Ruina kościoła w Zatoniu

pw. św. Jana

Zwiedzone: 2 sierpnia 2000

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 1992 z 29.01.1974

Ruina kościoła w Zatoniu
sierpień 2000

Położenie:

Ruina kościoła w Zatoniu – (niem. Günthersdorf), w centrum miejscowości, przy drodze do Zielonej Góry, naprzeciw parku i pałacu, w powiecie zielonogórskim (w obrębie miasta, dzielnica Nowe Miasto), w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Ruina kościoła w Zatoniu z XIII w. Zbudowany z kamienia polnego i rudy darniowej (charakterystyczne brunatne elementy muru). W XVI w. przejęli go protestanci. Po kontrreformacji z powrotem przejęty przez katolików.

Przy kościele stała drewniana plebania i szkoła katolicka. Z racji zmniejszającej się liczby katolików kościół popadł w ruinę, został opuszczony w 1837 r. Przy kościele był cmentarz, gdzie chowani byli katolicy i protestanci, zachowało się kilka nagrobków.

Wewnątrz ruin można dostrzec namalowany na ścianie czerwony równoramienny krzyż wpisany w okrąg. Jest to tzw. zacheuszek, a raczej jego kopia. Oryginalny fragment tynku z polichromią został zdjęty ze ściany w 2014, odrestaurowany i przeniesiony do działającego kościoła w Zatoniu.

W kościołach katolickich zacheuszki są umieszczane w tych miejscach, zwyczajowo dwunastu, które biskup namaścił podczas dedykacji kościoła. Występują w formie klocka, płytki z symbolicznym krzyżykiem, są malowane lub ryte w ścianie. Pod nimi umieszcza się jednoramienny świecznik lub lampkę. W rycie rzymskim podczas dedykacji (poświęcenia) kościoła zapalano 12 świec zwanych zacheuszkami.

na podstawie

tablicy

Opis powstał na podstawie:

Tablica przed ruiną
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: