Zamek Straubenhart

Zwiedzony: 16 marca 2003

,
0°C
Zamek Straubenhart
marzec 2003

Położenie:

Zamek Straubenhart – 

w pobliżu miejscowości Dennach, części miasta Neuenbürg, 

w powiecie 

Enz, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Ród Straubenhardt był wymieniony w roku 1090 w aktach klasztoru Hirsau i w akcie założenia klasztoru Herrenalb w 1148 roku. Pochodził przypuszczalnie z Kraichgau. Zamek został założony około XI w. przez ród von Gräfenhausen, z dzisiejszej części Birkenfeld. Rozbudowany później funkcjonował jako współwłasność rodu Straubenhardt i spokrewnionym z nimi rodem von Schmalenstein.

W 1367 roku wirtemberski hrabia Eberhard II ledwo uszedł przed napadem oddziałów dowodzonych przez grafa Wolfa von Eberstein. W oddziałach znalazły się również wojska rodu von Schmalenstein. W następstwie tego napadu Eberhard kazała zniszczyć zamek Straubenhardt w 1384 roku.

O miejscu, w którym stał zamek świadczą dziś porozrzucane cegły jak i topografia terenu.

1 grudnia 1973 roku z dawnych gmin Conweiler, Feldrennach, Langenalb, Ottenhausen i Schwann założono nowa gminę nazwana na cześć szlacheckiej rodziny i dawnego zamku Straubenhardt.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Zwingenburg

Zamek zbudowany w XIII wieku przez Wilhelma von Wimpfen. Bratanek (siostrzeniec ?) Wilhelma nazywa siebie później von Zwingenberg. Jego imię pojawia się w 1253 roku na pieczętowanym przez niego dokumencie darowizny. Sam zamek po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach w 1326 roku podczas sporu prawnego między jego mieszkańcami a klasztorem Mosbach.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Irslingen

Zamek niziny położony na wysokości 530 m n.p.m. został po raz pierwszy wspomniany w roku 1178 i zniszczony w XVI wieku. Właścicielami i prawdopodobnie także założycielami zamku byli panowie z Urslingen. Zachowane są jeszcze małe resztki muru z dawnego założenia zamkowego.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Löffelstelz

Początek XIII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1282 - Pierwsze nazwanie zamku poprzez panów von Dürrmenz. 1482 – Panowie von Dürrmenz sprzedają zamek klasztorowi Maulbronn. XVI w. – Opuszczony już zamek zostaje częściowo spalony w pożarze i pozostaje ruiną.

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Zamek Kislau

Zamek Kislau w Niemczech, w miejscowości Bad Schönborn, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Szwabskich Albach na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną Echaz, małemu dopływowi Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

Zamek Schenkenburg w Epfendorf

1312 - Pierwsza wzmianka o darczyńcach z Schenkenberg w Kronikach Zimmer 1331-1420 - Wzmianka o darczyńcach z Schenkenberg, którzy przypuszczalnie wybudowali zamek. Nie jest znana data zniszczenia zamku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: