Close

Pałac w Popowie Starym

Zwiedzony: 3 lipca 2010

Pałac w Popowie Starym

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 405/1-2/Wlkp/A z 31.01.1952 i z 12.02.1990

8° C Czyste niebo
Pałac w Popowie Starym

lipiec 2010

Położenie:

Pałac w Popowie Starym (niem. Deutsch Poppen), w województwie wielkopolskim.

Pałac w Popowie Starym

3 lipca 2010

Opis:

Wznoszący się w południowo-wschodniej części wsi późnobarokowy pałac Szołdrskich z lat 1775-1785, parterowy z piętrową częścią środkową mieszczącą wielką salę balową. Jego twórcą jest zapewne wybitny architekt Ignacy Graff z Rydzyny. Wewnątrz zachowały się częściowo oryginalne dekoracje sztukatorskie. Przy północnej ścianie pałacu rośnie pomnikowa grupa pięciu cisów o obwodzie do 110 cm.

Park rozciągający się przy dworze o założeniu krajobrazowym z końca XIX w. (3,50 ha), z różnorodnym drzewostanem, z którego najgrubszym jest rosnący na północnym skraju dąb o obw. 640 cm.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu z Wikipedii:

Popowo Stare
Zobacz

Pałac późnobarokowy wybudowany został w latach 1775–1785 dla Ignacego Szołdrskiego oraz jego żony Balbiny z Suchorzewskich przy znacznym udziale znanego architekta Ignacego Graffa.

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku pałac był w rękach niemieckich.

W 1890 r. właścicielem majątku stał się Franciszek Ksawery Speichert, który przeprowadził remont obiektu wzbogacając jego wystrój.

Obecni właściciele pałacu dołożyli wszelkich starań przeprowadzając kapitalny remont, renowację wystroju wnętrz, aby przywrócić mu dawną świetność.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Pałac w Popowie Starym

Pałac w Popowie Starym

Wznoszący się w południowo-wschodniej części wsi późnobarokowy pałac Szołdrskich z lat 1775-1785, parterowy z piętrową częścią środkową mieszczącą wielką salę (...)

Czytaj
Dwór w Gołanicach

Dwór w Gołanicach

Dwór w Gołanicach, barokowy, prawdopodobnie z początku XIX w. (lub końca XVIII w.) wybudowany dla Andrzeja i Ludwiki z Krzyckich (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email