Zamek Erfenstein

Zwiedzony: 5 sierpnia 2001

Elmstein, DE
2°C
Scattered clouds
Zamek Erfenstein
sierpień 2001

Położenie:

Zamek Erfenstein – 

na wzgórzu (255 m n.p.m.) w dolinie rzeki Speyerbach, na lewym jej brzegu, w miejscowości Esthal części miasta Bad Dürkheim, 

w powiecie 

Bad Dürkheim, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. „Ritter von Erffenstein” wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku. W XIV i XV wieku zamek należał do różnych linii rodu z Leiningen. W końcu w 1470 roku w zwadzie między Zweibrücken, a Kurpfalz, w której Leiningen brało udział, został zniszczony i nigdy więcej nie został odbudowany. W XIX wieku właścicielami było Królestwo Bawarii, od 1963 roku należy do Państwowego Zarządu Zamków Staatlischen Schlößverwaltung.

Ze zniszczonego w 1470 roku zamku górnego pozostała stercząca na szczycie skały czworokątna, wysoka na 10 metrów wieża. W XIX wieku poddana była renowacji, a w 1965 roku dodatkowo wzmocniona. Mimo to wejście na szczyt wieży jest niemożliwe, gdyż znajduje się powyżej wierzchołków drzew. Charakterystyczna dla Pfälzer Wald (Lasu Palatyńskiego) formacja skalna w kształcie grzyba wzmocniona została od spodu „kapelusza” murem z kwadratowych bloków skalnych wymurowanych w 1965 roku. Całą skałę otaczają resztki odnowionych murów obwodowych. Powyżej w lesie położone są resztki drugiego małego zamku (Oberburg – zamek górny). Nie wiadomo czy był umocnionym przedzamczem dla zamku głównego, czy też był to zamek pierwotny. W 1380 roku górny zamek był też nazywany „starym zamkiem”. Forma kamieni (poduszkowaty kształt z płaskimi brzegami) nie wskazuje na dużą różnicę wieku między zamkami, jednak zamek górny został wcześniej opuszczony i popadł w ruinę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Hambacher Schloss

I połowa XI w. – Zbudowana zostaje królewska twierdza Kästenburg przez dynastie salicką. 1100 – Poprzez darowiznę zamek przechodzi na własność opactwa w Spirze. 1525 – Podczas Wojny Chłopskiej zamek zostaje zniszczony.

Wieża Bismarcka w Bad Dürkheim

36-metrowa wieża widokowa, bez misy ogniowej, na planie prostokąta o wymiarach 16.70 m x 14,00 m. Monumentalny budynek został zbudowany w stylu zamku neoromańskiego i ma pewne elementy secesyjne.

Zamek Gutenfels

Jako "zamek Kaub" został zbudowany jeszcze z polecenia panów von Falkenstein-Münzenberg około 1200 roku. W roku 1252 był bezskutecznie oblegany przez wojska antykróla Wilhelma z Holandii. W XIV w. wzniesiono mury obronne, wzmocnione od strony spodziewanego ataku międzymurzem.

Zamek Wolfsburg

W 1255 r. po raz pierwszy w dokumentach wymienia się zamek Wolfsburg jako „Castrum Volsperg”. Palatyn Ludwig II Surowy nadaje zamek w lenno rycerzowi Albrechtowi von Lichtenstein, który to zobowiązał się mieć zamek w opiece.

Kolegiata ewangelicka w Landau

Kościół w Niemczech, w miejscowości Landau in der Pfalz, w landzie Nadrenia-Palatynat.

Dwór Weilach

Dwór po raz pierwszy był wymieniany w dokumentach z 1381 roku jako własność hrabiów Leininger. W kolejnych dokumentach możemy prześledzić jak ewaluowała nazwa dworu, był to m.in. Hof zu Widenlach, Hof zu Weidelach, Weydelach, Hof Weylach oder Hof Weilach. Ponieważ dwór umiejscowiony jest w podmokłej okolicy porośniętej wierzbami stąd też można wywodzić jego nazwę (niem. Weidenbäum – wierzba, Lachen – kałuża).

Zamek Breitenstein

Zamek Breitenstein podobnie jak położony po drugiej stronie doliny Erfenstein założony został przez hrabiów von Leiningen w pobliżu granicy z terytorium biskupów ze Speyer jako ochrona i stacja kontrolna drogi w dolinie wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach. Zbudowany został 10 do 20 lat przed zamkiem Erfenstein, w opisach właściciele zostali wymienieni już w 1257 roku.

Zamek Ramburg

Na lesistym grzbiecie Gór Kurzych 436 m n. p. m. i 200 m ponad wsią Ramberg położone są ruiny zamku Ramburg. Warownia założona została w XII w., z którego pochodzą resztki murów, do ochrony cesarskiego zamku Trifels. Swe powstanie zawdzięcza cesarzowi Barbarrosie. Krótko przed zniszczeniem w czasie Wojny Chłopskiej był w posiadaniu panów von Dalberg, a później hrabiów von Löwenstein - Scharfeneck, którzy kupili zamek w 1540 roku.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Krzyż pokutny w Essingen

Krzyż pokutny w Essingen położony jest na północnym krańcu wsi przy polnym żywopłocie. Wykonany z piaskowca o wymiarach 70 x 65 x 18 cm. kiedyś był o 100 cm wyższy. Podczas prac porządkowych został przeniesiony i posadowiony głębiej w gruncie.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: