Wieża strażnicza w Wernigerode

Horstbergwarte

Zwiedzone: 10 kwietnia 2006

Wieża strażnicza w Wernigerode
kwiecień 2006

Położenie:

Wieża strażnicza w Wernigerode – na wschód od miasta, w powiecie Harz, w landzie Saksonia–Anhalt, w Niemczech.

Opis:

W dużej mierze zalesiony Horstberg to niewielkie pasmo górskie z wapienia muszlowego na wschodnich obrzeżach Wernigerode. Wznosi się na wysokość 288 metrów n.p.m, a tym samym około 70 metrów nad otaczające je północne przedgórze Harz. Wzgórze ma szerokość około 300 metrów i długość 1500 metrów. Biegnie równolegle do pobliskich gór Harz w kierunku wschód – zachód.
W przeszłości znajdowały się tu kamieniołomy, z których materiał budowlany był wykorzystywany w okolicznych wioskach. Relikty działalności górniczej, które tylko częściowo są pokryte roślinnością, nadają dziś górze charakterystyczny wygląd.

Niedaleko od najwyższego punktu na wzgórzu Horstberg znajdują się pozostałości średniowiecznej wieży strażniczej. Wieża została zbudowany w połowie XIII wieku dla hrabiów von Regenstein z wapienia występującego na wzgórzu. Horstbergwarte służyła jako wieża obserwacyjna i sygnalizacyjna. Około sto lat później została włączona do systemu obronnego miasta Wernigerode.

Po tym, jak wieże obserwacyjne przestały pełnić swą funkcję, rozpoczęła się powolna degradacja wieży na Horstbergu. Na przestrzeni wieków kamienie z murów były wielokrotnie wykorzystywane do innych celów. Na przełomie tysiąclecia wieża miała już tylko około połowę swojej pierwotnej wysokości. W tym czasie pozostałości budynku zostały gruntownie odnowione.

Obecnie Horstberg z ruinami Horstbergwarte jest jednym z najbardziej znanych punktów orientacyjnych na obszarze między Wernigerode i Benzingerode. Odrestaurowany trzon wieży jest atrakcyjnym celem wycieczek pieszych w pobliżu miasta, z pięknymi widokami na okolicę aż po Brocken.

W bezpośrednim sąsiedztwie wieży można zobaczyć pozostałości po wspomnianych wcześniej kamieniołomach. Okrężna trasa prowadzi w pobliżu niektórych z nich, wcinających się głęboko w górę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia–Anhalt:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: