Zamek Dolní Štěpanice

Hrad Dolní Štěpanice

Zwiedzone: 1 maja 2022

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 42150/6-2483

Dolní Štěpanice
maj 2022

Położenie:

Zamek Dolní Štěpanice – (niem. Niederstepanitz), położony około 1,5 kilometra na północny wschód od miejscowości Dolní Štěpanice koło Benecka, w powiecie Semily, w kraju libereckim, w Czechach.

Opis:

Historia

Zamek Dolní Štěpanice został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Jana z Valdštejna, syna Zdenka, założyciela zamków Turnov i Valdštejn. Był on lokalnym centrum administracyjnym zabezpieczającym kolonizowane okoliczne ziemie. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w źródłach pisanych w 1304 roku. W latach 1360-1398 zamek dzierżył Jan, wnuk Zdenka, zasiadający w latach 80. i 90. XIV wieku w ziemskich i dworskich sądach. W latach 1406–1418 osiedlił się w Štěpanicach Heník z Valdštejna, którego syn Jan należał w okresie wojen husyckich do czołowych panów katolickich. Potomkowie Jana: Jindřich i Hynek, choć katolicy, stali po stronie husyckiego króla Jerzego z Poděbradów, za co zostali w 1466 roku nagrodzeni wsią Vrchlabí. Na początku XVI wieku zamek Štěpanice przestał pełnić funkcje mieszkalne. W 1543 roku był już opisywany jako opuszczony.

Architektura

Założenie składało się z trzech części: zamku górnego i dwóch podzamczy, a całość, poza wschodnią stroną chronioną przez strome zbocza, otoczona była ziemnym wałem i fosą o formie półokręgu. Wjazd do zamku prawdopodobnie znajdował się po północno – zachodniej stronie na niewielkim spłaszczeniu terenu, gdzie ulokowano podzamcze, zabezpieczone od północnego – wschodu zewnętrznym murem parchamu. Zabudowa gospodarcza tej części zamku była wyłącznie drewniana. Za kolejnym przekopem znajdował się dwudzielna część zamku z wyżej położonym rdzeniem i niżej usytuowaną częścią południowo – wschodnią. W najwyższym punkcie wzgórza wzniesiono cylindryczną wieżę przeznaczoną jedynie do obrony (stołp). Dominowała ona nad bramą i trójprzestrzennym domem mieszkalnym, po którym pozostały wyciosane w skale dwa niewielkie pomieszczenia i piwnica. W pobliżu usytuowana była zapewniająca mieszkańcom wodę studnia. Położone na południe od zamku górnego drugie podzamcze zapewne pełniło funkcje gospodarcze – produkcyjne i służebne. Jego obronę zapewniała wysunięta w kierunku południowo – wschodnim trójboczna wieża, utworzona przez wysunięcie i załamanie muru obwodowego.

Stan obecny

Obecnie na mocno zalesionym terenie z zamku górnego zachowały się jedynie małe fragmenty murów. Na obszarze podzamcza przetrwała część muru obwodowego z częścią trójbocznej wieży. Wstęp na teren ruin jest wolny, lecz nie prowadzi do niego żaden szlak turystyczny, a jedynie zwykła ścieżka.

Štěpanicki rarášek (opis z tablicy stojącej przed zamkiem)

Każdy porządny zamek musi mieć własnego ducha lub diabła. Tutaj w Štěpanicach jest to rarášek (diabeł, goblin). Diabeł, który nie przejmuje się żadnymi gośćmi ani krzątaniną na zamku. Dokonuje wszelkich niemożliwych czynów, może przybierać różne formy, żeby odwrócić uwagę od zamku, aby mógł cieszyć się spokojem, którego potrzebuje do swoich wirtuozowskich solówek na skrzypcach. Wiele osób słyszało go idąc nocą drogą zamkową do Górnych Štěpanic. Ale jeśli rarášek widzi, że szanują jego spokój na zamku, wybacza im, co najwyżej żartuje. Noga im się ślizga, gałąź opada, kamień się toczy, gdzieś coś grzechocze. Ale nie rozumie buntowników, potrafi nawet zadać paskudne obrażenia. Nasi pracownicy mogliby opowiedzieć, czego czasami doświadczali podczas remontu zamku.
Rarášek prawdopodobnie obawia się, że gdyby zamek został całkowicie wyremontowany, zostałby wezwany przez piekło, by służyć na kolejnej ruinie. Mimo to po tych dwudziestu latach przyzwyczailiśmy się do siebie i nie chcieliśmy go stracić, pewnie nazwalibyśmy go kasztelanem.
Urząd Miasta Benecko

na podstawie

medievalheritage.eu

Opis powstał na podstawie:

Dolní Štěpanice – zamek
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w kraju libereckim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: