Kościół w Studzieńcu

pw. św. Wawrzyńca

Zwiedzone: 10 stycznia 2008

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 
kościół –
202 z dnia 31.05.1950 oraz 295 z 12.04.1961
dzwonnica –
295 z 12.04.1961 oraz 1389 z 29.09.1964

Kościół w Studzieńcu
styczeń 2008

Położenie:

Kościół w Studzieńcu – (niem. Streidelsdorf), w północno–zachodniej części wsi, przy drodze do Nowej Soli, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Katolicki obiekt sakralny, kościół filialny parafii pw. św. Antoniego w Nowej Soli w Studzieńcu, dekanat Nowa Sól, diecezja zielonogórsko–gorzowska.

Kościół bez wieży powstał w II połowie XIII w. z kamienia i rudy darniowej. Dzwonnica dobudowana została w XV w., zawieszono w niej dzwon ufundowany w 1495 r. Niestety nie dotrwała ona do naszych czasów. Obecna dzwonnica pochodzi z 1752 r. Po zakończeniu wojny kościół był kościołem filialnym parafii Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Kożuchowie.

Architektura

Kościół założony jest na rzucie prostokąta z nawą tej samej szerokości co prezbiterium od wschodniej strony, które zamknięte jest trójkątnie. Prezbiterium jest najstarszą częścią kościoła. Od strony zachodniej stoi wolno stojąca drewniana dzwonnica. Od strony wschodniej na zewnątrz wmurowano epitafia. Dach kościoła pokrywa gont drewniany. Całość otacza mur kamienny. Mimo że kościół był wielokrotnie przebudowywany, zachował wczesnogotycki styl.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Kościół św. Wawrzyńca w Studzieńcu
Zobacz

Wiadomości:

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: