Zamek Klein-Frankreich

Zwiedzone: 5 października 2003

czerwiec 2015

Położenie:

Zamek Klein-Frankreich – na południe od miejscowości Erlenbach bei Dahn, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Nie jest wyjaśnione w jaki sposób powstała nazwa zamku. Faktem jest że zamek położony jest od Berwarstein w kierunku Francji, której obecna granica przebiega w odległości 7 km. W 1511 roku zamek był wzmiankowany jako Thurm Frankreich (Francuska wieża?)

Założony został w 1484 roku przez rycerza Hansa Trotha, później zwanego także Hans Trapp, jako wysunięta placówka zamku Berwarstein. Jedynym miejscem z jakiego mógł być prowadzony ostrzał artyleryjski zamku Berwarstein była dolina „Trupie pole”. Wybudowanie nowego zamku miało na celu przystosowanie do obrony artyleryjskiej i wzięcie doliny w dwa ognie (Klein Frankreich na południu i Berwarstein na północy). W 1591 roku zamek uległ spaleniu w wyniku uderzenia pioruna i przez trzy stulecia pozostał niezamieszkały pomimo prób rewitalizacji.

Nieużytkowany od dziesięcioleci zamek został znacznie zniszczony w XVII w. w czasie wojny trzydziestoletniej bądź w palatynackiej wojnie sukcesyjnej. Odrestaurowanie pozostałych ruin rozpoczęto w 2005 roku.

 

Dość dobrze zachowana jest wieża 14 metrowej średnicy i pierwotnie takiej samej wysokości. Grubość jej murów dochodzi do 3, 29 m. W części kamieni ciosowych widoczne są otwory od szczypiec używanych do ich podnoszenia. Mur parteru podzielony jest trzema otworami strzelniczymi, pierwsze piętro – czterema. Służyły do strzelania z hakownic i małych dział. Platforma dachu była dostatecznie szeroka do postawienia kolubryn, co zwiększało dokładność celowania.

Na północ od wieży znajdują się resztki muru obwodowego, jaki ją kiedyś otaczał, a na północnym wschodzie znajduje się studnia.

Kleine Frankreich z zamkiem głównym połączony był podziemnym przejściem, który w większej części był rowem przekrytym kamiennymi płytami i przysypanym ziemią. Obecnie jest on prawie całkowicie zawalony i zasypany.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: