Zamek Neukastel

Zwiedzony: 21 kwietnia 2002

Leinsweiler, DE
8°C
Clear sky
Zamek Neukastel
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Neukastel – 

na wysokiej na 459 m n.p.m. górze położonej na północ od miejscowości Leinsweiler, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Wieki średnie

 • 1123 – zamek, wybudowany przypuszczalnie przez dynastię salicką, jest wzmiankowany wraz z Heinrichem von Neukastel
 • 1246 – po umieszczeniu królewskich klejnotów na sąsiednim zamku Trifels przez króla Konrada IV, zamek zostaje oddany przez Isengard, żonę królewskiego stolnika Philippa I von Falkenstein. Od tego czasu jest on zamkiem królewskim służącym do ochrony zamku Trifels.
 • 1252 lub 1253 – wymieniany jest Ludwig von Schüpf, który od 1232 roku był wójt ziemskim w okręgu Speyer
 • 1307 – zamek otrzymuje w lenno Nikolaus von Speyer
 • 1310 – król Heinrich VII zamek i wójtostwo w Speyer oddaje dla hrabiego Georga von Veldenz. Jako warunek musiał on zainwestować 1200 halerzy z podatku żydowskiego z Landau i z cła z Germersheim w zamki Trifels i Neukastel
 • 1310 – zamek obok wielu innych licznych obiektów zostaje dany w zastaw przez cesarza Ludwika Bawarskiego dla palatynów Rudolfa II i Ruprechta I na sumę 6000 marek srebrnych.
 • 1353 – zamek będący lennem królewskim jest wewnątrz rodziny pfalzgrafów podzielony i dawany w zastaw
 • 1410 – podczas podziału majątku pfalzgrafów zamek przypadł ostatecznie księciu Stephanowi, założycielowi linii Pfalz–Zweibrücken

Czasy nowożytne

 • 1525 – w czasie wojny chłopskiej zamek znacznie ucierpiał, jednak w następnych latach został częściowo odbudowany przez książąt Pfalz–Zweibrücken. Projekt dobudowania nowej bastei nie został ostatecznie zrealizowany.
 • 1555 – nastąpiło przeniesienie wyższego urzędu Oberamt na zamek w Bad Bergzabern
 • 1616-48 – w czasie wojny trzydziestoletniej zamek poniósł ponownie znaczne szkody. W 1689 roku nastąpiło ostateczne zburzenie zamku przez wojska francuskie.
 • 1828 – zostaje odbudowany położony poniżej zamku dawny folwark. Do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Slevogthof Neukastel.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Frankenstein

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku.

Zamek Neidenfels

Zamek Neidenfels został zbudowany około roku 1330 przez hrabiego Palatynatu Reńskiego (niem. Pfalzgraf) Rudolfa II Wittelsbacha, jako następca położonego w sąsiedztwie (po drugiej stronie góry) zamku Lichtenstein. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1338 r. Lennikami była wówczas szlachta von Lichtenstein, Gerhard i Johannes von Odenbach, Wachenheim i Moosbach.

Zamek Hardenburg

Hardenburg położony na wschodniej krawędzi Lasu Palatyńskiego, ponad doliną rzeki Isenbach, kontrolował dostęp do równiny reńskiej. Będący w ruinie zamek pozostaje największym zamkiem Pfalzu. Położony na 200 m. długiej skale zajmuję powierzchnie 180 x 90 m. Potężne wieże obronne, imponujący donżon mający mury grube na 7 m. i położenie na zboczu góry nie pozwoliły przez stulecia - do czasu Rewolucji Francuskiej - na zdobycie i zniszczenie zamku. Jedyna kapitulacja po oblężeniu jest wymieniana w 1512 r.

Zamek Madenburg

Zamek Madenburg ( biskupi) jest jednym z największych zamków Palatynatu. Zwany też Eschbacher Burg, jako że leży około 250 metrów ponad miejscowością Eschbach, na długim i wąskim grzbiecie południowego stoku góry Rothenberg. Budowla rozciąga się na długości 180 metrów i szerokości 50 metrów. Założony został w XI w. Rok 1525 ( Wojna Chłopska) zamienia twierdzę w „pustą kupę kamieni".

Zamek Rietburg

Zamek Rietburg koronuje porośnięty lasem wierzchołek ponad pałacem Villa Ludwigshöhe. Poniżej leży wioska winiarska - Rhodt z wieloma idyllicznymi domkami. Do zamku można dojść pieszo jak i dojechać wyciągiem krzesełkowym, którego dolna stacja znajduje się nieopodal pałacu Villa Ludwigshöhe.

Zamek Hohenfels w Pfalz

Zamek przypuszczalnie był wybudowany w XI. stuleciu przez Wernera I. von Bolanden. W 1352 roku będąc zamkiem raubritterów został zniszczony przez hrabiów Sponheim i wojska z miast Speyer i Worms. W 1932 roku zostały odkopane i oczyszczone jego fundamenty przez Historyczne Muzeum Speyer, które jednak w późniejszym czasie zostały częściowo uszkodzone tak, że pozostały z nich skąpe resztki.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Zamek Drachenfels

Zamek Drachenfels położony jest na tak samo zwanej skale piaskowca długiej na 150 m. i szerokiej na 368 m. Najwyższa część skały została dawniej rozbudowana i powstał donżon. Z powodu jej obecnego wyglądu nazywana jest "zębem trzonowym".

Zamek Lichtenstein

Zamek Lichtenstein zbudowany został około 1200 roku i należał do systemu obronnego Staufów. Chronił drogą łączącą Kaiserslautern ze Spirą. Był siedzibą rodową tak samo nazywanej rodziny – von Lichtenstein.

Krzyż pokutny w Knöringen

Położony na wschodniej ścianie kościoła katolickiego, zbudowanego w 1771 r. Wykonany z piaskowca o wielkości 75 x 75 cm., o nieznanej grubości. Prawdopodobnie jest to fragment większego, średniowiecznego kamienia (część pozostaje poniżej gruntu). Krzyże takie stawiano najczęściej w miejscu zabójstwa. Zwane są też krzyżem pojednania, jako że była to ostatnia część pokuty za morderstwo i przy krzyżu następowało pojednanie mordercy z rodziną ofiary.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: