Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zwiedzony: 10 lutego 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii
luty 2002

Położenie:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii – 

na wzgórzu (817 m n.p.m.), ponad doliną rzeki Echaz i miejscowością Homau, częścią gminy Lichtenstein, 

w powiecie 

Reutlingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Jurze Szwabskiej na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną rzeki Echaz, małym dopływie Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

W 1802 roku powstał książęcy domek myśliwski zbudowany z muru pruskiego na rozkaz księcia Fryderyka I von Württemberg. Ostatecznie domek myśliwski przeszedł w posiadanie hrabiego Wilhelma von Württemberg (później księcia von Urach).

Hrabia będąc namiętnym zbieraczem broni, zbroi i obrazów potrzebował miejsca na przechowywanie swych dzieł sztuki. Entuzjastycznie podszedł więc do powieści Lichtenstein Wilhelma Hauffa, napisanej w 1826 roku i ukazującej możliwy autentycznie zamek rycerski. Na tej podstawie w latach 1840 do 1842 powstał pałac wg planów Carla Alexandra Heideloffsa.

Od 1998 roku restaurowane jest drugie i trzecie piętro pałacu wspierane przez fundacje „Czerwona Pustynia” i Związek Ratowania Pałacu Lichtenstein.

Pałac może być oglądany obecnie z przewodnikiem (bez przewodnika nie ma możliwości obejrzenia wnętrz pałacu). Alternatywą może być obejrzenie dziedzińca pałacowego z kilkoma interesującymi budynkami jak np. wieża armatnia czy pozostałości starszych budowli. Interesujące są zbiory armat wystawione w wieży armatniej.

Właścicielami pałacu są potomkowie założyciela, książęta von Urach (linia boczna rodu Wirtemberg):

  • 1837-1869: Wilhelm Graf Wirtembergii, od 1867 książę Urach
  • 1869-1928: Wilhelm Karl von Urach
  • 1928-1981: Karl Gero von Urach
  • 1981-1991: Karl Anselm von Urach
  • od 1991: Wilhelm Albert von Urach

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Wartturm w Pforzheim

Wieża Wartturm w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Straubenhart

Panowie Straubenhardt byli wspominani w roku 1090 w aktach klasztoru Hirsau i w akcie założenia klasztoru Herrenalb w 1148 roku. Ród pochodzi przypuszczalnie z Kraichgau. Zamek był założony przypuszczalnie w XI stuleciu przez panów von Gräfenhausen, dzisiejszej części Birkenfeld. Rozbudowany później zamek funkcjonował jako współwłasność panów Straubenhardt i z nimi spokrewnionymi panami von Schmalenstein.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Zwingenburg

Zamek zbudowany w XIII wieku przez Wilhelma von Wimpfen. Bratanek (siostrzeniec ?) Wilhelma nazywa siebie później von Zwingenberg. Jego imię pojawia się w 1253 roku na pieczętowanym przez niego dokumencie darowizny. Sam zamek po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach w 1326 roku podczas sporu prawnego między jego mieszkańcami a klasztorem Mosbach.

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Zamek Weitenburg

Zamek Weitenburg po raz pierwszy jest wzmiankowany 15 czerwca 1437 roku, jako ówczesne lenno Hansa Pfusera von Nordstetten, który to uwięził wówczas dwóch posłów będących pod opieką hrabiego Ludwiga von Württemberg. W wyniku tego wydarzenia zamek został z rozkazu Ludwiga splądrowany. Zona Pfusersa została uprowadzona i ścięta w Tybindze. Po zakończeniu zatargu zamek został ponownie zwrócony w ręce Hansa Pfusersa.

Zamek Liebenzell

XII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1250 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o panach von Liebenzell 1272 – Zamek przechodzi w posiadanie Zakonu Krzyżackiego, nie jest jednak jasne dlaczego. 1273 – Zakon sprzedaje zamek Rudolfowi I margrabiemu von Baden.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Zamek Waseneck

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy:

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: