Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zwiedzony: 10 lutego 2002

Reutlingen, DE
10°C
Overcast clouds
Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii
luty 2002

Położenie:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii – 

na wzgórzu (817 m n.p.m.), ponad doliną rzeki Echaz i miejscowością Homau, częścią gminy Lichtenstein, 

w powiecie 

Reutlingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Jurze Szwabskiej na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną rzeki Echaz, małym dopływie Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

W 1802 roku powstał książęcy domek myśliwski zbudowany z muru pruskiego na rozkaz księcia Fryderyka I von Württemberg. Ostatecznie domek myśliwski przeszedł w posiadanie hrabiego Wilhelma von Württemberg (później księcia von Urach).

Hrabia będąc namiętnym zbieraczem broni, zbroi i obrazów potrzebował miejsca na przechowywanie swych dzieł sztuki. Entuzjastycznie podszedł więc do powieści Lichtenstein Wilhelma Hauffa, napisanej w 1826 roku i ukazującej możliwy autentycznie zamek rycerski. Na tej podstawie w latach 1840 do 1842 powstał pałac wg planów Carla Alexandra Heideloffsa.

Od 1998 roku restaurowane jest drugie i trzecie piętro pałacu wspierane przez fundacje „Czerwona Pustynia” i Związek Ratowania Pałacu Lichtenstein.

Pałac może być oglądany obecnie z przewodnikiem (bez przewodnika nie ma możliwości obejrzenia wnętrz pałacu). Alternatywą może być obejrzenie dziedzińca pałacowego z kilkoma interesującymi budynkami jak np. wieża armatnia czy pozostałości starszych budowli. Interesujące są zbiory armat wystawione w wieży armatniej.

Właścicielami pałacu są potomkowie założyciela, książęta von Urach (linia boczna rodu Wirtemberg):

  • 1837-1869: Wilhelm Graf Wirtembergii, od 1867 książę Urach
  • 1869-1928: Wilhelm Karl von Urach
  • 1928-1981: Karl Gero von Urach
  • 1981-1991: Karl Anselm von Urach
  • od 1991: Wilhelm Albert von Urach

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Schenkenburg

1244 – Pierwsza wzmianka o rodzie Schenken von Zell. 1297 – Wymiera ród Schenken z Schenkenburga. Po nich przychodzi szlachta von Hulwer. 1407 – Von Hulwer sprzedają swoje dobra w Schenkenzell i zamek Schenkenburg.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Zamek Wildenstein

Zamek Wildenstein należy do najlepiej zachowanych i najbardziej znanych zamków Niemieckich. Wznosi się na stromo opadających zboczach skał, 810 m n.p.m., 200 metrów powyżej Dunaju.

Zamek Staufenberg

Zamek Staufenberg zbudowany w pierwszej połowie XIII w. Wymieniany w dokumentach z końca XIII w. Zniszczony w 1818 roku.

Zamek Weitenburg

Zamek Weitenburg po raz pierwszy jest wzmiankowany 15 czerwca 1437 roku, jako ówczesne lenno Hansa Pfusera von Nordstetten, który to uwięził wówczas dwóch posłów będących pod opieką hrabiego Ludwiga von Württemberg. W wyniku tego wydarzenia zamek został z rozkazu Ludwiga splądrowany. Zona Pfusersa została uprowadzona i ścięta w Tybindze. Po zakończeniu zatargu zamek został ponownie zwrócony w ręce Hansa Pfusersa.

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Zamek Löffelstelz

Początek XIII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1282 - Pierwsze nazwanie zamku poprzez panów von Dürrmenz. 1482 – Panowie von Dürrmenz sprzedają zamek klasztorowi Maulbronn. XVI w. – Opuszczony już zamek zostaje częściowo spalony w pożarze i pozostaje ruiną.

Zamek Rüdenburg

Zamek Rüdenburg zbudowany był prawdopodobnie w latach 1220-1250 przez panów von Rüdenberg. W roku 1446 wspomina się w dokumentach o Albrechcie Kechler von Rüdenberg. Pozostałymi właścicielami byli palatyni reńscy, hrabiowie Wirtembergii, panowie von Neueneck (1498), kraj Badenia Wirtembergia.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: