Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zwiedzony: 10 lutego 2002

,
0°C
Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii
luty 2002

Położenie:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii – 

na wzgórzu (817 m n.p.m.), ponad doliną rzeki Echaz i miejscowością Homau, częścią gminy Lichtenstein, 

w powiecie 

Reutlingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Jurze Szwabskiej na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną rzeki Echaz, małym dopływie Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

W 1802 roku powstał książęcy domek myśliwski zbudowany z muru pruskiego na rozkaz księcia Fryderyka I von Württemberg. Ostatecznie domek myśliwski przeszedł w posiadanie hrabiego Wilhelma von Württemberg (później księcia von Urach).

Hrabia będąc namiętnym zbieraczem broni, zbroi i obrazów potrzebował miejsca na przechowywanie swych dzieł sztuki. Entuzjastycznie podszedł więc do powieści Lichtenstein Wilhelma Hauffa, napisanej w 1826 roku i ukazującej możliwy autentycznie zamek rycerski. Na tej podstawie w latach 1840 do 1842 powstał pałac wg planów Carla Alexandra Heideloffsa.

Od 1998 roku restaurowane jest drugie i trzecie piętro pałacu wspierane przez fundacje „Czerwona Pustynia” i Związek Ratowania Pałacu Lichtenstein.

Pałac może być oglądany obecnie z przewodnikiem (bez przewodnika nie ma możliwości obejrzenia wnętrz pałacu). Alternatywą może być obejrzenie dziedzińca pałacowego z kilkoma interesującymi budynkami jak np. wieża armatnia czy pozostałości starszych budowli. Interesujące są zbiory armat wystawione w wieży armatniej.

Właścicielami pałacu są potomkowie założyciela, książęta von Urach (linia boczna rodu Wirtemberg):

  • 1837-1869: Wilhelm Graf Wirtembergii, od 1867 książę Urach
  • 1869-1928: Wilhelm Karl von Urach
  • 1928-1981: Karl Gero von Urach
  • 1981-1991: Karl Anselm von Urach
  • od 1991: Wilhelm Albert von Urach

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Mainau

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739-46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego NMP.

Zamek Liebenzell

XII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1250 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o panach von Liebenzell 1272 – Zamek przechodzi w posiadanie Zakonu Krzyżackiego, nie jest jednak jasne dlaczego. 1273 – Zakon sprzedaje zamek Rudolfowi I margrabiemu von Baden.

Zamek Steinsberg

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1109 roku. W XIII stuleciu właścicielami zamku byli przede wszystkim hrabiowie von Oettingen. Po nich przeszedł w posiadanie palatynów reńskich i aż do XV wieku był siedzibą palatyńskiego urzędu administracyjnego w południowym Kraichgau. W 1517 roku zamek stał się własnością panów von Venningen. Wkrótce potem w 1525 roku zamek został spalony w czasie wojny chłopskiej. W zamian za to zbuntowani chłopi musieli zapłacić 5000 guldenów rekompensaty. Po błyskawicznym zdobyciu zamku w 1777 roku został on opuszczony.

Zamek Alt-Eberstein

1085 – Pierwsza udokumentowana wzmianka władców von Eberstein. 1196 – Właściciele von Eberstein po raz pierwszy nazwani są grafami. 1197 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.

Zamek Waldenburg

Historia tego zamku niestety nie jest znana. Prace badawcze, wykopaliskowe i archeologiczne gruzów wokół Waldenburgu nie przyniosły żadnego rozwiązania. Nie istnieją żadne dokumenty ani rysunki mogące coś wnieść w dzieje zamku. Kilka znalezisk garncarskich pozwala przypisać go do Górnego Renu i Jury Szwabskiej. Znaleziony w 1887 roku "Smoczy Lichtarz" z brązu znajduję się w Muzeum Krajowym Wirtembergii w Stuttgarcie.

Zamek Müneck

Zamek został wybudowany w XII w. przez panów von Müneck, bocznej linii von Hailfingen, popleczników palatynów z Tybingii, jako zamek ochronny i ofensywny. Następne pokolenia Hailfingerów powoli wysprzedawały swą siedzibę.

Zamek Waseneck

Zamek został zbudowany przez książąt von Teck około 1200 roku. W 1270 roku został przebudowany i poszerzony. Od 1295 roku zarządcą zamku został ród Mayer von Waseneck i był nim do 1363 roku. W 1363 roku zamek dziedziczy książę Friedrich von Teck. Następnie wielokrotnie zmieniają się jego właściciele. W 1416 jest własnością hrabiego Eberharda IV von Würtemberg. Zamek ulega zniszczeniu i w 1460 roku jest już określany jako ruina. W 1806 roku mocno wówczas zniszczony zamek przechodzi w posiadanie Królestwa Wirtembergii. Odrestaurowany i częściowo odbudowany w latach 1968-80.

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Hohenstein

Pałac w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hohenstein, w landzie Badenia Wirtembergia. Pałac powstał w 1925 roku. Stanowił własność grafów von Bissingen.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: