Zamek Horneck

Zwiedzone: 7 grudnia 2003

Zamek Horneck
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Horneck – w dolinie rzeki Necker, w północnej części miasta Gundelsheim, w powiecie Heilbronn, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP, mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

W czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku zamek został zniszczony. Na jego miejscu postawiono obecny renesansowy pałac w wielokątnej formie, w środku którego znajduje się dawny donżon. Resztki pozostałych budynków obronnych można znaleźć w sąsiednich budynkach i otoczeniu. W ten sposób na przykład zabytkowe mury obronna, a nawet resztki dawnej wieży obronnej znajdują się rozdzielone na prywatnych posesjach. Stara fosa istnieje częściowo do dzisiaj i otacza renesansowy pałac.

Zamek należał do niejakiego Konrada. W 1255 roku wstąpił on do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny i przekazał zamek dla zakonu. Horneck obok Malborka i Rygi był trzecią główną siedzibą zakonu. W 1525 roku został spalony w czasie wojny. W 1533 roku na jego fundamentach założono pałac, który swój obecny barokowy wygląd otrzymał w 1724 roku. W 1897 roku powstało w nim pod przewodnictwem profesora Roemheld renomowane sanatorium Horneck.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: