Zamek Klein-Frankreich

Zwiedzony: 5 października 2003

,
0°C
czerwiec 2015

Położenie:

Zamek Klein-Frankreich – 

na południe od miejscowości Erlenbach bei Dahn, 

w powiecie 

Südwestpfalz, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Nie jest wyjaśnione w jaki sposób powstała nazwa zamku. Faktem jest że zamek położony jest od Berwarstein w kierunku Francji, której obecna granica przebiega w odległości 7 km. W 1511 roku zamek był wzmiankowany jako Thurm Frankreich (Francuska wieża?)

Założony został w 1484 roku przez rycerza Hansa Trotha, później zwanego także Hans Trapp, jako wysunięta placówka zamku Berwarstein. Jedynym miejscem z jakiego mógł być prowadzony ostrzał artyleryjski zamku Berwarstein była dolina „Trupie pole”. Wybudowanie nowego zamku miało na celu przystosowanie do obrony artyleryjskiej i wzięcie doliny w dwa ognie (Klein Frankreich na południu i Berwarstein na północy). W 1591 roku zamek uległ spaleniu w wyniku uderzenia pioruna i przez trzy stulecia pozostał niezamieszkały pomimo prób rewitalizacji.

Nieużytkowany od dziesięcioleci zamek został znacznie zniszczony w XVII w. w czasie wojny trzydziestoletniej bądź w palatynackiej wojnie sukcesyjnej. Odrestaurowanie pozostałych ruin rozpoczęto w 2005 roku.

 

Dość dobrze zachowana jest wieża 14 metrowej średnicy i pierwotnie takiej samej wysokości. Grubość jej murów dochodzi do 3, 29 m. W części kamieni ciosowych widoczne są otwory od szczypiec używanych do ich podnoszenia. Mur parteru podzielony jest trzema otworami strzelniczymi, pierwsze piętro – czterema. Służyły do strzelania z hakownic i małych dział. Platforma dachu była dostatecznie szeroka do postawienia kolubryn, co zwiększało dokładność celowania.

Na północ od wieży znajdują się resztki muru obwodowego, jaki ją kiedyś otaczał, a na północnym wschodzie znajduje się studnia.

Kleine Frankreich z zamkiem głównym połączony był podziemnym przejściem, który w większej części był rowem przekrytym kamiennymi płytami i przysypanym ziemią. Obecnie jest on prawie całkowicie zawalony i zasypany.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Stauf

Zamek powstał dobrze przed rokiem 1000 jako "castellum Stoufenburc" co wykazują najstarsze dokumenty. Jako pierwszy jego mieszkaniec jest wspomniany w dokumentach z około 1000 roku książę Konrad I von Kärnten z rodu Salier. W XII wieku było to lenno królewskie w posiadaniu rodziny Gottfrieda von Stauf, które w późniejszych latach często zmieniało właścicieli (hrabiowie von Eberstein, von Zweibrücken, von Sponheim, von Nassau-Saarbrücken-Weilburg), aż do zniszczenia w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku.

Zamek Falkenstein

Po raz pierwszy Falkenstein był wspomniany w dokumentach z 1135 r. jako zamek panów von Falkenstein. W 1233 roku był w posiadaniu Philippa I pana Falkenstein, królewskiego podkomorzego i kasztelana na zamku Trifels. Po wymarciu rodu królewskich podkomorzych z Münzenberg Philipp I zostaje podkomorzym, a od 1258 roku odziedziczył urząd namiestnika ziemskiego w Wetterau. Został on później centralnym punktem obszaru władzy Philippa I Falkenstein.

Zamek Frankenstein

Przez doliny Speyerbach i Hochspeyerbach prowadził w dawnych czasach ważny szlak komunikacyjny od Renu (Speyer) przez Neustadt an der Weinstraße do Kaiserslautern. Niedaleko też znajduje się rozgałęzienie na Bad Dürkheim i Worms. W tej okolicy hrabiowie von Leiningen i Lehenmanner z klasztoru Limburg w XIII wieku na miejscu małej osady obronnej z XII wieku (mur odkryty w 1989 roku) budują potężny zamek. Pierwszymi kasztelanami byli rycerze von Frankenstein wymienieni w 1146 roku – wymarli w XIV wieku.

Zamek Erfenstein

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. "Ritter von Erffenstein" wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku.

Zamek Drachenfels

Zamek Drachenfels położony jest na tak samo zwanej skale piaskowca długiej na 150 m. i szerokiej na 368 m. Najwyższa część skały została dawniej rozbudowana i powstał donżon. Z powodu jej obecnego wyglądu nazywana jest "zębem trzonowym".

Pałac w Edesheim

W międzyczasie pałac w Edesheim kilkukrotnie zmieniał właścicieli i w roku 2000 doczekał się kompletnego odrestaurowania. Od tego czasu w obiekcie znajduje się hotel.

Kolegiata ewangelicka w Landau

Kościół w Niemczech, w miejscowości Landau in der Pfalz, w landzie Nadrenia-Palatynat.

Zamek Hohenhaus

Z położonego około 1000 metrów na zachód od Freckenfeld zamku nie zostało praktycznie nic. Zamek wymieniany był w źródłach w 1611 roku. Zbudowany przez szlachtę von Hohen Haus i zamieszkiwany przez rodzinę von Hohenhausen. W miejscu gdzie stał zamek widoczne są dwa wzgórza wysokie na 6 -8 metrów.

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen

Kościół ewangelicki w miejscowości Wilgartswiesen, w landzie Nadrenia-Palatynat, w Niemczech.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy:

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: