Pałac Rodeck

Zwiedzony: 14 marca 2004

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Pałac Rodeck
marzec 2004

Położenie:

Pałac Rodeck – 

na wzgórzu w południowej części miejscowości Kappelrodeck, 

w powiecie 

Ortenau, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac,  jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd i może być używana tylko przez mieszkańców pałacu. U podnóża winnicy, na której położony jest pałac znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części go okrążającej. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Biegnąca w górę do pałacu ulica przechodzi obok już dawno zniszczonego muru obronnego, który obecnie zastąpiony został wysokim płotem. Następnie przechodzi ona przez międzymurze, przy czym z dawnej wieży bramnej pozostały tylko skąpe resztki. Wyglądający bardzo nieprzystępnie płot pozwala jednak rzucić okiem na to co znajduje się za nim. Nawet bez rzutu poziomego i specjalistycznej wiedzy można rozpoznać palatium i donżon. Obecnie są one przebudowane w stylu późnorenesansowym – angielskim i dzięki dachowi zamek jest upodobniony do wiktoriańskiego folwarku. Na terenie stoją jeszcze inne zabudowania będące zapewne zabudowaniami gospodarczymi przedzamcza.

  • 1225 – Po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach Röder von Rodeck. Zamek został założony kilka lat później.
  • Około 1400 – Zamek dostaje się we władanie margrabiów von Baden.
  • 1436 – Zamek wraca z powrotem jako lenno w posiadanie rodziny von Rodeck.
  • 1525 – Dzięki podstępowi zamek został ocalony od zburzenia.
  • 1605 – Umiera ostatni z rodu von Rodeck – Hans Dietrich.
  • 1631 – Nowym lennikiem zostaje Johann Rudolf von Neuenstein
  • XIX w – Zamek staje się wolny od lenna i przechodzi całkowicie w posiadanie rodziny Neuerstein
  • 1880 – Zamek zostaje przebudowany na pałac w stylu późnorenesansowym
  • 1962 – Pałac jest wykorzystywany jako dom starców
  • 1999 – Pałac jest własnością prywatną

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Zamek Weitenburg

Zamek Weitenburg po raz pierwszy jest wzmiankowany 15 czerwca 1437 roku, jako ówczesne lenno Hansa Pfusera von Nordstetten, który to uwięził wówczas dwóch posłów będących pod opieką hrabiego Ludwiga von Württemberg. W wyniku tego wydarzenia zamek został z rozkazu Ludwiga splądrowany. Zona Pfusersa została uprowadzona i ścięta w Tybindze. Po zakończeniu zatargu zamek został ponownie zwrócony w ręce Hansa Pfusersa.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Pałac Schloss Rastatt

Pałac Schloss Rastatt położony w Niemczech, w miejscowości Rastatt, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Pałac Mainau

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739-46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego NMP.

Pałac Ettlingen Schloss

Pałac Ettlingen Schloss po raz pierwszy był wymieniany w XIII w. jako zamek i w następnych latach wielokrotnie niszczony, ponownie odbudowywany i przebudowywany.

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: