Zamek Neuwindstein

Zwiedzony: 1 listopada 2001

Windstein, FR
4°C
Clear sky
Zamek Neuwindstein
listopad 2001

Położenie:

Zamek Neuwindstein – 

w miejscowości Windstein, 

w departamencie 

Dolny Ren, 

w Alzacji, 

we Francji.

Opis:

 • około 1200 – przypuszczalne założenie zamku
 • 1339 – rzekome nowe wybudowanie zamku, jednak na podstawie cech stylistycznych występują pewne wątpliwości
 • 1366 – biskupstwo ze Spiry zostaje właścicielem zamku co zostało udokumentowane przez cesarza Karola IV
 • 1419,1439 – umowy między biskupami Rabanem ze Spiry oraz Reinhartem ze Spiry, potwierdzające że Hanns von Altdorf, zwany Wollenschläger i jego synowie Heinrich i Rudolf Neuwindstein są lennikami Spiry
 • 1419 – zarządzenie przebudowy wieży mieszkalnej jako warunek wyżej wymienionej umowy
 • 1514-1515 – możliwe wciągnięcie Neuwindstein w wojnę przeciwko Altwindstein. Budowa dodatkowych otworów strzelniczych w zewnętrznym murze budynku mieszkalnego.
 • 1551 – potwierdzone jest, że zamek był jeszcze w posiadaniu rodu von Altendorf będących lennikami Spiry
 • 1633 – po wymarciu rodu Altdorf zamek obejmuje w posiadanie łowczy ze Spiry
 • po 1635 – nadanie zamku i przez to jego upadek w czasie późniejszym
 • 1729 – akta pewnego procesu zawierające szkic planu zamku, na którym pokazany jest jako ruina.
 • 1820 – lasy, a wraz z nimi ruiny zamku stają się własnością rodziny przemysłowców de Dietrich.

Galeria:

Inne zabytki w Alzacji:

Zamek Wineck

Zamek Windeck, zwany również Wineck, jest małą, średniowieczną warownią górską położoną ponad doliną Winecker Tal koło Dambach w Alzacji. Ruiny zamku położone są na wysokości 368 m. Od strony wschodniej skały, gdzie znajdował się zamek dolny pozostały nieznaczne resztki murów.

Pałac Wissembourg

Pałac Stanisława, taką oficjalną nazwę nosi budynek, to zabudowania w kształcie litery U wraz z ogrodem i dziedzińcem o łącznej powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Pałac był rezydencją i schronieniem króla Stanisława Leszczyńskiego latach 1719-1725, czyli do czasu wydania swej córki Marii za króla Francji Ludwika XV. Ostatnio pałac używany był jako szpital oraz dom dla osób w podeszłym wieku. Latem 2013 roku pałac został wystawiony na sprzedaż

Zamek Schöneck

Zamek Schöneck został założony w XIII w. i wymieniony był po raz pierwszy w 1820 r. Wkrótce po tym został zniszczony przez Rudolfa Habsburga jako że stał się siedzibą Raubritterów. Od 1301 r. zamek był we posiadaniu rodu Lichtenberg. Następnie został lennem strasburskiej rodziny von Schöneck.

Zamek Fleckenstein

1129 - pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku, którego właścicielem był Gottfried von Fleckenstein (obecnie powstały kontrowersje na temat tych dokumentów, jednak pewne jest ze w tym czasie zamek już egzystował)

Mury miejskie w Wissembourg

Mury miejskie we Francji, w miejscowości Wissembourg, w Alzacji.

Zamek Wasenbourg

Wasenbourg jest średniowieczną ruiną zamku, położoną koło Niederbronn-les-Bains w Alzacji, we Francji. Zamek położony jest na wysokiej na 432 m opadającej w kierunku północnym górze Reisberg ponad doliną Falkensteinbachtal i stanowił ważne połączenie miedzy Bitche i doliną Renu. W miejscu gdzie stoi obecnie zamek wznosiła się rzymska świątynia Merkurego.

Pałac Rohan

Pałac Rohan zbudowany w XIII wieku, jeden z najważniejszych zabytków Strasburga. Jest on jednym z głównych przedstawicieli sztuki barokowej. Rozbudowano go gruntownie w XVIII wieku na podstawie planów stworzonych przez Roberta de Cotte. W XIX wieku przebywał i mieszkał tam Napoleon Bonaparte wraz z małżonką.

Zamek Altwindstein

Altwindstein jest ruiną średniowiecznego zamku w Windstein w Alzacji. Ten skalny zamek położony jest na wysokości 340 metrów ponad wsią. Prawdopodobnie zbudowany został przez Petrusa V, opata z Neuenburg.

Zamek Hohenburg

1224 – Wzmianka o Konradzie Puller von Hohenburg. Von Puller byli boczną gałęzią rodu von Fleckenstein. 1276 – Wolfram von Fleckenstein miał zatarg z Rudolfem von Habsburg. Jego krewni Puller von Hohenburg stanęli po jego stronie i ponieśli klęskę. Zamek Hohenburg przechodzi na własność Rzeszy jednak ród Puller dalej go zasiedla jako lennicy króla.

Katedra w Strasburgu

Katedra w Strasburgu pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Strasburgu to należąca do najbardziej okazałych zabytków europejskiej architektury sakralnej rzymskokatolicka świątynia. Wzniesiona w pobliżu granicy Niemiec i Francji, łączy w sobie elementy wpływu obu tych kultur.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: