Zamek Erfenstein

Zwiedzone: 5 sierpnia 2001

Zamek Erfenstein
sierpień 2001

Położenie:

Zamek Erfenstein – na wzgórzu (255 m n.p.m.) w dolinie rzeki Speyerbach, na lewym jej brzegu, w miejscowości Esthal części miasta Bad Dürkheim, w powiecie Bad Dürkheim, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. „Ritter von Erffenstein” wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku. W XIV i XV wieku zamek należał do różnych linii rodu z Leiningen. W końcu w 1470 roku w zwadzie między Zweibrücken, a Kurpfalz, w której Leiningen brało udział, został zniszczony i nigdy więcej nie został odbudowany. W XIX wieku właścicielami było Królestwo Bawarii, od 1963 roku należy do Państwowego Zarządu Zamków Staatlischen Schlößverwaltung.

Ze zniszczonego w 1470 roku zamku górnego pozostała stercząca na szczycie skały czworokątna, wysoka na 10 metrów wieża. W XIX wieku poddana była renowacji, a w 1965 roku dodatkowo wzmocniona. Mimo to wejście na szczyt wieży jest niemożliwe, gdyż znajduje się powyżej wierzchołków drzew. Charakterystyczna dla Pfälzer Wald (Lasu Palatyńskiego) formacja skalna w kształcie grzyba wzmocniona została od spodu „kapelusza” murem z kwadratowych bloków skalnych wymurowanych w 1965 roku. Całą skałę otaczają resztki odnowionych murów obwodowych. Powyżej w lesie położone są resztki drugiego małego zamku (Oberburg – zamek górny). Nie wiadomo czy był umocnionym przedzamczem dla zamku głównego, czy też był to zamek pierwotny. W 1380 roku górny zamek był też nazywany „starym zamkiem”. Forma kamieni (poduszkowaty kształt z płaskimi brzegami) nie wskazuje na dużą różnicę wieku między zamkami, jednak zamek górny został wcześniej opuszczony i popadł w ruinę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: