Zamek Waseneck

Wasseneck

Zwiedzony: 9 marca 2003

Oberndorf, DE
4°C
Scattered clouds
Zamek Waseneck
marzec 2003

Położenie:

Zamek Waseneck – 

na wysokości 606 m n.p.m., na zachód od Altoberndorf, części miasta Oberndorf am Neckar, 

w powiecie 

Rottweil, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Z dawnego założenia zamkowego pozostały znaczne części donżonu, część zamku głównego, część pałacowego muru kurtynowego, dziedziniec wraz ze studnią i zamkowa fosa. Zewnętrzna fosa jest obecnie leśnym szlakiem.

 • około 1200 – Zamek budują książęta von Teck
 • około 1270 – Przebudowa i rozbudowa zamku.
 • 1295 – Po raz pierwszy w dokumentach wymieniany jest Maier von Waseneck, zarządca folwarku i pan na zamku.
 • do 1363 – Zamek pozostaje w posiadaniu książąt von Teck, jednak w tym samym roku z powodu długów w wyniku zarządzenia przez cesarski sąd dworski w Rottweil zamek zostaje dany w zastaw Heinrichowi Böcklin vom Eutingertal.
 • 1363 – Zamek staje się własnością Konrada von Urslingen, który następnie sprzedaje go.
 • 1371 – Zamek dostaje się w ręce księcia Friedricha von Teck.
 • 1374 – Friedrich von Teck sprzedaje zamek hrabiemu Rudolfowi von Hohenberg.
 • 1384 – Zamek jest własnością margrabiego Bernharda von Baden.
 • 1393 – Herenberg zostaje poważnie uszkodzony po ograbieniu go przez władców Hohenberg.
 • 1406 – Margarethe hrabina von Sulz, z domu von Hohenberg, zrzeka się ostatecznie praw do zamku.
 • 1410 – Waseneck staje się własnością Bukharda von Mansperg, przekazuje on jednak zamek swemu bratu Volkmarowi.
 • 1411 – Baron Hans von Zimmern, aby zatrzymać zamek spłaca dług po wpłaceniu z nakazu księcia austriackiego Fryderyka 300 guldenów.
 • 1416 – Zamek przechodzi na własność hrabiego Ebenharda IV von Würtemberg i w następnych latach popada coraz bardziej w ruinę.
 • 1460 – Zamek jest określany ruiną i próbował być odbudowany przez baronów von Zimmern, co jednak nie doszło do skutku.
 • do 1806 – Zamek ulega coraz większemu zniszczeniu i należy do miasta Obendorf.
 • 1806 – Wraz z przejęciem części Austrii przez Królestwo Wirtembergii ruina zamku staje się własnością państwa.
 • 1968–80 – Mury fundamentów, dzięki którym rozpoznawalny jest jeszcze zamek, zostają odsłonięte, odrestaurowane i tam gdzie to możliwe częściowo odbudowane.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Zamek Schenkenburg

1244 – Pierwsza wzmianka o rodzie Schenken von Zell. 1297 – Wymiera ród Schenken z Schenkenburga. Po nich przychodzi szlachta von Hulwer. 1407 – Von Hulwer sprzedają swoje dobra w Schenkenzell i zamek Schenkenburg.

Zamek Hornberg

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Neckarzimmern, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Schenkenburg w Epfendorf

1312 - Pierwsza wzmianka o darczyńcach z Schenkenberg w Kronikach Zimmer 1331-1420 - Wzmianka o darczyńcach z Schenkenberg, którzy przypuszczalnie wybudowali zamek. Nie jest znana data zniszczenia zamku.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Klasztor w Maulbronn

Klasztor w Maulbronn został założony prawdopodobnie ok. 1138 przez rycerza Waltera z Lomersheim, który zainspirowany reformatorskimi ideami Bernarda z Clairvaux, postanowił wstąpić do zakonu cystersów. Na potrzeby opactwa Walter oddał swoje włości w Eckenweiher położone pomiędzy Mühlacker a Lienzingen. Szybko jednak okazało się, że Eckenweiher nie było odpowiednią lokalizacją dla klasztoru. Brakowało wody oraz materiałów budowlanych. Walter zwrócił się o pomoc do nowo wybranego biskupa Spiry Günthera z Hennebergu. Biskup odwiedził konwent w 1147 i wkrótce potem przeniósł braci zakonnych do Maulbronn.

Kościół katedralny w Herrenberg

Kościół katedralny jest symbolem miasta Herrenberg m.in. z racji swego położenia na zboczu góry ponad miastem. Z powodu swego położenia nazywany jest również przez miejscowych "Kwoką" gdyż tak jak kwoka roztacza opiekę nad swymi pisklętami. Powstał w dwóch fazach (1276-1293 i 1471-1493). Jest to pierwszy w stylu późnogotyckim kościół halowy jaki powstał w Wirtembergii.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: