Pałac Seeburg

Zwiedzony: 11 kwietnia 2006

Eilsleben, DE
11°C
Scattered clouds
Pałac Seeburg
kwiecień 2006

Położenie:

Pałac Seeburg – 

w miejscowości o takiej samej nazwie, 

w powiecie 

Mansfeld-Südharz, 

w landzie Saksonia–Anhalt, 

w Niemczech.

Opis:

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z Hersfelder Zehntverzeichnis. Wspomniano tam o zamku pod koniec IX wieku. W 1036 roku wymieniany jest jeden z grafów von Seeburg. Chodzi o Chrystiana, grafa von Seeburg (1016 – przed 1067), syna Gebharda I von Querfurt, znaczącej dynastii w regionie. Chrystian zapoczątkował budowę kamiennego zamku na zachodnim krańcu starego zamku chłopskiego. Olbrzymi stołp, o grubości ścian prawie sześciu metrów, zbudowany został za czasów panowania jego syna Wichmana I von Seeburg około 1080 roku.

Wnuk Wichmana I, Wichmann II von Seeburg (ok. 1116-1192) był niewątpliwie najważniejszą osobowością w rodzinie. W 1152 roku wybrany został na arcybiskupa Magdeburga. Odegrał znaczącą rolę w walkach Albrechta Niedźwiedzia przeciwko Słowianom i zwalczaniu Henryka Lwa. Po arcybiskupie Kolonii uznawany jest za najbardziej wpływowego księcia w Reichu.

Pod jego zarządem znacznie rozbudowano pałac Seeburg. Wzniesiono wtedy pierwsze międzymurze z wieżami flankującymi, tzw. “Niebieski Dom”, pałac arcybiskupa i Portenhaus. W 1172 roku Wichmann założył kolegiatę na zachodnim krańcu półwyspu. W południowej części kompleksu powstało nowe wejście wraz oddzielnym dziedzińcem.
W latach 1182-1184 Wichmann przekazał zamek arcybiskupstwu magdeburskiemu.

W 1287 roku zamek kupuje Burchard IV z rodu grafów von Mansfeld. Pod ich panowaniem zamek stał się najważniejszym późnogotyckim budynkiem w hrabstwie.

W październiku 1933 w zamku powstała szkoła NSDAP. Po wojnie rodzina Wendenburg została wywłaszczona przez sowiecką władzę okupacyjną w trakcie reformy rolnej. W części zamku powstała szkoła zawodowa, w Wieża Wdowia stała się schroniskiem młodzieżowym.

Po upadku muru berlińskiego zamek nie został zwrócony prawowitym właścicielom, ale zamiast tego sprzedany zagranicznym inwestorom. Właściciele otrzymali odszkodowania w 1994 r.

Od końca 1990 roku zamek jest w rękach prywatnych i jest wykorzystywany do różnych celów. Górny zamek należy do firmy konsultingowej, nie jest odnowiony i stoi pusty. Kościół i Wieża Wdowia należy do sadownictwa “Langels GbR” i są poddawane renowacji. Pozostałe pomieszczenia są wykorzystywane na cele mieszkalne, Urząd Stanu Cywilnego, a także na koncerty i imprezy.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia–Anhalt:

Pałac Albrechtsburg

Ten wspaniały zespół architektoniczny, w którego skład wchodzi katedra, zamek biskupi, spichlerz zbożowy i zamek warowny, był pierwszą niemiecką budowlą zamkową i jednocześnie arcydziełem architektury. Budowę zamku Albrechtsburg rozpoczęto w 1471 r. i jest on znakomitym przykładem przekształcenia późno-średniowiecznego grodu w tak imponujący dziś kompleks zamkowy. Bo nawet i w czasach obecnych zwiedzający jest zachwycony śmiałymi rozwiązaniami architektonicznymi i rewolucyjnymi wręcz pomysłami jego ukształtowania.

Pałac Wernigerode

Pałac Wernigerode był pierwotnie średniowiecznym zamkiem, służącym niemieckim cesarzom jako zamek myśliwski do polowań w górach Harz. Pierwsza budowla została wzniesiona na początku XII w. jako castrum ponad miastem Wernigerode.

Wieża strażnicza w Wernigerode

Wieża strażnicza w Wernigerode w landzie Saksonia-Anhalt.

Zamek Stapelburg

Zamek Stapelburg jest ruiną średniowiecznego zamku nizinnego, położonego na północnym krańcu gór Harzu, w miejscowości Stapelburg, w powiecie Harz, w Saksonii-Anhalt, w Niemczech.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: