Zamek Klein-Frankreich

Zwiedzony: 5 października 2003

,
0°C
czerwiec 2015

Położenie:

Zamek Klein-Frankreich – 

na południe od miejscowości Erlenbach bei Dahn, 

w powiecie 

Südwestpfalz, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Nie jest wyjaśnione w jaki sposób powstała nazwa zamku. Faktem jest że zamek położony jest od Berwarstein w kierunku Francji, której obecna granica przebiega w odległości 7 km. W 1511 roku zamek był wzmiankowany jako Thurm Frankreich (Francuska wieża?)

Założony został w 1484 roku przez rycerza Hansa Trotha, później zwanego także Hans Trapp, jako wysunięta placówka zamku Berwarstein. Jedynym miejscem z jakiego mógł być prowadzony ostrzał artyleryjski zamku Berwarstein była dolina „Trupie pole”. Wybudowanie nowego zamku miało na celu przystosowanie do obrony artyleryjskiej i wzięcie doliny w dwa ognie (Klein Frankreich na południu i Berwarstein na północy). W 1591 roku zamek uległ spaleniu w wyniku uderzenia pioruna i przez trzy stulecia pozostał niezamieszkały pomimo prób rewitalizacji.

Nieużytkowany od dziesięcioleci zamek został znacznie zniszczony w XVII w. w czasie wojny trzydziestoletniej bądź w palatynackiej wojnie sukcesyjnej. Odrestaurowanie pozostałych ruin rozpoczęto w 2005 roku.

 

Dość dobrze zachowana jest wieża 14 metrowej średnicy i pierwotnie takiej samej wysokości. Grubość jej murów dochodzi do 3, 29 m. W części kamieni ciosowych widoczne są otwory od szczypiec używanych do ich podnoszenia. Mur parteru podzielony jest trzema otworami strzelniczymi, pierwsze piętro – czterema. Służyły do strzelania z hakownic i małych dział. Platforma dachu była dostatecznie szeroka do postawienia kolubryn, co zwiększało dokładność celowania.

Na północ od wieży znajdują się resztki muru obwodowego, jaki ją kiedyś otaczał, a na północnym wschodzie znajduje się studnia.

Kleine Frankreich z zamkiem głównym połączony był podziemnym przejściem, który w większej części był rowem przekrytym kamiennymi płytami i przysypanym ziemią. Obecnie jest on prawie całkowicie zawalony i zasypany.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Pałac Zweibrücken-Schloss

Poprzednikiem dzisiejszego pałacu był wybudowany w XII w. przez hrabiów Zweibrücken zamek do ochrony sąsiedniej drogi handlowej. Zamek ten leżał przy wschodnim ramieniu trójkąta jaki tworzy dziś plac pałacowy . W XVI i XVII stuleciu pałac, będący w tym czasie rezydencją książąt von Pfalz-Zweibrücken, był kilkakrotnie poszerzany i przebudowywany przez książąt Wittelsbach. Po zburzeniu w 1677 roku w czasie wojny holenderskiej pałac został odbudowany w 1725 r. w jego dzisiejszej formie. Pałac służący już nie celom obronnym tylko reprezentacyjnym powstał przy północnym ramieniu trójkąta.

Pałac w Kirchheimbolanden

Pałac Kirchheimbolanden położony jest w miejscowości Kirchheimbolanden w Nadrenii-Palatynacie, w Niemczech. Jako zamek był po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1390 roku.

Heidenschuh

Nazwa Heidenschuh odnosi się od XVIII wieku do umocnień na północno-wschodnich zboczach Treutelkopfes koło Klingenmünster.Obecnie nie ma jasnych wskazań odnośnie nazwy, pełnionej funkcji, jak i czasu powstania fortyfikacji. Zakłada się jedynie ogólnie, że obszar mógł być związany z klasztorem w Klingenmünster. Z uwagi na brak materiałów archeologicznych mogących pomóc w datowaniu (brama i mur są zbudowane z częściowo przetworzonych w późniejszych latach kamieni), wiek powstania datuje się z grubsza na IX / X wiek. Nie można jednak wykluczyć, że założenie jest starsze.

Krzyże pokutne w Gleisweiler

Krzyże pokutne w Gleisweiler położone są przy drodze na Burrweiler. Grupa składa się z trzech krzyży wykonanych z piaskowca, z których dwa mają utrącone boczne ramię. Na jednym z nich wyryty jest nóż do obcinania winorośli.

Zamek Diemerstein

Zamek Diemerstein wymieniany jest w dokumentach w roku 1216 (Rudegar z Diemarstein, pierwszy szlachcic z zamku). Rok później opisani są szlachcice Männern Nebelung i Rüdiger von Dymarstein, zawikłani w finansowy spór z klasztorem Otterberg. Zadaniem władców Diemerstein była między innymi ochrona dróg od Frankenstein po Kaiserslautern.

Pałac Haardter Schloss

Ta pałacopodobna villa powstała w 1875 roku, zbudowana przez dr Augusta Ritter von Clemm, współzałożyciela firmy BASF, na obszarze dawnego zamku Winzingen. Po najróżniejszych perypetiach w historii pałac pozostaje nadal w rekach prywatnych. W latach 1928-1971 prosperował tu kurort i dom wypoczynkowy, później hotel i restauracja. W roku 1971 został zakupiony przez obecnego właściciela. W 2002 roku poddany został gruntownej renowacji i mieści się w nim tylko mały pensjonat.

Zamek Scharfenberg

Zamek królewski Scharfenberg zbudowany został w XI w. obok zamków Trifels i Anebos. W XIII w., był mennicą miasta Annweiler, stąd też pochodzi jego inna nazwa - Münz.

Zamek Altdahn

Zamek położony jest w południowym Lesie Palatyńskim, około 1 kilometr na wschód od niewielkiego miasta Dahn. Należy do grupy zamków z Dahn, do których zalicza się również zamki Grafendahn i Tanstein. Te trzy zamki nie powstały w tym samym czasie, ale położone są jeden obok drugiego na jednym grzbiecie górskim. Jedynymi zbudowanymi w podobny sposób są trzy zamki położone w Wogezach, w górnej Alzacji, koło miejscowości Husseren-les-Châteaux.

Katedra w Spirze

Katedra w Spirze – kościół katedralny z XI/XII wieku w Spirze w Nadrenii-Palatynacie w południowo-zachodniej części Niemiec. Największa zachowana do dnia dzisiejszego katedra romańska w Europie, jedna z trzech obok katedr w Moguncji i Wormacji katedr cesarskich typu nadreńskiego. Kościół grzebalny cesarzy z dynastii salickiej, staufickiej i habsburskiej. Spalona w 1689. Odbudowana i częściowo zrekonstruowana w XVIII–XIX wieku. W 1981 katedra w Spirze została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek Neuleiningen

Zamek Neuleiningen jest ruiną zamku górskiego położonego na obrzeżach Lasu Palatynackiego. Znajduje się w obrębie gminy Neuleiningen, w okręgu Bad Dürkheim, w Nadrenii-Palatynacie, w Niemczech.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: