Zamek Klein-Frankreich

Zwiedzone: 5 października 2003

czerwiec 2015

Położenie:

Zamek Klein-Frankreich – na południe od miejscowości Erlenbach bei Dahn, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Nie jest wyjaśnione w jaki sposób powstała nazwa zamku. Faktem jest że zamek położony jest od Berwarstein w kierunku Francji, której obecna granica przebiega w odległości 7 km. W 1511 roku zamek był wzmiankowany jako Thurm Frankreich (Francuska wieża?)

Założony został w 1484 roku przez rycerza Hansa Trotha, później zwanego także Hans Trapp, jako wysunięta placówka zamku Berwarstein. Jedynym miejscem z jakiego mógł być prowadzony ostrzał artyleryjski zamku Berwarstein była dolina „Trupie pole”. Wybudowanie nowego zamku miało na celu przystosowanie do obrony artyleryjskiej i wzięcie doliny w dwa ognie (Klein Frankreich na południu i Berwarstein na północy). W 1591 roku zamek uległ spaleniu w wyniku uderzenia pioruna i przez trzy stulecia pozostał niezamieszkały pomimo prób rewitalizacji.

Nieużytkowany od dziesięcioleci zamek został znacznie zniszczony w XVII w. w czasie wojny trzydziestoletniej bądź w palatynackiej wojnie sukcesyjnej. Odrestaurowanie pozostałych ruin rozpoczęto w 2005 roku.

 

Dość dobrze zachowana jest wieża 14 metrowej średnicy i pierwotnie takiej samej wysokości. Grubość jej murów dochodzi do 3, 29 m. W części kamieni ciosowych widoczne są otwory od szczypiec używanych do ich podnoszenia. Mur parteru podzielony jest trzema otworami strzelniczymi, pierwsze piętro – czterema. Służyły do strzelania z hakownic i małych dział. Platforma dachu była dostatecznie szeroka do postawienia kolubryn, co zwiększało dokładność celowania.

Na północ od wieży znajdują się resztki muru obwodowego, jaki ją kiedyś otaczał, a na północnym wschodzie znajduje się studnia.

Kleine Frankreich z zamkiem głównym połączony był podziemnym przejściem, który w większej części był rowem przekrytym kamiennymi płytami i przysypanym ziemią. Obecnie jest on prawie całkowicie zawalony i zasypany.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D: