Pałac Albrechtsburg

Zwiedzony: 4 lipca 2006

,
0°C
Pałac Albrechtsburg
lipiec 2006

Położenie:

Pałac Albrechtsburg – 

(niem. Meissen), 

w miejscowości Miśnia, 

w powiecie 

Meissen, 

w landzie Saksonia–Anhalt, 

w Niemczech.

Opis:

Z daleka już widoczne dla przybysza wzniesienie w Miśni, gdzie jeszcze w X wieku stały trzy grody, jest uznawane za „kolebkę Saksonii”. To tutaj mieli swoją siedzibę margrabiowie, biskupi i burgrabiowie. Tej prezencji i skupieniu ich władzy na tak niewielkiej przestrzeni zawdzięcza góra swoją chlubną nazwę.

Ten wspaniały zespół architektoniczny, w którego skład wchodzi katedra, zamek biskupi, spichlerz zbożowy i zamek warowny, był pierwszą niemiecką budowlą zamkową i jednocześnie arcydziełem architektury. Budowę zamku Albrechtsburg rozpoczęto w 1471 r. i jest on znakomitym przykładem przekształcenia późno-średniowiecznego grodu w tak imponujący dziś kompleks zamkowy. Bo nawet i w czasach obecnych zwiedzający jest zachwycony śmiałymi rozwiązaniami architektonicznymi i rewolucyjnymi wręcz pomysłami jego ukształtowania.
Wysokie szczyty wież, jasne fasady, szerokie powierzchnie okien przeglądają się w lustrze rzeki Łaby i swoim odbiciem wzbogacają panoramę doliny. Jednak o ironio losu! Przez stulecia niemalże nie korzystano z tego zamku. Dopiero mocą zarządzenia króla polskiego i elektora Saksonii, Augusta Mocnego Sasa, zaczęło w zamku pulsować nowe życie: pierwsza europejska manufaktura porcelany. Właśnie stąd „białe złoto baroku” podjęło swój tryumfalny pochód po całej Europie. Ten tak korzystny dla gospodarki Saksonii okres upamiętnia dzisiaj stała wystawa na zamku.

A pod bogato zdobionymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi za wspaniałymi oknami o łuku wklęsłym w późnogotyckich pomieszczeniach prezentuje się zwiedzającym dzięki bogatym zbiorom plastyk z okresu średniowiecza oraz historycznym malowidłom ściennym z XIX wieku prawdziwy podręcznik ilustrowany saksońskiej historii. Imponujące wrażenie sprawiają wykonane z jednego bloku kamienne schody zamku tzw. Großer Wendelstein oraz bogate kasetonowe stropy.
Zarówno znajdująca się nieopodal katedra z grobowcami książąt saksońskich, jak i romantyczna starówka z czerwoną dachówką historycznych budynków zapraszają przybysza również do ich zwiedzenia.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia–Anhalt:

Pałac Seeburg

Pałac Seeburg jest renesansowym pałacem położonym w Seeburg, w powiecie Mansfeld-Südharz, w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Kompleks powstał jako zamek i należy do grupy tzw. zamków Hersfelder Zehntverzeichnisses. Był siedzibą tak samo zwanego rodu grafów.

Zamek Stapelburg

Zamek Stapelburg jest ruiną średniowiecznego zamku nizinnego, położonego na północnym krańcu gór Harzu, w miejscowości Stapelburg, w powiecie Harz, w Saksonii-Anhalt, w Niemczech.

Pałac Wernigerode

Pałac Wernigerode był pierwotnie średniowiecznym zamkiem, służącym niemieckim cesarzom jako zamek myśliwski do polowań w górach Harz. Pierwsza budowla została wzniesiona na początku XII w. jako castrum ponad miastem Wernigerode.

Wieża strażnicza w Wernigerode

Wieża strażnicza w Wernigerode w landzie Saksonia-Anhalt.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy:

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: