Pałac Rodeck

Zwiedzony: 14 marca 2004

,
0°C
Pałac Rodeck
marzec 2004

Położenie:

Pałac Rodeck – 

na wzgórzu w południowej części miejscowości Kappelrodeck, 

w powiecie 

Ortenau, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac,  jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd i może być używana tylko przez mieszkańców pałacu. U podnóża winnicy, na której położony jest pałac znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części go okrążającej. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Biegnąca w górę do pałacu ulica przechodzi obok już dawno zniszczonego muru obronnego, który obecnie zastąpiony został wysokim płotem. Następnie przechodzi ona przez międzymurze, przy czym z dawnej wieży bramnej pozostały tylko skąpe resztki. Wyglądający bardzo nieprzystępnie płot pozwala jednak rzucić okiem na to co znajduje się za nim. Nawet bez rzutu poziomego i specjalistycznej wiedzy można rozpoznać palatium i donżon. Obecnie są one przebudowane w stylu późnorenesansowym – angielskim i dzięki dachowi zamek jest upodobniony do wiktoriańskiego folwarku. Na terenie stoją jeszcze inne zabudowania będące zapewne zabudowaniami gospodarczymi przedzamcza.

  • 1225 – Po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach Röder von Rodeck. Zamek został założony kilka lat później.
  • Około 1400 – Zamek dostaje się we władanie margrabiów von Baden.
  • 1436 – Zamek wraca z powrotem jako lenno w posiadanie rodziny von Rodeck.
  • 1525 – Dzięki podstępowi zamek został ocalony od zburzenia.
  • 1605 – Umiera ostatni z rodu von Rodeck – Hans Dietrich.
  • 1631 – Nowym lennikiem zostaje Johann Rudolf von Neuenstein
  • XIX w – Zamek staje się wolny od lenna i przechodzi całkowicie w posiadanie rodziny Neuerstein
  • 1880 – Zamek zostaje przebudowany na pałac w stylu późnorenesansowym
  • 1962 – Pałac jest wykorzystywany jako dom starców
  • 1999 – Pałac jest własnością prywatną

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Hohenstein

Pałac w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hohenstein, w landzie Badenia Wirtembergia. Pałac powstał w 1925 roku. Stanowił własność grafów von Bissingen.

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Zamek Waldenburg

Historia tego zamku niestety nie jest znana. Prace badawcze, wykopaliskowe i archeologiczne gruzów wokół Waldenburgu nie przyniosły żadnego rozwiązania. Nie istnieją żadne dokumenty ani rysunki mogące coś wnieść w dzieje zamku. Kilka znalezisk garncarskich pozwala przypisać go do Górnego Renu i Jury Szwabskiej. Znaleziony w 1887 roku "Smoczy Lichtarz" z brązu znajduję się w Muzeum Krajowym Wirtembergii w Stuttgarcie.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: