Zamek Gräfenstein

Zwiedzone: 22 lipca 2001

Zamek Gräfenstein
lipiec 2001

Położenie:

Zamek Gräfenstein – około 2 km na wschód od miejscowości Merzalben, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Często nazywany pałacem Merzalben przez położenie w pobliżu tej miejscowości.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1237 roku w dokumencie podziału hrabiów z Leiningen. Centrum założeni, donżon i palatium pochodzi prawdopodobnie z XII w. więc z czasów dynastii Staufów. Wznosi się ona na wysokim na 12 m. skalnym płaskowyżu.

Pierwszego zniszczenia zamku dokonano w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 r. W 1535 r. zamek został odbudowany i używany prawdopodobnie jako siedziba palatyna Ruprechta von Zweibrücken–Veldenz. W czasie Wojny Trzydziestoletniej w 1635 r. zamek został przez pożar doprowadzony do ruiny i pozostał niezamieszkały.

Mimo wszystko budowla pozostała dobrze zachowana. W latach 1985/86 z inicjatywy kraju związkowego Nadrenia–Palatynat zostały przeprowadzone rozległe i kosztowne prace konserwatorskie.

Zamek położony jest na wzniesieniu 447 m. n.p.m. Długi na 80, szeroki około 60 m. Jako jedyny zamek w Niemczech posiada siedmiokątny donżon, na który można jeszcze wspiąć się po krętych, ciasnych schodach.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: