Kościół w Borowie Wielkim

pw. św. Wawrzyńca

Zwiedzone: 18 lutego 2007

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 292 z 12.04.1961

luty 2007

Położenie:

Kościół w Borowie Wielkim – (niem. Grossenborau), w centrum wsi, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Pierwsze wzmianki o parafii pojawiły się w 1376 r., jednak datę budowy kościoła przenieść należy na przełom XIII i XIV w. Wczesnogotycki kościół wybudowano na niewielkim wzniesieniu w środkowej części wsi. Powstała wtedy jednonawowa, murowana z kamienia i cegły świątynia z wyodrębnionym prostokątnym prezbiterium. W XV w. kościół przekształcono, dobudowując od północy do prezbiterium zakrystię i do nawy od zachodu wysoką, wzmocnioną masywnymi skarpami wieżę. Teren przykościelnego cmentarza otoczono kamiennym murem. Kościół nie posiadał sklepień – nawę przykrywał strop, prezbiterium pozorne sklepienie. W 1528 r. za sprawą rodziny Rechenbergów kościół przeszedł w ręce protestantów. W tym czasie kościół został bogato wyposażony – Rechenbergowie ufundowali dwa dzwony (z 1562 i 1566 r.) oraz chrzcielnicę (1593 r.). Przedstawiciele tego rodu zostali pochowani w świątyni, co upamiętniono monumentalnymi renesansowymi nagrobkami na ścianach prezbiterium. Ponowne przejęcie kościoła przez katolików nastąpiło w 1653 r. Z tego okresu pochodzi część wyposażenia – dwa ołtarze boczne i nowa, barokowa oprawa późnogotyckiego ołtarza głównego. W XVIII w. do nawy dobudowano kruchtę, a sklepienie prezbiterium pokryto barokową polichromią. Na początku XIX w. przy prezbiterium wzniesiono neogotyckie mauzoleum kolejnych właścicieli wsi – rodzin von Arnold i Unruh (1821 r.). W 1882 r. przebudowano wieżę, która otrzymała neogotycki hełm, a później mechanizm zegarowy.

Po 1945 r. kościół obsługiwany był przez oo. kapucynów (do 1958 r.). W latach 1983-1984 przeprowadzono renowację kościoła – nowe elewacje i tynki wnętrza. Remonty prowadzono także w końcu XX stulecia (m.in. wymiana pokrycia dachowego).

17 marca 2009 roku podczas prac remontowych odkryto dwa krzyże pojednania wmurowane w ścianę prezbiterium od strony południowej i północnej.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D: