Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zwiedzone: 10 lutego 2002

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii
luty 2002

Położenie:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii – na wzgórzu (817 m n.p.m.), ponad doliną rzeki Echaz i miejscowością Homau, częścią gminy Lichtenstein, w powiecie Reutlingen, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Jurze Szwabskiej na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną rzeki Echaz, małym dopływie Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

W 1802 roku powstał książęcy domek myśliwski zbudowany z muru pruskiego na rozkaz księcia Fryderyka I von Württemberg. Ostatecznie domek myśliwski przeszedł w posiadanie hrabiego Wilhelma von Württemberg (później księcia von Urach).

Hrabia będąc namiętnym zbieraczem broni, zbroi i obrazów potrzebował miejsca na przechowywanie swych dzieł sztuki. Entuzjastycznie podszedł więc do powieści Lichtenstein Wilhelma Hauffa, napisanej w 1826 roku i ukazującej możliwy autentycznie zamek rycerski. Na tej podstawie w latach 1840 do 1842 powstał pałac wg planów Carla Alexandra Heideloffsa.

Od 1998 roku restaurowane jest drugie i trzecie piętro pałacu wspierane przez fundacje „Czerwona Pustynia” i Związek Ratowania Pałacu Lichtenstein.

Pałac może być oglądany obecnie z przewodnikiem (bez przewodnika nie ma możliwości obejrzenia wnętrz pałacu). Alternatywą może być obejrzenie dziedzińca pałacowego z kilkoma interesującymi budynkami jak np. wieża armatnia czy pozostałości starszych budowli. Interesujące są zbiory armat wystawione w wieży armatniej.

Właścicielami pałacu są potomkowie założyciela, książęta von Urach (linia boczna rodu Wirtemberg):

  • 1837-1869: Wilhelm Graf Wirtembergii, od 1867 książę Urach
  • 1869-1928: Wilhelm Karl von Urach
  • 1928-1981: Karl Gero von Urach
  • 1981-1991: Karl Anselm von Urach
  • od 1991: Wilhelm Albert von Urach

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: