Wieża strażnicza w Wernigerode

Horstbergwarte

Zwiedzony: 10 kwietnia 2006

Wernigerode, DE
11°C
Scattered clouds
Wieża strażnicza w Wernigerode
kwiecień 2006

Położenie:

Wieża strażnicza w Wernigerode – 

na wschód od miasta, 

w powiecie 

Harz, 

w landzie Saksonia–Anhalt, 

w Niemczech.

Opis:

W dużej mierze zalesiony Horstberg to niewielkie pasmo górskie z wapienia muszlowego na wschodnich obrzeżach Wernigerode. Wznosi się na wysokość 288 metrów n.p.m, a tym samym około 70 metrów nad otaczające je północne przedgórze Harz. Wzgórze ma szerokość około 300 metrów i długość 1500 metrów. Biegnie równolegle do pobliskich gór Harz w kierunku wschód – zachód.
W przeszłości znajdowały się tu kamieniołomy, z których materiał budowlany był wykorzystywany w okolicznych wioskach. Relikty działalności górniczej, które tylko częściowo są pokryte roślinnością, nadają dziś górze charakterystyczny wygląd.

Niedaleko od najwyższego punktu na wzgórzu Horstberg znajdują się pozostałości średniowiecznej wieży strażniczej. Wieża została zbudowany w połowie XIII wieku dla hrabiów von Regenstein z wapienia występującego na wzgórzu. Horstbergwarte służyła jako wieża obserwacyjna i sygnalizacyjna. Około sto lat później została włączona do systemu obronnego miasta Wernigerode.

Po tym, jak wieże obserwacyjne przestały pełnić swą funkcję, rozpoczęła się powolna degradacja wieży na Horstbergu. Na przestrzeni wieków kamienie z murów były wielokrotnie wykorzystywane do innych celów. Na przełomie tysiąclecia wieża miała już tylko około połowę swojej pierwotnej wysokości. W tym czasie pozostałości budynku zostały gruntownie odnowione.

Obecnie Horstberg z ruinami Horstbergwarte jest jednym z najbardziej znanych punktów orientacyjnych na obszarze między Wernigerode i Benzingerode. Odrestaurowany trzon wieży jest atrakcyjnym celem wycieczek pieszych w pobliżu miasta, z pięknymi widokami na okolicę aż po Brocken.

W bezpośrednim sąsiedztwie wieży można zobaczyć pozostałości po wspomnianych wcześniej kamieniołomach. Okrężna trasa prowadzi w pobliżu niektórych z nich, wcinających się głęboko w górę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia–Anhalt:

Zamek Stapelburg

Zamek Stapelburg jest ruiną średniowiecznego zamku nizinnego, położonego na północnym krańcu gór Harzu, w miejscowości Stapelburg, w powiecie Harz, w Saksonii-Anhalt, w Niemczech.

Pałac Seeburg

Pałac Seeburg jest renesansowym pałacem położonym w Seeburg, w powiecie Mansfeld-Südharz, w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Kompleks powstał jako zamek i należy do grupy tzw. zamków Hersfelder Zehntverzeichnisses. Był siedzibą tak samo zwanego rodu grafów.

Pałac Wernigerode

Pałac Wernigerode był pierwotnie średniowiecznym zamkiem, służącym niemieckim cesarzom jako zamek myśliwski do polowań w górach Harz. Pierwsza budowla została wzniesiona na początku XII w. jako castrum ponad miastem Wernigerode.

Pałac Albrechtsburg

Ten wspaniały zespół architektoniczny, w którego skład wchodzi katedra, zamek biskupi, spichlerz zbożowy i zamek warowny, był pierwszą niemiecką budowlą zamkową i jednocześnie arcydziełem architektury. Budowę zamku Albrechtsburg rozpoczęto w 1471 r. i jest on znakomitym przykładem przekształcenia późno-średniowiecznego grodu w tak imponujący dziś kompleks zamkowy. Bo nawet i w czasach obecnych zwiedzający jest zachwycony śmiałymi rozwiązaniami architektonicznymi i rewolucyjnymi wręcz pomysłami jego ukształtowania.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: