Pałac w Popowie Starym

Zwiedzone: 3 lipca 2010

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 405/1-2/Wlkp/A z 31.01.1952
i z 12.02.1990

Pałac w Popowie Starym
lipiec 2010

Położenie:

Pałac w Popowie Starym – (niem. Deutsch Poppen), w południowo-wschodniej części wsi, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim, w Polsce.

Opis:

Wznoszący się w południowo-wschodniej części wsi późnobarokowy pałac Szołdrskich z lat 1775-1785, parterowy z piętrową częścią środkową mieszczącą wielką salę balową. Jego twórcą jest zapewne wybitny architekt Ignacy Graff z Rydzyny. Wewnątrz zachowały się częściowo oryginalne dekoracje sztukatorskie. Przy północnej ścianie pałacu rośnie pomnikowa grupa pięciu cisów o obwodzie do 110 cm.

Park rozciągający się przy dworze o założeniu krajobrazowym z końca XIX w. (3,50 ha), z różnorodnym drzewostanem, z którego najgrubszym jest rosnący na północnym skraju dąb o obw. 640 cm.

Pałac późnobarokowy wybudowany został w latach 1775–1785 dla Ignacego Szołdrskiego oraz jego żony Balbiny z Suchorzewskich przy znacznym udziale znanego architekta Ignacego Graffa.

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku pałac był w rękach niemieckich.

W 1890 r. właścicielem majątku stał się Franciszek Ksawery Speichert, który przeprowadził remont obiektu wzbogacając jego wystrój.

Obecni właściciele pałacu dołożyli wszelkich starań przeprowadzając kapitalny remont, renowację wystroju wnętrz, aby przywrócić mu dawną świetność.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Popowo Stare
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie wielkopolskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: