Zamek Stapelburg

Zwiedzone: 11 kwietnia 2006

Zamek Stapelburg
kwiecień 2006

Położenie:

Zamek Stapelburg – 

w miejscowości o tej samej nazwie

, w powiecie 
Harz, 
w landzie Saksonia–Anhalt, 
w Niemczech.

Opis:

Zamek Stapelburg powstał przed rokiem 1306. Zbudowany został przez grafów von Wernigerode jako zamek celny i ochrona drogi wojennej wiodącej z ich rodzinnej miejscowości do położonego w górach, królewskiego miasta Goslar. Zamek przez całe istnienie był wielokrotnie zastawiany. W roku 1394 wszedł w posiadanie biskupstwa Halberstadt za 600 Marek. Od biskupa Johannesa von Halberstadt zamek przejął graf Botho zu Stolberg 25 stycznia 1432 roku. Potem ponownie przeszedł w posiadanie biskupstwa. 4 czerwca 1463 za 200 guldenów reńskich został zastawiony na całe życie (do 1511 r.) przez biskupa Gebharda von Halberstadt dla grafa Heinricha Starszego zu Stolberg. W ostatnich latach życia grafa Gebharda Stapelburg był już całkiem zniszczony. Starzejący się graf i jego syn Bodo zobowiązali się 13 kwietnia 1509 roku do odbudowy zamku w ciągu ośmiu lat, tak aby znów jakiś szlachcic lub urzędnik celny mógł przejąć go w posiadanie.

W 1559 roku arcybiskup Sigismund z Magdeburgu obsadził na zamku jako administratora biskupstwa Halberstadt doktora Heinricha von Bila i jego braci. W tym czasie grafowie von Stolberg byli już mocno zadłużeni. Dr Heinrich zbudował najpóźniej w 1563 roku u podnóża zamku folwark Bila(n)shausen, a dla swoich poddanych w tym samym czasie wybudował osadę która przejęła nazwę od zamku. Spadkobiercy dr Bila sprzedali zamek i wioskę w 1596 roku za 45 tys. talarów dla Statiusa von Münchhausen. W 1625 roku zamek wraca ponownie do kapituły katedralnej Halberstadt. Po wielu pertraktacjach Christiana Ernsta grafa zu Stolberg-Wernigerode z kapitułą katedralną Halberstadt udało się dnia 11 marca 1722 dojść do porozumienia w Berlinie i ustalić Stapelburg dla następnych stuleci jako akcesorium powiatu Wernigerode. Ostateczne rozwiązanie przynależności ustalił król Fryderyk Wilhelm I Pruski w dniu 11 grudnia w 1727 roku oddalając roszczenia terytorialne kapituły katedralnej Halberstadt należącej wówczas do Prus i ponownie oddając zamek w posiadanie powiatu Wernigerode.

W ciągu XVIII stulecia Stapelburg znalazł swój niechlubny koniec. Ściany stopniowo uległy zniszczeniu, częściowo w wyniku wietrzenia, częściowo przez rękę człowieka.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia–Anhalt:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy:

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: