck.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Schwetzingen-Schloß

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Müneck

Zamek został wybudowany w XII w. przez panów von Müneck, bocznej linii von Hailfingen, popleczników palatynów z Tybingii, jako zamek ochronny i ofensywny. Następne pokolenia Hailfingerów powoli wysprzedawały swą siedzibę.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Pałac w Karlsruhe

Pałac w Karlsruhe zbudowany został w 1715 roku jako rezydencja margrafa Karla Wilhelma von Baden-Durlach. Budynek zostaje wzniesiony częściowo z drewna i już w 1746 roku musiał być odrestaurowany. Drewniane konstrukcje podczas przebudowy zostały zastąpione kamieniem.

Wieża ciśnień w Mannheim

Wieża ciśnień będąca wizytówką Mannheim. Zbudowana w 1889 roku przez architekta ze Stuttgartu Gustava Halmhubera, który uczestniczył również w budowie berlińskiego Reichstagu. Jako serce wodociągów była używana aż do 2000 roku.

Pałac Favorite

Pałac Favorite zbudowany został przez Johanna Michaela Rohrer w latach 1710–1730 w Rastatt–Förch. Należał do margrabiny Sibylli Augusty (1675–1733) – wdowie po Ludwiku Wilhelmie Badeńskim zwanym Türkenlouis – służący jej do rozrywki i polowań. Jest to najstarszy niemiecki pałac mający tak bogatą kolekcję porcelany i jedyny zachowany w dawnej formie.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: