Zamek Waseneck

Wasseneck

Zwiedzony: 9 marca 2003

,
0°C
Zamek Waseneck
marzec 2003

Położenie:

Zamek Waseneck – 

na wysokości 606 m n.p.m., na zachód od Altoberndorf, części miasta Oberndorf am Neckar, 

w powiecie 

Rottweil, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Z dawnego założenia zamkowego pozostały znaczne części donżonu, część zamku głównego, część pałacowego muru kurtynowego, dziedziniec wraz ze studnią i zamkowa fosa. Zewnętrzna fosa jest obecnie leśnym szlakiem.

 • około 1200 – Zamek budują książęta von Teck
 • około 1270 – Przebudowa i rozbudowa zamku.
 • 1295 – Po raz pierwszy w dokumentach wymieniany jest Maier von Waseneck, zarządca folwarku i pan na zamku.
 • do 1363 – Zamek pozostaje w posiadaniu książąt von Teck, jednak w tym samym roku z powodu długów w wyniku zarządzenia przez cesarski sąd dworski w Rottweil zamek zostaje dany w zastaw Heinrichowi Böcklin vom Eutingertal.
 • 1363 – Zamek staje się własnością Konrada von Urslingen, który następnie sprzedaje go.
 • 1371 – Zamek dostaje się w ręce księcia Friedricha von Teck.
 • 1374 – Friedrich von Teck sprzedaje zamek hrabiemu Rudolfowi von Hohenberg.
 • 1384 – Zamek jest własnością margrabiego Bernharda von Baden.
 • 1393 – Herenberg zostaje poważnie uszkodzony po ograbieniu go przez władców Hohenberg.
 • 1406 – Margarethe hrabina von Sulz, z domu von Hohenberg, zrzeka się ostatecznie praw do zamku.
 • 1410 – Waseneck staje się własnością Bukharda von Mansperg, przekazuje on jednak zamek swemu bratu Volkmarowi.
 • 1411 – Baron Hans von Zimmern, aby zatrzymać zamek spłaca dług po wpłaceniu z nakazu księcia austriackiego Fryderyka 300 guldenów.
 • 1416 – Zamek przechodzi na własność hrabiego Ebenharda IV von Würtemberg i w następnych latach popada coraz bardziej w ruinę.
 • 1460 – Zamek jest określany ruiną i próbował być odbudowany przez baronów von Zimmern, co jednak nie doszło do skutku.
 • do 1806 – Zamek ulega coraz większemu zniszczeniu i należy do miasta Obendorf.
 • 1806 – Wraz z przejęciem części Austrii przez Królestwo Wirtembergii ruina zamku staje się własnością państwa.
 • 1968–80 – Mury fundamentów, dzięki którym rozpoznawalny jest jeszcze zamek, zostają odsłonięte, odrestaurowane i tam gdzie to możliwe częściowo odbudowane.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Zamek Liebenzell

XII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1250 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o panach von Liebenzell 1272 – Zamek przechodzi w posiadanie Zakonu Krzyżackiego, nie jest jednak jasne dlaczego. 1273 – Zakon sprzedaje zamek Rudolfowi I margrabiemu von Baden.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Herrenzimmern

Zamek Herrenzimmern we wszystkich dotychczasowych wojnach został oszczędzony, ponieważ uważany był za zamek nie do zdobycia. Tutaj pisane były przez grafa Frobena Christopha (1519-1566) „Kroniki Zimmerschen” do obejrzenia w oryginale w krajowej bibliotece Wirtembergii. W roku 1504 zamek został przez nieostrożność spalony, jednak w roku 1513 został odbudowany przez hrabiego Gottfrieda Wernera (1484-1554) i jego brata hrabiego Wilhelma Wernera (1485-1575). Syn Frobena Christopha – hrabia Wilhelm (1549-1594) był ostatnim męskim potomkiem rodu von Zimmern.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Reichenstein

Na rycinie z XVII w. widoczny jest jeszcze zamek w ruinie. W chwili obecnej widoczne są tylko resztki murów. Założenie zamkowe ma plan prawie prostokątny, od strony grzbietu górskiego znajduje się fosa. Tarasy na zboczu powstały dopiero w XX w.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Pałac Rodeck

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac, jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd do zamku i może być używana tylko przez mieszkańców zamku. U podnóża winnicy, na której położony jest zamek znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części okrążającej zamek. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: