Zamek Schöneck

Zwiedzony: 4 listopada 2001

Weather data of this location not found.
Zamek Schöneck
listopad 2001

Położenie:

Zamek Schöneck – 

w miejscowości Wineckthal, 

w departamencie 

Dolny Ren, 

w Alzacji, 

we Francji.

Opis:

Zamek Schöneck został założony w XIII w. i wymieniony był po raz pierwszy w 1820 r. Wkrótce po tym został zniszczony przez Rudolfa Habsburga jako że stał się siedzibą Raubritterów. Od 1301 r. zamek był we posiadaniu rodu Lichtenberg. Następnie został lennem strasburskiej rodziny von Schöneck. Po ich wymarciu w 1468 r. przechodzi w posiadanie hrabiów von Stein, później ponownie von Lichtenberg i w roku 1480 włąścicielem został graf Simon Wecker IV von Zweibrücken-Bitsch. W 1517 r. wasalem zostaje Wolf Eckbrecht von Dürckheim. Od 1523 r. zamek zostaje rezydencją rodu Eckbrecht. W latach 1545 do 1447 zamek zostałe rozbudowany przez Kuno Eckbrechta von Dürckheim. W późniejszym czasie mieścił się tu garnizon regimentu Palatynatu Reńskiego „Isenburg”. W roku 1680 został zniszczony po oblężeniu przez wojska generała Montclar.

Galeria:

Inne zabytki w Alzacji:

Zamek Verrerie

Zamek we Francji w miejscowości Verrerie w Alzacji

Pałac Rohan

Pałac Rohan zbudowany w XIII wieku, jeden z najważniejszych zabytków Strasburga. Jest on jednym z głównych przedstawicieli sztuki barokowej. Rozbudowano go gruntownie w XVIII wieku na podstawie planów stworzonych przez Roberta de Cotte. W XIX wieku przebywał i mieszkał tam Napoleon Bonaparte wraz z małżonką.

Zamek Altwindstein

Altwindstein jest ruiną średniowiecznego zamku w Windstein w Alzacji. Ten skalny zamek położony jest na wysokości 340 metrów ponad wsią. Prawdopodobnie zbudowany został przez Petrusa V, opata z Neuenburg.

Zamek Froeschwiller

Zamek w miejscowości Froeschwiller w Alzacji.

Mury miejskie w Wissembourg

Mury miejskie we Francji, w miejscowości Wissembourg, w Alzacji.

Katedra w Strasburgu

Katedra w Strasburgu pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Strasburgu to należąca do najbardziej okazałych zabytków europejskiej architektury sakralnej rzymskokatolicka świątynia. Wzniesiona w pobliżu granicy Niemiec i Francji, łączy w sobie elementy wpływu obu tych kultur.

Kościół luterański w Froeschwiller

Podczas bitwy 6 sierpnia 1870 roku kościół został zniszczony. Niemiecki rząd obiecał jego szybką odbudowę, a także nowy kościół katolicki. W 1872 roku przyjęto projekt Charlesa Winklera, architekta zabytków, a neogotycki budynek został ukończony i otwarty w 1876 roku (dzwonnica jest inspirowana katedrą w Laon). Sam Wilhelm I Hohenzollern objął pieczę nad jego odbudową (odwiedził Froeschwiller 27 września 1876)

Zamek Löwenstein

W XII w. jest wzmianka, że zamek Löwenstein jest pod panowaniem rycerza Wolframa von Lindenschmidt.

Zamek Neuwindstein

Zamek Neuwindstein w miejscowości Windstein w Alzacji. Około 1200 - przypuszczalne założenie zamku. W 1339 r. nastąpiło rzekome nowe wybudowanie zamku.

Pałac Wissembourg

Pałac Stanisława, taką oficjalną nazwę nosi budynek, to zabudowania w kształcie litery U wraz z ogrodem i dziedzińcem o łącznej powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Pałac był rezydencją i schronieniem króla Stanisława Leszczyńskiego latach 1719-1725, czyli do czasu wydania swej córki Marii za króla Francji Ludwika XV. Ostatnio pałac używany był jako szpital oraz dom dla osób w podeszłym wieku. Latem 2013 roku pałac został wystawiony na sprzedaż

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: