Zamek Erfenstein

Zwiedzone: 5 sierpnia 2001

Zamek Erfenstein
sierpień 2001

Położenie:

Zamek Erfenstein – na wzgórzu (255 m n.p.m.) w dolinie rzeki Speyerbach, na lewym jej brzegu, w miejscowości Esthal części miasta Bad Dürkheim, w powiecie Bad Dürkheim, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. „Ritter von Erffenstein” wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku. W XIV i XV wieku zamek należał do różnych linii rodu z Leiningen. W końcu w 1470 roku w zwadzie między Zweibrücken, a Kurpfalz, w której Leiningen brało udział, został zniszczony i nigdy więcej nie został odbudowany. W XIX wieku właścicielami było Królestwo Bawarii, od 1963 roku należy do Państwowego Zarządu Zamków Staatlischen Schlößverwaltung.

Ze zniszczonego w 1470 roku zamku górnego pozostała stercząca na szczycie skały czworokątna, wysoka na 10 metrów wieża. W XIX wieku poddana była renowacji, a w 1965 roku dodatkowo wzmocniona. Mimo to wejście na szczyt wieży jest niemożliwe, gdyż znajduje się powyżej wierzchołków drzew. Charakterystyczna dla Pfälzer Wald (Lasu Palatyńskiego) formacja skalna w kształcie grzyba wzmocniona została od spodu „kapelusza” murem z kwadratowych bloków skalnych wymurowanych w 1965 roku. Całą skałę otaczają resztki odnowionych murów obwodowych. Powyżej w lesie położone są resztki drugiego małego zamku (Oberburg – zamek górny). Nie wiadomo czy był umocnionym przedzamczem dla zamku głównego, czy też był to zamek pierwotny. W 1380 roku górny zamek był też nazywany „starym zamkiem”. Forma kamieni (poduszkowaty kształt z płaskimi brzegami) nie wskazuje na dużą różnicę wieku między zamkami, jednak zamek górny został wcześniej opuszczony i popadł w ruinę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: