Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie

polskokatolicki

Zwiedzone: 28 marca 2021

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 3324 z dnia 19.05.1995 r.

Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie
marzec 2021

Położenie:

Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie – (niem. Klein Küpper), w dzielnicy Puszczyków (dawniej Mała Kopernia), przy ulicy Kościelnej, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie – polskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Szprotawie, w dzielnicy Puszczyków, w województwie lubuskim. Należy do diecezji wrocławskiej i dekanatu lubuskiego.

Budowla została wzniesiona w stylu późnoromańskim w XIV wieku. W murze świątyni można zauważyć elementy gotyckie odsłonięte w czasie remontu kościoła. Znajdują się one na północnej stronie elewacji, stanowią je fragmenty gotyckiego lica. We wnętrzu zachował się barokowy ołtarz z figurą Chrystusa ukrzyżowanego.

Świątynia jest otynkowana, wymalowana na biały kolor, jej dach kryty jest czerwona dachówką. Kościół składa się z nawy, apsydy zamykającej prezbiterium oraz małej kruchty.

W 1995 roku kościół został odrestaurowany przez parafię polskokatolicką w Szprotawie, dzięki zaangażowaniu jej proboszcza, księdza Ryszarda Szykuły.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: