Kościół luterański w Froeschwiller

Kościół Pokoju, Friedenskirche, Église de la Paix

Zwiedzony: 10 grudnia 2003

,
0°C
październik 2003

Położenie:

Kościół luterański w Froeschwiller – 

(niem. Fröschweiler), 

w centralnej części miejscowości Froeschwiller, 

w departamencie 

Dolny Ren, 

w Alzacji, 

we Francji.

Opis:

Pierwszy kościół we Froeschwiller, niewątpliwie pod wezwaniem św. Michała, został poświęcony kultowi protestanckiemu w 1552 r., kiedy wieś przeszła w posiadanie Eckbrechta z Durckheim. Kościół ten składał się z nawy i chóru, skierowanych na wschód. Wejście było wprost z zamku Eckbrechta de Durckheim. W 1685 r. wprowadzono symultanizm (służył zarówno protestantom jak i katolikom) – chór został zarezerwowany dla katolików. W 1824 r. pod kierunkiem architekta Dufau przebudowano elewację, która groziła zawaleniem. Dopiero w 1841 r. rozważano budowę nowej nawy, zachowując starą wieżę. Nową nawę zbudowano z głównym wejściem od ulicy, w kierunku północ-południe. Budowę ukończono w 1845 r. (projekt architekta okręgowego Alberta Haasa).

Podczas bitwy 6 sierpnia 1870 roku kościół został zniszczony. Niemiecki rząd obiecał jego szybką odbudowę, a także nowy kościół katolicki. W 1872 roku przyjęto projekt Charlesa Winklera, architekta zabytków, a neogotycki budynek został ukończony i otwarty w 1876 roku (dzwonnica jest inspirowana katedrą w Laon). Sam Wilhelm I Hohenzollern objął pieczę nad jego odbudową (odwiedził Froeschwiller 27 września 1876), a wiele darowizn z Niemiec pomogło w sfinansowaniu prac i wyposażenia kościoła. Prace murarskie wykonała firma Reuss z Bouxwiller, piaskowiec pochodził z kamieniołomów Nehwiller i Langensoultzbach. Więźbę dachową wykonała firma Muller z Ingwiller. 30 lipca 1876 r. pastor Charles Klein, wygłosił przemówienie inauguracyjne, poświęcając kościół pokojowi.

Kościół na osi północ-południe, poprzedzony jest kruchtą o trzech przęsłach i sklepieniu żebrowym. Portale ostrołukowe, zwieńczone szczytem, u góry centralnego łuku posąg anioła. Tympanon drzwi do nawy wyrzeźbiony z płaskorzeźbą Chrystusa i tetramorfem. Wieża z kamienia, nakryta dachem, z baldachimem, szczytami i gargulcami. Nawa z kamienia, otynkowana, oświetlona dwoma poziomami okien – dolne lancetowe i górne z dwoma lancetami i trójlistnym maswerkiem. Wieże schodowe w północno-wschodnim i północno-zachodnim rogu, ze schodami śrubowymi. Płytki chór, ma dwa ucięte boki. Wewnątrz nawa środkowa sklepiona żebrami, flankowana krużgankami nad bocznymi pasażami, obie nakryte niskimi sklepieniami kolebkowymi. Pomiędzy przęsłami łuki trójpłatowe. Filary, łuki, żebra sklepień z rzeźbionego piaskowca. Klucze zdobione rozetami, głowice filarów pąkowe. Balustrady trybun z ciętej blachy, z wyjątkiem stojaka organowego, który jest wykonany z drewna. Chór sklepiony żebrami, przecięty pięcioma wysokimi przęsłami.

Znajdujące się tu organy są jedynym instrumentem we Francji autorstwa budowniczego organów Steinmeyera z Bawarii.

Galeria:

Inne zabytki w Alzacji:

Zamek Wasenbourg

Wasenbourg jest średniowieczną ruiną zamku, położoną koło Niederbronn-les-Bains w Alzacji, we Francji. Zamek położony jest na wysokiej na 432 m opadającej w kierunku północnym górze Reisberg ponad doliną Falkensteinbachtal i stanowił ważne połączenie miedzy Bitche i doliną Renu. W miejscu gdzie stoi obecnie zamek wznosiła się rzymska świątynia Merkurego.

Zamek Wineck

Zamek Windeck, zwany również Wineck, jest małą, średniowieczną warownią górską położoną ponad doliną Winecker Tal koło Dambach w Alzacji. Ruiny zamku położone są na wysokości 368 m. Od strony wschodniej skały, gdzie znajdował się zamek dolny pozostały nieznaczne resztki murów.

Pałac Rohan

Pałac Rohan zbudowany w XIII wieku, jeden z najważniejszych zabytków Strasburga. Jest on jednym z głównych przedstawicieli sztuki barokowej. Rozbudowano go gruntownie w XVIII wieku na podstawie planów stworzonych przez Roberta de Cotte. W XIX wieku przebywał i mieszkał tam Napoleon Bonaparte wraz z małżonką.

Mury miejskie w Wissembourg

Mury miejskie we Francji, w miejscowości Wissembourg, w Alzacji.

Zamek Wasigenstein

Zamek Wasigenstein jest średniowiecznym zamkiem skalnym położonym koło Obersteinbach w Alzacji. Położony jest na wysokości 340 m na rozciągniętej w kierunku wschodnim odnodze gór Maimont.

Zamek Fleckenstein

1129 - pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku, którego właścicielem był Gottfried von Fleckenstein (obecnie powstały kontrowersje na temat tych dokumentów, jednak pewne jest ze w tym czasie zamek już egzystował)

Zamek Arnsburg

Pierwsza wzmianka o miejscowości Steinbach (obecnie Ober- i Untersteinbach) pojawia się w 1196r. Przypuszczalne wybudowanie zamku nastąpiło w XIII w, początkowo była to tylko wieża mieszkalna i stajnie.

Zamek Lutzelhardt

Lutzelhardt (niem. Lützelhardt) jest średniowieczna ruiną zamku położoną na wschód od Obersteinbach w Alzacji. Zamek Lutzelhardt był zamkiem górskim i położony jest na wysokości 330 m.Przedzamcze i zamek główny położone są na półce skalnej wielkości 60 x 10 metrów, wznoszącej się 20 metrów, powyżej otaczającego terenu. Zachowały się resztki stołpu, zabudowań, cysterna na wodę i sutereny.

Zamek Hohenburg

1224 – Wzmianka o Konradzie Puller von Hohenburg. Von Puller byli boczną gałęzią rodu von Fleckenstein. 1276 – Wolfram von Fleckenstein miał zatarg z Rudolfem von Habsburg. Jego krewni Puller von Hohenburg stanęli po jego stronie i ponieśli klęskę. Zamek Hohenburg przechodzi na własność Rzeszy jednak ród Puller dalej go zasiedla jako lennicy króla.

Pałac Wissembourg

Pałac Stanisława, taką oficjalną nazwę nosi budynek, to zabudowania w kształcie litery U wraz z ogrodem i dziedzińcem o łącznej powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Pałac był rezydencją i schronieniem króla Stanisława Leszczyńskiego latach 1719-1725, czyli do czasu wydania swej córki Marii za króla Francji Ludwika XV. Ostatnio pałac używany był jako szpital oraz dom dla osób w podeszłym wieku. Latem 2013 roku pałac został wystawiony na sprzedaż

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: