Zamek Straubenhart

Zwiedzony: 16 marca 2003

Neuenbürg, DE
0°C
Scattered clouds
Zamek Straubenhart
marzec 2003

Położenie:

Zamek Straubenhart – 

w pobliżu miejscowości Dennach, części miasta Neuenbürg, 

w powiecie 

Enz, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Ród Straubenhardt był wymieniony w roku 1090 w aktach klasztoru Hirsau i w akcie założenia klasztoru Herrenalb w 1148 roku. Pochodził przypuszczalnie z Kraichgau. Zamek został założony około XI w. przez ród von Gräfenhausen, z dzisiejszej części Birkenfeld. Rozbudowany później funkcjonował jako współwłasność rodu Straubenhardt i spokrewnionym z nimi rodem von Schmalenstein.

W 1367 roku wirtemberski hrabia Eberhard II ledwo uszedł przed napadem oddziałów dowodzonych przez grafa Wolfa von Eberstein. W oddziałach znalazły się również wojska rodu von Schmalenstein. W następstwie tego napadu Eberhard kazała zniszczyć zamek Straubenhardt w 1384 roku.

O miejscu, w którym stał zamek świadczą dziś porozrzucane cegły jak i topografia terenu.

1 grudnia 1973 roku z dawnych gmin Conweiler, Feldrennach, Langenalb, Ottenhausen i Schwann założono nowa gminę nazwana na cześć szlacheckiej rodziny i dawnego zamku Straubenhardt.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Pałac Ettlingen Schloss

Pałac Ettlingen Schloss po raz pierwszy był wymieniany w XIII w. jako zamek i w następnych latach wielokrotnie niszczony, ponownie odbudowywany i przebudowywany.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Siegburg

Zamek zbudowany został przez panów von Siegburg i wzmiankowany był po raz pierwszy w 1060 roku. Zniszczony został prawdopodobnie po XI wieku.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Zamek Hohendießen

Zamek Hohendießen został po raz pierwszy wymieniony w XIV w. gdzie lennikami szwabskiego rodu szlacheckiego Hohenbergów była szlachecka rodzina Dießer. W 1334 roku jako właścicieli wymienia się Ulricha i Wolfa der Dießer. Ta miejscowa szlachta była juz wzmiankowana w 1100 r.

Zamek Herrenzimmern

Zamek Herrenzimmern we wszystkich dotychczasowych wojnach został oszczędzony, ponieważ uważany był za zamek nie do zdobycia. Tutaj pisane były przez grafa Frobena Christopha (1519-1566) „Kroniki Zimmerschen” do obejrzenia w oryginale w krajowej bibliotece Wirtembergii. W roku 1504 zamek został przez nieostrożność spalony, jednak w roku 1513 został odbudowany przez hrabiego Gottfrieda Wernera (1484-1554) i jego brata hrabiego Wilhelma Wernera (1485-1575). Syn Frobena Christopha – hrabia Wilhelm (1549-1594) był ostatnim męskim potomkiem rodu von Zimmern.

Wartturm w Pforzheim

Wieża Wartturm w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Nippenburg

Zamek Nippenburg, w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hemmingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: