Pałac w Renicach

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

Zwiedzone: 25 kwietnia 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A-337 z 1.02.2008

Pałac w Renicach
kwiecień 2021

Położenie:

Pałac w Renicach – (niem. Rehnitz), w centrum miejscowości, w pobliżu kościoła, w powiecie myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce.

Opis:

Pałac w Renicach powstał po przebudowie istniejącego tu wcześniej dworu, który w 1905 r. trafił pod pieczę bankiera z Berlina, tajnego radcy handlowego Hugo Oppenheima i jego żony Anny. Przebudową na zlecenie Oppenheimów zajął się bawarski architekt Emanuel von Seidl, niezwykle popularny w tamtych czasach autor wielu obiektów o charakterze rezydencjonalnym.

Po dojściu nazistów do władzy i śmierci właścicieli majątku posiadająca żydowskie korzenie rodzina wyjechała do USA. Wcześniej pałac wraz z przyległymi terenami został sprzedany towarzystwu parcelacyjnemu „Eigene Scholle”. Urządzono tu ośrodek Hitlerjugend. Były także plany utworzenia ośrodka wyszkolenia lotniczego. W czasie wojny przejściowo ulokowano w pałacu szpital.

Po wojnie zdewastowany i rozgrabiony, od października 1949 r. zaczął pełnić funkcję młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Początkowo kierowano tam sieroty wojenne, po 1956 r. stał się placówką resocjalizującą dla tzw. młodzieży niedostosowanej wychowawczo. Przebywają tu chłopcy w wieku od 12 do 18 lat.

Zespół pałacowy wraz z XIX-wieczną wieżą ciśnień i otaczającym zabudowania parkiem, w którym rosną pomnikowe tuje i dęby piramidalne, został wpisany do rejestru zabytków.

Galeria:

Inne zabytki w województwie zachodniopomorskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: