Zamek Neukastel

Zwiedzony: 21 kwietnia 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Neukastel
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Neukastel – 

na wysokiej na 459 m n.p.m. górze położonej na północ od miejscowości Leinsweiler, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Wieki średnie

 • 1123 – zamek, wybudowany przypuszczalnie przez dynastię salicką, jest wzmiankowany wraz z Heinrichem von Neukastel
 • 1246 – po umieszczeniu królewskich klejnotów na sąsiednim zamku Trifels przez króla Konrada IV, zamek zostaje oddany przez Isengard, żonę królewskiego stolnika Philippa I von Falkenstein. Od tego czasu jest on zamkiem królewskim służącym do ochrony zamku Trifels.
 • 1252 lub 1253 – wymieniany jest Ludwig von Schüpf, który od 1232 roku był wójt ziemskim w okręgu Speyer
 • 1307 – zamek otrzymuje w lenno Nikolaus von Speyer
 • 1310 – król Heinrich VII zamek i wójtostwo w Speyer oddaje dla hrabiego Georga von Veldenz. Jako warunek musiał on zainwestować 1200 halerzy z podatku żydowskiego z Landau i z cła z Germersheim w zamki Trifels i Neukastel
 • 1310 – zamek obok wielu innych licznych obiektów zostaje dany w zastaw przez cesarza Ludwika Bawarskiego dla palatynów Rudolfa II i Ruprechta I na sumę 6000 marek srebrnych.
 • 1353 – zamek będący lennem królewskim jest wewnątrz rodziny pfalzgrafów podzielony i dawany w zastaw
 • 1410 – podczas podziału majątku pfalzgrafów zamek przypadł ostatecznie księciu Stephanowi, założycielowi linii Pfalz–Zweibrücken

Czasy nowożytne

 • 1525 – w czasie wojny chłopskiej zamek znacznie ucierpiał, jednak w następnych latach został częściowo odbudowany przez książąt Pfalz–Zweibrücken. Projekt dobudowania nowej bastei nie został ostatecznie zrealizowany.
 • 1555 – nastąpiło przeniesienie wyższego urzędu Oberamt na zamek w Bad Bergzabern
 • 1616-48 – w czasie wojny trzydziestoletniej zamek poniósł ponownie znaczne szkody. W 1689 roku nastąpiło ostateczne zburzenie zamku przez wojska francuskie.
 • 1828 – zostaje odbudowany położony poniżej zamku dawny folwark. Do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Slevogthof Neukastel.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Landeck

Zamek Staufów - Landeck zbudowano w 1200 roku do ochrony klasztoru Bildenfeld w Klingenmünster. Położony jest na wzniesieniu 350 m n.p.m. Wejście do zamku, znajdujące się od strony północnej, prowadzi ponad 10 metrów głęboką fosą. Drewniany most odnowiony w 1965 roku wspiera się na trzech potężnych filarach. Ostatnia trzecia część w przeszłości była mostem zwodzonym. Przez utrzymaną w dobrym stanie bramę, wchodzimy za okalający zamek pierścień murów obronnych, które powstały w XIV i XV wieku jako ochrona przed bronią palną.

Krzyż kamienny w Harthausen

Krzyż pokutny w Harthausen położony na wschód od miejscowości, przy drodze rowerowej biegnącej równolegle do rzeki Modenbach, na wschód od słupa energetycznego, około 8 m w polu. Wykonany z piaskowca z żwirowymi inkluzjami, o wymiarach 98 x 82 x 19 cm. Według tradycji leżą tutaj żołnierze polegli w czasie bitwy z 15 listopada 1703 roku w Speyerbach, pochowani przez okolicznych chłopów w kilku zbiorowych mogiłach. Wcześniej w rejonie Speyer, Dudenhofen, Hanhofen, Harthausen, Schwegenheim istniało więcej krzyży, które związane były z bitwą pod Spayerbach.

Krzyż pokutny w Essingen

Krzyż pokutny w Essingen położony jest na północnym krańcu wsi przy polnym żywopłocie. Wykonany z piaskowca o wymiarach 70 x 65 x 18 cm. kiedyś był o 100 cm wyższy. Podczas prac porządkowych został przeniesiony i posadowiony głębiej w gruncie.

Zamek Bolanden

Zamek nizinny zbudowany w XII wieku przez hrabiego Wernera I von Bolanden jako swoje gniazdo rodowe, Po raz pierwszy jest wymieniany w 1184 roku jako "castrum Boland". Później własność grafów von Leiningen. Zniszczony lub opuszczony w XIV w.

Krzyż kamienny w Hanhofen

Krzyż pokutny w Hanhofen położony przy drodze K 26. Wykonany z piaskowca o wymiarach 60 x 55 x 18 cm. Według tradycji leżą tutaj żołnierze polegli w czasie bitwy z 15 listopada 1703 roku w Speyerbach pochowani przez okolicznych chłopów w kilku zbiorowych mogiłach. Wcześniej w rejonie Speyer, Dudenhofen, Hanhofen, Harthausen, Schwegenheim istniało więcej krzyży, które związane były z bitwą pod Spayerbach.

Pałac Villa Ludwigshöhe

Villa Ludwigshöhe zbudowana została w latach 1845-52 przez architekta z Monachium Friedricha Gärtnera i Leo von Klenze na stokach doliny Renu poniżej ruin zamku Rietburg. W otoczeniu kasztanowców i winnicami u podnóża, z widokiem na dolinę Renu, powstała klasycystyczna czworokątna budowla, z wewnętrznym dziedzińcem, do którego prowadzi korytarz z zewnątrz. Król Ludwig I przebywał tu często.

Kaiserpfalz w Kaiserslautern

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Kaiserpfalz w Kaiserslautern wybudował cesarz Fryderyk I Barbarossa w latach 1152-58.

Krzyż kamienny w Schwegenheim

Krzyż kamienny w Schwegenheim położony jest w lesie, około 300 metrów na wschód od drogi na Gommersheim. Wykonany jest z piaskowca o wymiarach 80 x 55 x 23 cm. Według napisu spoczywają tutaj szczątki żołnierzy poległych 15 listopada 1703 roku w bitwie koło Speyerbach, zakopane tutaj przez rolników z okolicznych wsi. Z tego samego powodu postawiono również inne kamienne krzyże w okolicznych gminach.

Zamek Battenburg

Prawdopodobnie zamek został wzniesiony przez grafa Friedrich III von Leiningen († 1287). Do zburzenia w czasie palatyńskiej wojny sukcesyjnej w 1689 roku zamek był w posiadaniu panów von Leininger, do których należał wówczas kraj Leininger. Wspólnie z położonym 1400 m na północ zamkiem Neuleiningen kontrolował wejście do doliny Eckbach. 5 km na południowy zachód w górę strumienia położony jest rodowy zamek panów von Leiningen - Altleiningen.

Pałac w Edesheim

W międzyczasie pałac w Edesheim kilkukrotnie zmieniał właścicieli i w roku 2000 doczekał się kompletnego odrestaurowania. Od tego czasu w obiekcie znajduje się hotel.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: