Pałac Rodeck

Zwiedzony: 14 marca 2004

,
0°C
Pałac Rodeck
marzec 2004

Położenie:

Pałac Rodeck – 

na wzgórzu w południowej części miejscowości Kappelrodeck, 

w powiecie 

Ortenau, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac,  jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd i może być używana tylko przez mieszkańców pałacu. U podnóża winnicy, na której położony jest pałac znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części go okrążającej. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Biegnąca w górę do pałacu ulica przechodzi obok już dawno zniszczonego muru obronnego, który obecnie zastąpiony został wysokim płotem. Następnie przechodzi ona przez międzymurze, przy czym z dawnej wieży bramnej pozostały tylko skąpe resztki. Wyglądający bardzo nieprzystępnie płot pozwala jednak rzucić okiem na to co znajduje się za nim. Nawet bez rzutu poziomego i specjalistycznej wiedzy można rozpoznać palatium i donżon. Obecnie są one przebudowane w stylu późnorenesansowym – angielskim i dzięki dachowi zamek jest upodobniony do wiktoriańskiego folwarku. Na terenie stoją jeszcze inne zabudowania będące zapewne zabudowaniami gospodarczymi przedzamcza.

  • 1225 – Po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach Röder von Rodeck. Zamek został założony kilka lat później.
  • Około 1400 – Zamek dostaje się we władanie margrabiów von Baden.
  • 1436 – Zamek wraca z powrotem jako lenno w posiadanie rodziny von Rodeck.
  • 1525 – Dzięki podstępowi zamek został ocalony od zburzenia.
  • 1605 – Umiera ostatni z rodu von Rodeck – Hans Dietrich.
  • 1631 – Nowym lennikiem zostaje Johann Rudolf von Neuenstein
  • XIX w – Zamek staje się wolny od lenna i przechodzi całkowicie w posiadanie rodziny Neuerstein
  • 1880 – Zamek zostaje przebudowany na pałac w stylu późnorenesansowym
  • 1962 – Pałac jest wykorzystywany jako dom starców
  • 1999 – Pałac jest własnością prywatną

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Horneck

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

Zamek Hornberg

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Neckarzimmern, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Pałac Bruchsal

Pałac w Bruchsal zbudowany został w stylu barokowym w połowie XVIII w. i począwszy od około roku 1720 służył jako oficjalna siedziba biskupów ze Spiry.

Pałac Schwetzingen-Schloß

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Pałac Eichtersheim

Pałac Eichtersheim, wzniesiono w XVI wieku. Otoczony jest przez pałacowy staw, nad którym prowadzi prześliczny most z piaskowca. Zamek nawodny leży w środku historycznego parku z prastarym drzewostanem i botanicznymi rzadkościami. Od 1980 w zamku znajduje się ratusz gminny. Dawniej mieściła się w nim także restauracją.

Zamek Weitenburg

Zamek Weitenburg po raz pierwszy jest wzmiankowany 15 czerwca 1437 roku, jako ówczesne lenno Hansa Pfusera von Nordstetten, który to uwięził wówczas dwóch posłów będących pod opieką hrabiego Ludwiga von Württemberg. W wyniku tego wydarzenia zamek został z rozkazu Ludwiga splądrowany. Zona Pfusersa została uprowadzona i ścięta w Tybindze. Po zakończeniu zatargu zamek został ponownie zwrócony w ręce Hansa Pfusersa.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: