Pałac Seeburg

Zwiedzone: 11 kwietnia 2006

Pałac Seeburg
kwiecień 2006

Położenie:

Pałac Seeburg – 

w miejscowości o takiej samej nazwie

, w powiecie 
Mansfeld-Südharz, 
w landzie Saksonia–Anhalt, 
w Niemczech.

Opis:

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z Hersfelder Zehntverzeichnis. Wspomniano tam o zamku pod koniec IX wieku. W 1036 roku wymieniany jest jeden z grafów von Seeburg. Chodzi o Chrystiana, grafa von Seeburg (1016 – przed 1067), syna Gebharda I von Querfurt, znaczącej dynastii w regionie. Chrystian zapoczątkował budowę kamiennego zamku na zachodnim krańcu starego zamku chłopskiego. Olbrzymi stołp, o grubości ścian prawie sześciu metrów, zbudowany został za czasów panowania jego syna Wichmana I von Seeburg około 1080 roku.

Wnuk Wichmana I, Wichmann II von Seeburg (ok. 1116-1192) był niewątpliwie najważniejszą osobowością w rodzinie. W 1152 roku wybrany został na arcybiskupa Magdeburga. Odegrał znaczącą rolę w walkach Albrechta Niedźwiedzia przeciwko Słowianom i zwalczaniu Henryka Lwa. Po arcybiskupie Kolonii uznawany jest za najbardziej wpływowego księcia w Reichu.

Pod jego zarządem znacznie rozbudowano pałac Seeburg. Wzniesiono wtedy pierwsze międzymurze z wieżami flankującymi, tzw. „Niebieski Dom”, pałac arcybiskupa i Portenhaus. W 1172 roku Wichmann założył kolegiatę na zachodnim krańcu półwyspu. W południowej części kompleksu powstało nowe wejście wraz oddzielnym dziedzińcem.
W latach 1182-1184 Wichmann przekazał zamek arcybiskupstwu magdeburskiemu.

W 1287 roku zamek kupuje Burchard IV z rodu grafów von Mansfeld. Pod ich panowaniem zamek stał się najważniejszym późnogotyckim budynkiem w hrabstwie.

W październiku 1933 w zamku powstała szkoła NSDAP. Po wojnie rodzina Wendenburg została wywłaszczona przez sowiecką władzę okupacyjną w trakcie reformy rolnej. W części zamku powstała szkoła zawodowa, w Wieża Wdowia stała się schroniskiem młodzieżowym.

Po upadku muru berlińskiego zamek nie został zwrócony prawowitym właścicielom, ale zamiast tego sprzedany zagranicznym inwestorom. Właściciele otrzymali odszkodowania w 1994 r.

Od końca 1990 roku zamek jest w rękach prywatnych i jest wykorzystywany do różnych celów. Górny zamek należy do firmy konsultingowej, nie jest odnowiony i stoi pusty. Kościół i Wieża Wdowia należy do sadownictwa „Langels GbR” i są poddawane renowacji. Pozostałe pomieszczenia są wykorzystywane na cele mieszkalne, Urząd Stanu Cywilnego, a także na koncerty i imprezy.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia–Anhalt:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: