Close

Zamek w Górze

Zwiedzony: 10 sierpnia 2003

Zamek w Górze

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1895 z 10.09.1965

16° C Kilka chmur
Zamek w Górze

sierpień 2003

Położenie:

Zamek w Górze (niem. Guhrau), w województwie dolnośląskim.

Zamek w Górze

10 sierpnia 2003

Opis:

Historia niewiele mówi o średniowiecznym zamku w Górze. Nie jest znany ani jej założyciel, ani późniejsi właściciele. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1155 r. z bulli papieża Hadriana IV. Lokacji miasta dokonał książę Henryk III głogowski około 1288 r. Od 1319 r. Góra należała do Piastów Śląskich z linii ścinawskiej. Od końca XIV w. stała się własnością Piastów cieszyńskich, którym to właśnie przypisuje się budowę murowanej siedziby. Zamek włączony był w obwód obwarowań miejskich, zbudowany był na planie czworoboku z kolistymi basztami umieszczonymi w narożnikach. W 1491 r. właścicielem Góry był Jan Olbracht, późniejszy król Polski. Średniowieczne mury miejskie okalające miasto zostały częściowo rozebrane, a fosa zasypana w 1770 r. W ich miejscu powstały ogrody. W XIX w. zbrojownię przebudowano na więzienie i pod tą nazwą jest znana do dziś dnia. W 1960 roku „więzienie” poddano renowacji.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu:

Zamek w Górze
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w regionie , :

Zamek w Żmigrodzie

Zamek w Żmigrodzie

Obiekt zabytkowy nr rej.: 414 z 26.01.1957 Położenie: Zamek w Żmigrodzie (niem. Trachenberg), w województwie dolnośląskim. Opis: Zamek w Żmigrodzie (...)

Czytaj
Kościół w Jakubowie

Kościół w Jakubowie

Według niepotwierdzonych do końca przekazów na tych terenach istniała już drewniana świątynia za panowania Mieszka I w roku 991. Fakt (...)

Czytaj
Zamek w Wąsoszu

Zamek w Wąsoszu

Zamek książęcy wzniesiony w XIV w. na miejscu grodu książęcego przez książąt oleśnicko –głogowskich. W 1432 roku bezskutecznie oblegany przez (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email