Zamek Spangenberg

Zwiedzone: 5 sierpnia 2001

Zamek Spangenberg
sierpień 2001

Położenie:

Zamek Spangenberg – na wzgórzu (250 m n.p.m.) na prawym brzegu rzeki Spayerbach, w pobliżu miejscowości Esthal, części miasta Bad Dürkheim (zamek podlega jednak pod Neustadt), w powiecie Neustadt an der Weinstraße, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek Spangenberg został przypuszczalnie wybudowany w XI w. W roku 1100 został zamkiem lennym w wyniku nadania przez biskupów z opactwa Spiry. W czasie „Weißenburger Fehde” między palatyńskim elektorem Friedrichem I, a baronami z dynastii Pfalz–Zweibrücken, doszło do obopólnego zniszczenia w 1470 r. położonych naprzeciwko siebie zamków Spangenberg i Erfenstein.

W 1505 roku założono w pobliskim lesie stadninę koni. Zamek Spangenberg znowu został zamieszkany, przez blisko 100 lat pełnił funkcję mieszkania koniuszych.

W czasie Wojny Trzydziestoletniej (1618–1648) zaraz w pierwszym roku zamek został ponownie zniszczony przez Ernsta von Mansfeld i pozostał ruiną.

W 1900 r. ruiny przechodzą na własność gminy. Obecnie jest własnością Neustadt an der Weinstrase.

Legenda

Z położonym po sąsiedzku zamkiem Erfenstein łączy go miejscowa saga. Mówi ona o skórzanym moście, łączącym oba zamki, przerzuconym ponad doliną, w której płynie Spayerbach.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: