Kościół luterański w Froeschwiller

Kościół Pokoju, Friedenskirche, Église de la Paix

Zwiedzony: 10 grudnia 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
październik 2003

Położenie:

Kościół luterański w Froeschwiller – 

(niem. Fröschweiler), 

w centralnej części miejscowości Froeschwiller, 

w departamencie 

Dolny Ren, 

w Alzacji, 

we Francji.

Opis:

Pierwszy kościół we Froeschwiller, niewątpliwie pod wezwaniem św. Michała, został poświęcony kultowi protestanckiemu w 1552 r., kiedy wieś przeszła w posiadanie Eckbrechta z Durckheim. Kościół ten składał się z nawy i chóru, skierowanych na wschód. Wejście było wprost z zamku Eckbrechta de Durckheim. W 1685 r. wprowadzono symultanizm (służył zarówno protestantom jak i katolikom) – chór został zarezerwowany dla katolików. W 1824 r. pod kierunkiem architekta Dufau przebudowano elewację, która groziła zawaleniem. Dopiero w 1841 r. rozważano budowę nowej nawy, zachowując starą wieżę. Nową nawę zbudowano z głównym wejściem od ulicy, w kierunku północ-południe. Budowę ukończono w 1845 r. (projekt architekta okręgowego Alberta Haasa).

Podczas bitwy 6 sierpnia 1870 roku kościół został zniszczony. Niemiecki rząd obiecał jego szybką odbudowę, a także nowy kościół katolicki. W 1872 roku przyjęto projekt Charlesa Winklera, architekta zabytków, a neogotycki budynek został ukończony i otwarty w 1876 roku (dzwonnica jest inspirowana katedrą w Laon). Sam Wilhelm I Hohenzollern objął pieczę nad jego odbudową (odwiedził Froeschwiller 27 września 1876), a wiele darowizn z Niemiec pomogło w sfinansowaniu prac i wyposażenia kościoła. Prace murarskie wykonała firma Reuss z Bouxwiller, piaskowiec pochodził z kamieniołomów Nehwiller i Langensoultzbach. Więźbę dachową wykonała firma Muller z Ingwiller. 30 lipca 1876 r. pastor Charles Klein, wygłosił przemówienie inauguracyjne, poświęcając kościół pokojowi.

Kościół na osi północ-południe, poprzedzony jest kruchtą o trzech przęsłach i sklepieniu żebrowym. Portale ostrołukowe, zwieńczone szczytem, u góry centralnego łuku posąg anioła. Tympanon drzwi do nawy wyrzeźbiony z płaskorzeźbą Chrystusa i tetramorfem. Wieża z kamienia, nakryta dachem, z baldachimem, szczytami i gargulcami. Nawa z kamienia, otynkowana, oświetlona dwoma poziomami okien – dolne lancetowe i górne z dwoma lancetami i trójlistnym maswerkiem. Wieże schodowe w północno-wschodnim i północno-zachodnim rogu, ze schodami śrubowymi. Płytki chór, ma dwa ucięte boki. Wewnątrz nawa środkowa sklepiona żebrami, flankowana krużgankami nad bocznymi pasażami, obie nakryte niskimi sklepieniami kolebkowymi. Pomiędzy przęsłami łuki trójpłatowe. Filary, łuki, żebra sklepień z rzeźbionego piaskowca. Klucze zdobione rozetami, głowice filarów pąkowe. Balustrady trybun z ciętej blachy, z wyjątkiem stojaka organowego, który jest wykonany z drewna. Chór sklepiony żebrami, przecięty pięcioma wysokimi przęsłami.

Znajdujące się tu organy są jedynym instrumentem we Francji autorstwa budowniczego organów Steinmeyera z Bawarii.

Galeria:

Inne zabytki w Alzacji:

Zamek Altwindstein

Altwindstein jest ruiną średniowiecznego zamku w Windstein w Alzacji. Ten skalny zamek położony jest na wysokości 340 metrów ponad wsią. Prawdopodobnie zbudowany został przez Petrusa V, opata z Neuenburg.

Zamek Löwenstein

W XII w. jest wzmianka, że zamek Löwenstein jest pod panowaniem rycerza Wolframa von Lindenschmidt.

Zamek St. Paul

Zamek St. Paul w pobliżu miejscowości Wissembourg w Alzacji, przy granicy z Niemcami.

Zamek Hohenfels

Zamek Hohenfels po raz pierwszy był wymieniany w dokumentach w roku 1293. W chwili obecnej jest już w ruinie. Z dawnego zamku zachowały się jeszcze części zachodniej ściany trzy piętrowego pałacu, a także wykute w skałach komory i więzienie. Jako materiału do budowy używano wypukłych prostopadłościanów z czerwonego piaskowca z Wogezów.

Pałac Wissembourg

Pałac Stanisława, taką oficjalną nazwę nosi budynek, to zabudowania w kształcie litery U wraz z ogrodem i dziedzińcem o łącznej powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Pałac był rezydencją i schronieniem króla Stanisława Leszczyńskiego latach 1719-1725, czyli do czasu wydania swej córki Marii za króla Francji Ludwika XV. Ostatnio pałac używany był jako szpital oraz dom dla osób w podeszłym wieku. Latem 2013 roku pałac został wystawiony na sprzedaż

Zamek Reichshofen

Zamek Reichshofen w Alzacji, we Francji. Zwany też Château de Dietrich. Zbudowany w 1232 r., przebudowany w latach 1770-71. Siedziba firmy De Dietrich.

Zamek Verrerie

Zamek we Francji w miejscowości Verrerie w Alzacji

Zamek Neuwindstein

Zamek Neuwindstein w miejscowości Windstein w Alzacji. Około 1200 - przypuszczalne założenie zamku. W 1339 r. nastąpiło rzekome nowe wybudowanie zamku.

Zamek Wasenbourg

Wasenbourg jest średniowieczną ruiną zamku, położoną koło Niederbronn-les-Bains w Alzacji, we Francji. Zamek położony jest na wysokiej na 432 m opadającej w kierunku północnym górze Reisberg ponad doliną Falkensteinbachtal i stanowił ważne połączenie miedzy Bitche i doliną Renu. W miejscu gdzie stoi obecnie zamek wznosiła się rzymska świątynia Merkurego.

Zamek Froeschwiller

Zamek w miejscowości Froeschwiller w Alzacji.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: