Zamek Neuwindstein

Zwiedzony: 1 listopada 2001

,
0°C
Zamek Neuwindstein
listopad 2001

Położenie:

Zamek Neuwindstein – 

w miejscowości Windstein, 

w departamencie 

Dolny Ren, 

w Alzacji, 

we Francji.

Opis:

 • około 1200 – przypuszczalne założenie zamku
 • 1339 – rzekome nowe wybudowanie zamku, jednak na podstawie cech stylistycznych występują pewne wątpliwości
 • 1366 – biskupstwo ze Spiry zostaje właścicielem zamku co zostało udokumentowane przez cesarza Karola IV
 • 1419,1439 – umowy między biskupami Rabanem ze Spiry oraz Reinhartem ze Spiry, potwierdzające że Hanns von Altdorf, zwany Wollenschläger i jego synowie Heinrich i Rudolf Neuwindstein są lennikami Spiry
 • 1419 – zarządzenie przebudowy wieży mieszkalnej jako warunek wyżej wymienionej umowy
 • 1514-1515 – możliwe wciągnięcie Neuwindstein w wojnę przeciwko Altwindstein. Budowa dodatkowych otworów strzelniczych w zewnętrznym murze budynku mieszkalnego.
 • 1551 – potwierdzone jest, że zamek był jeszcze w posiadaniu rodu von Altendorf będących lennikami Spiry
 • 1633 – po wymarciu rodu Altdorf zamek obejmuje w posiadanie łowczy ze Spiry
 • po 1635 – nadanie zamku i przez to jego upadek w czasie późniejszym
 • 1729 – akta pewnego procesu zawierające szkic planu zamku, na którym pokazany jest jako ruina.
 • 1820 – lasy, a wraz z nimi ruiny zamku stają się własnością rodziny przemysłowców de Dietrich.

Galeria:

Inne zabytki w Alzacji:

Zamek Wineck

Zamek Windeck, zwany również Wineck, jest małą, średniowieczną warownią górską położoną ponad doliną Winecker Tal koło Dambach w Alzacji. Ruiny zamku położone są na wysokości 368 m. Od strony wschodniej skały, gdzie znajdował się zamek dolny pozostały nieznaczne resztki murów.

Dwór Liebfrauenberg

Dwór Liebfrauenberg w miejscowości Goerdorf w Alzacji, we Francji. Obecnie centrum konferencyjne i miejsce spotkań.

Zamek Altwindstein

Altwindstein jest ruiną średniowiecznego zamku w Windstein w Alzacji. Ten skalny zamek położony jest na wysokości 340 metrów ponad wsią. Prawdopodobnie zbudowany został przez Petrusa V, opata z Neuenburg.

Pałac Wissembourg

Pałac Stanisława, taką oficjalną nazwę nosi budynek, to zabudowania w kształcie litery U wraz z ogrodem i dziedzińcem o łącznej powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Pałac był rezydencją i schronieniem króla Stanisława Leszczyńskiego latach 1719-1725, czyli do czasu wydania swej córki Marii za króla Francji Ludwika XV. Ostatnio pałac używany był jako szpital oraz dom dla osób w podeszłym wieku. Latem 2013 roku pałac został wystawiony na sprzedaż

Katedra w Strasburgu

Katedra w Strasburgu pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Strasburgu to należąca do najbardziej okazałych zabytków europejskiej architektury sakralnej rzymskokatolicka świątynia. Wzniesiona w pobliżu granicy Niemiec i Francji, łączy w sobie elementy wpływu obu tych kultur.

Pałac Rohan

Pałac Rohan zbudowany w XIII wieku, jeden z najważniejszych zabytków Strasburga. Jest on jednym z głównych przedstawicieli sztuki barokowej. Rozbudowano go gruntownie w XVIII wieku na podstawie planów stworzonych przez Roberta de Cotte. W XIX wieku przebywał i mieszkał tam Napoleon Bonaparte wraz z małżonką.

Zamek Wasigenstein

Zamek Wasigenstein jest średniowiecznym zamkiem skalnym położonym koło Obersteinbach w Alzacji. Położony jest na wysokości 340 m na rozciągniętej w kierunku wschodnim odnodze gór Maimont.

Kościół luterański w Froeschwiller

Podczas bitwy 6 sierpnia 1870 roku kościół został zniszczony. Niemiecki rząd obiecał jego szybką odbudowę, a także nowy kościół katolicki. W 1872 roku przyjęto projekt Charlesa Winklera, architekta zabytków, a neogotycki budynek został ukończony i otwarty w 1876 roku (dzwonnica jest inspirowana katedrą w Laon). Sam Wilhelm I Hohenzollern objął pieczę nad jego odbudową (odwiedził Froeschwiller 27 września 1876)

Zamek Wasenbourg

Wasenbourg jest średniowieczną ruiną zamku, położoną koło Niederbronn-les-Bains w Alzacji, we Francji. Zamek położony jest na wysokiej na 432 m opadającej w kierunku północnym górze Reisberg ponad doliną Falkensteinbachtal i stanowił ważne połączenie miedzy Bitche i doliną Renu. W miejscu gdzie stoi obecnie zamek wznosiła się rzymska świątynia Merkurego.

Zamek Verrerie

Zamek we Francji w miejscowości Verrerie w Alzacji

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: