Zamek Waseneck

Wasseneck

Zwiedzony: 9 marca 2003

,
0°C
Zamek Waseneck
marzec 2003

Położenie:

Zamek Waseneck – 

na wysokości 606 m n.p.m., na zachód od Altoberndorf, części miasta Oberndorf am Neckar, 

w powiecie 

Rottweil, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Z dawnego założenia zamkowego pozostały znaczne części donżonu, część zamku głównego, część pałacowego muru kurtynowego, dziedziniec wraz ze studnią i zamkowa fosa. Zewnętrzna fosa jest obecnie leśnym szlakiem.

 • około 1200 – Zamek budują książęta von Teck
 • około 1270 – Przebudowa i rozbudowa zamku.
 • 1295 – Po raz pierwszy w dokumentach wymieniany jest Maier von Waseneck, zarządca folwarku i pan na zamku.
 • do 1363 – Zamek pozostaje w posiadaniu książąt von Teck, jednak w tym samym roku z powodu długów w wyniku zarządzenia przez cesarski sąd dworski w Rottweil zamek zostaje dany w zastaw Heinrichowi Böcklin vom Eutingertal.
 • 1363 – Zamek staje się własnością Konrada von Urslingen, który następnie sprzedaje go.
 • 1371 – Zamek dostaje się w ręce księcia Friedricha von Teck.
 • 1374 – Friedrich von Teck sprzedaje zamek hrabiemu Rudolfowi von Hohenberg.
 • 1384 – Zamek jest własnością margrabiego Bernharda von Baden.
 • 1393 – Herenberg zostaje poważnie uszkodzony po ograbieniu go przez władców Hohenberg.
 • 1406 – Margarethe hrabina von Sulz, z domu von Hohenberg, zrzeka się ostatecznie praw do zamku.
 • 1410 – Waseneck staje się własnością Bukharda von Mansperg, przekazuje on jednak zamek swemu bratu Volkmarowi.
 • 1411 – Baron Hans von Zimmern, aby zatrzymać zamek spłaca dług po wpłaceniu z nakazu księcia austriackiego Fryderyka 300 guldenów.
 • 1416 – Zamek przechodzi na własność hrabiego Ebenharda IV von Würtemberg i w następnych latach popada coraz bardziej w ruinę.
 • 1460 – Zamek jest określany ruiną i próbował być odbudowany przez baronów von Zimmern, co jednak nie doszło do skutku.
 • do 1806 – Zamek ulega coraz większemu zniszczeniu i należy do miasta Obendorf.
 • 1806 – Wraz z przejęciem części Austrii przez Królestwo Wirtembergii ruina zamku staje się własnością państwa.
 • 1968–80 – Mury fundamentów, dzięki którym rozpoznawalny jest jeszcze zamek, zostają odsłonięte, odrestaurowane i tam gdzie to możliwe częściowo odbudowane.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Zamek Waldeck

Zamek skalny powstał w XII wieku i po raz pierwszy wspomniany był w 1140 roku. Mieszkańcy zamku zostali później raubritterami i z tego powodu w XIII wieku zamek został zniszczony, jednak wkrótce potem został ponownie odbudowany. W 1553 roku umiera Tristan, ostatni z rodu von Waldeck i od 1600 roku zamek ulega powolnemu upadkowi.

Zamek Zollernschloss

Zamek Zollernschlössle w Balingen powstał w XV w. Początkowo był siedzibą namiestnika Wirtembergii następnie przeszedł w ręce prywatne. W roku 1920 będąc w ruinie został odkupiony przez miasto Bailingen i odbudowany w starym stylu.

Pałac Gottesaue

Gottesaue jest renesansowym pałacem położonym we wschodniej części Karlsruhe.1094 – Założone zostaje benedyktyńskie opactwo Gottesaue przez grafów von Herrenberg. 1525 – Klasztor zostaje splądrowany i zburzony. 1588 – Margrabia Ernst Friedrich von Baden–Durlach nakazuje Johannowi Schoch i Paulowi Murer zbudowanie na tym terenie pałacyku myśliwskiego. 1689 – W czasie Palatyńskiej Wojny Sukcesyjnej pałac zostaje zniszczony i ponownie odbudowany.

Wartturm w Pforzheim

Wieża Wartturm w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Wieża ciśnień w Mannheim

Wieża ciśnień będąca wizytówką Mannheim. Zbudowana w 1889 roku przez architekta ze Stuttgartu Gustava Halmhubera, który uczestniczył również w budowie berlińskiego Reichstagu. Jako serce wodociągów była używana aż do 2000 roku.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Bruchsal

Pałac w Bruchsal zbudowany został w stylu barokowym w połowie XVIII w. i począwszy od około roku 1720 służył jako oficjalna siedziba biskupów ze Spiry.

Zamek Alt-Eberstein

1085 – Pierwsza udokumentowana wzmianka władców von Eberstein. 1196 – Właściciele von Eberstein po raz pierwszy nazwani są grafami. 1197 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: