Zamek Roseck

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

,
0°C
Zamek Roseck
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Roseck – 

ponad doliną rzeki Ammer, na północ od Unterjesingen, części Tybingi (Tübingen)

w powiecie 

Tübingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Dawny zamek Roseck został prawdopodobnie zbudowany przez palatynów z Tybingi za czasów Staufów (1138–1254). Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1287 roku. W 1287 r. Gottfried I († 1316), hrabia Böblingen i palatyn z Tybingi, sprzeciwił się królowi Rudolfowi. W zamian musiał oddać mu zamek (castrum Rosseccke). W połowie XIV wieku zamek wszedł w posiadanie panów Ow, następnie stał się własnością Burkharta von Hönstein, który w 1408 roku sprzedał go Hinzowi von Hailfingen. Tenże sprzedaje zamek wraz z całą wioską Jesingen (dzisiejsze Unterjesingen) dla klasztoru w Bebenhausen 28 października 1410 r.

Klasztor Bebenhausen założył opiekę klasztorną, jurysdykcję niższą i siedzibę administracyjną dla wiosek w dolinie Ammer. Po likwidacji klasztoru w latach 1535/1536 posiadłość przeszła w ręce książąt Wirtembergii. Opieke klasztorną przeniesiono do urzędu klasztornego Bebenhausen w Lustnau w Wirtembergii, a następnie do okręgu Oberamt Herrenberg. W 1807 roku Roseck stał się domeną państwową. W 1824 r. domena państwowa przeszła w ręce ekonomisty Karla Friedricha Sicka ze Stuttgartu. W 1826 roku posiadłość przejął syn milionera Rudolf Bernus z Frankfurtu. W 1850 r. posiadłość odziedziczył jego przybrany syn Leonhard Benz. W 1861 r. sprzedał ją z powodu choroby dla Constantina Riedlingera (ur. 19 maja 1821) z Rottenburga. W 1891 r. zamek przechodzi na własność dyrektora banku Alfreda von Kaulla ze Stuttgartu.

Już pod rządami Riedlingera gospodarstwo było zarządzane przez zarządce Guotha, którego syn Heinrich Guoth kupił posiadłość w 1898 roku. Dyplomowany rolnik Guoth zajmował się głównie hodowlą bydła mlecznego i sadownictwem. W 1900 roku został powołany do Stuttgartu jako poseł do niemieckiego parlamentu. Po jego przedwczesnej śmierci w 1909 roku wdowa po nim sprzedała posiadłość zamkową w 1917 roku producentowi mydła Franzowi Öchsle z Plochingen.

W 1947 roku Franz Öchsle podarował zamek Roseck siostrom franciszkankom z Schramberg-Heiligenbronn (powiat Rottweil), które przeniosły się na zamek. Siostry zarządzały należnym im majątkiem i w 1958 r. zbudowały na zamku dom rekonwalescencyjny. W 1989 roku wydzierżawiły zamek dla franciszkańskiego stowarzyszenia Lebenszentrum, które było prowadzone przez “Małych Sług Jezusa”. Po zaledwie 14 miesiącach stowarzyszenie opuściło posiadłość, ponieważ dyrektorowi postawiono zarzuty znęcania się nad dziećmi. Zamek stał się wówczas kwaterą dla azylantów.

W wyniku pożaru 9 sierpnia 1991 r. zamek nie nadawał się do dalszego zamieszkania. Ogień został podłożony przez pijanego narkomana. Franciszkanki z Heiligenbronn odbudowały dach, jednak zamek nie był już odbudowywany. Pozostał pusty.

W 1993 roku zamek ponownie stał się własnością prywatną. Nieruchomość, która góruje wysoko nad doliną Ammer, kupił Oskar Eggenweiler z Sulz am Neckar, za 5,3 miliona marek niemieckich (2,71 mln euro). Do stycznia 2007 r zamek pozostawał prawie pusty. Wynajmowane było tylko jedno mieszkanie. Zgodnie z pierwotnymi planami Eggenweilera w starym budynku miała powstać klinika dla osób z chorobami czaszki i mózgu. W aneksie, który został zbudowany przez siostry w 1959 roku, organizacja „Schloss Roseck Pflegegesellschaft” (Towarzystwo Pielęgniarskie Zamku Roseck) prowadziło dom opieki  z 21 łóżkami i dziesięcioma mieszkaniami. Organizacja prowadzona była przez żonę Eggenweilera Susanne i opiekowała się pacjentami, którzy byli hospitalizowani po udarach, urazach czaszki i innych dolegliwościach. Uwzględniono również osoby ze stwardnieniem rozsianym, osoby z ciężkimi chorobami neurologicznymi, demencją lub chorobą Alzheimera. Umowa najmu pomiędzy Eggenweilerem, a firmą opiekuńczą na dom spokojnej starości miała obowiązywać do końca 2019 roku.

W 2007 roku nieruchomość ze wszystkimi ziemiami została przejęta przez Markusa Eggenweilera. Schloss Roseck GmbH nadal był najemcą gruntów i planowane były rozległe modernizacje i rozbudowy. W dniu 16 marca 2012 r. ogłoszono, że ośrodkowi opieki Schloss Roseck zostało odebrane pozwolenie na prowadzenie działalności przez Landratsamt Tübingen (starostwo) z powodu różnych naruszeń. W styczniu 2014 r. wstrzymano działalność, a zamek został sprzedany prywatnemu nabywcy, który chciał w nim zamieszkać. Od jesieni 2019 roku zamek został ponownie wystawiony na sprzedaż za 4,5 miliona euro.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Rodeck

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac, jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd do zamku i może być używana tylko przez mieszkańców zamku. U podnóża winnicy, na której położony jest zamek znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części okrążającej zamek. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Zamek Wildenstein

Zamek Wildenstein należy do najlepiej zachowanych i najbardziej znanych zamków Niemieckich. Wznosi się na stromo opadających zboczach skał, 810 m n.p.m., 200 metrów powyżej Dunaju.

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Zamek Hornberg

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Neckarzimmern, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Strahlenburg

Wybudowany około 1235 roku zamek Strahlenburg przed zniszczeniem znany był jako pałac Strahlenberg. Był siedzibą tak samo zwanego rodu von Strahlenberg. Kiedy dokładnie zamek Strahlenburg został zniszczony nie jest dokładnie jasne. Około 1500 roku zamek był już zapewne w ruinie. Jednak około 1730 roku materiał kamienny pozyskiwany z ruin został wykorzystany do budowy murów w okolicznych winnicach.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Kaiserpfalz w Bad Wimpfen

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

Pałac Wasserburg

Pałac Wasserburg w Glatt jest jednym z nielicznych nawodnych pałaców w Niemczech, który nadal jest użytkowany. Jest też jednym z najstarszych pałaców renesansowych w południowych Niemczech.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: