Zamek Neukastel

Zwiedzony: 21 kwietnia 2002

,
0°C
Zamek Neukastel
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Neukastel – 

na wysokiej na 459 m n.p.m. górze położonej na północ od miejscowości Leinsweiler, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Wieki średnie

 • 1123 – zamek, wybudowany przypuszczalnie przez dynastię salicką, jest wzmiankowany wraz z Heinrichem von Neukastel
 • 1246 – po umieszczeniu królewskich klejnotów na sąsiednim zamku Trifels przez króla Konrada IV, zamek zostaje oddany przez Isengard, żonę królewskiego stolnika Philippa I von Falkenstein. Od tego czasu jest on zamkiem królewskim służącym do ochrony zamku Trifels.
 • 1252 lub 1253 – wymieniany jest Ludwig von Schüpf, który od 1232 roku był wójt ziemskim w okręgu Speyer
 • 1307 – zamek otrzymuje w lenno Nikolaus von Speyer
 • 1310 – król Heinrich VII zamek i wójtostwo w Speyer oddaje dla hrabiego Georga von Veldenz. Jako warunek musiał on zainwestować 1200 halerzy z podatku żydowskiego z Landau i z cła z Germersheim w zamki Trifels i Neukastel
 • 1310 – zamek obok wielu innych licznych obiektów zostaje dany w zastaw przez cesarza Ludwika Bawarskiego dla palatynów Rudolfa II i Ruprechta I na sumę 6000 marek srebrnych.
 • 1353 – zamek będący lennem królewskim jest wewnątrz rodziny pfalzgrafów podzielony i dawany w zastaw
 • 1410 – podczas podziału majątku pfalzgrafów zamek przypadł ostatecznie księciu Stephanowi, założycielowi linii Pfalz–Zweibrücken

Czasy nowożytne

 • 1525 – w czasie wojny chłopskiej zamek znacznie ucierpiał, jednak w następnych latach został częściowo odbudowany przez książąt Pfalz–Zweibrücken. Projekt dobudowania nowej bastei nie został ostatecznie zrealizowany.
 • 1555 – nastąpiło przeniesienie wyższego urzędu Oberamt na zamek w Bad Bergzabern
 • 1616-48 – w czasie wojny trzydziestoletniej zamek poniósł ponownie znaczne szkody. W 1689 roku nastąpiło ostateczne zburzenie zamku przez wojska francuskie.
 • 1828 – zostaje odbudowany położony poniżej zamku dawny folwark. Do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Slevogthof Neukastel.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Guttenberg

W sercu górnego Mundatwald’u na ponad 500 metrowym wzgórzu położony jest zamek Guttenberg. Jak wiele innych zamków w Lesie Palatyńskim (Pfälzer Wald) osiągalny jest tylko przez pieszych wędrowców. Po raz pierwszy wymieniony w 1150 roku był zamkiem królewskim jako część umocnień za czasów Staufów między Weissenburg (Alzacja), a Kaiserslautern.

Zamek Neidenfels

Zamek Neidenfels został zbudowany około roku 1330 przez hrabiego Palatynatu Reńskiego (niem. Pfalzgraf) Rudolfa II Wittelsbacha, jako następca położonego w sąsiedztwie (po drugiej stronie góry) zamku Lichtenstein. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1338 r. Lennikami była wówczas szlachta von Lichtenstein, Gerhard i Johannes von Odenbach, Wachenheim i Moosbach.

Zamek Neuleiningen

Zamek Neuleiningen jest ruiną zamku górskiego położonego na obrzeżach Lasu Palatynackiego. Znajduje się w obrębie gminy Neuleiningen, w okręgu Bad Dürkheim, w Nadrenii-Palatynacie, w Niemczech.

Zamek Backelstein

Zamek Backelstein jest wczesnośredniowiecznym zamkiem drewnianym, założonym na opadającej pionowo w dół skale, prawie nie do zobaczenia z doliny. Historia zamku nie jest wcale znana. Nie wiadomo nawet do dzisiaj jaka była jego prawdziwa nazwa. Używana obecnie nazwa Backelstein pochodzi z języka ludowego. O tym że zamek w ogóle istniał świadczą wykute w skale otwory po belkach, napis i małe skalne schody. W podaniach ludowych zamek nazywany jest zamkiem myśliwskim cesarza Fryderyka Barbarossy. Znalezione żółte skorupy kół garncarskich pozwalają je datować na XIII w.

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen

Kościół ewangelicki w miejscowości Wilgartswiesen, w landzie Nadrenia-Palatynat, w Niemczech.

Zamek Frankenstein

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku.

Zamek Hohenfels w Pfalz

Zamek przypuszczalnie był wybudowany w XI. stuleciu przez Wernera I. von Bolanden. W 1352 roku będąc zamkiem raubritterów został zniszczony przez hrabiów Sponheim i wojska z miast Speyer i Worms. W 1932 roku zostały odkopane i oczyszczone jego fundamenty przez Historyczne Muzeum Speyer, które jednak w późniejszym czasie zostały częściowo uszkodzone tak, że pozostały z nich skąpe resztki.

Zamek Gutenfels

Jako "zamek Kaub" został zbudowany jeszcze z polecenia panów von Falkenstein-Münzenberg około 1200 roku. W roku 1252 był bezskutecznie oblegany przez wojska antykróla Wilhelma z Holandii. W XIV w. wzniesiono mury obronne, wzmocnione od strony spodziewanego ataku międzymurzem.

Wieża Bismarcka w Bad Dürkheim

36-metrowa wieża widokowa, bez misy ogniowej, na planie prostokąta o wymiarach 16.70 m x 14,00 m. Monumentalny budynek został zbudowany w stylu zamku neoromańskiego i ma pewne elementy secesyjne.

Zamek Klein-Frankreich

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: