Zamek Roseck

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

,
0°C
Zamek Roseck
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Roseck – 

ponad doliną rzeki Ammer, na północ od Unterjesingen, części Tybingi (Tübingen)

w powiecie 

Tübingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Dawny zamek Roseck został prawdopodobnie zbudowany przez palatynów z Tybingi za czasów Staufów (1138–1254). Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1287 roku. W 1287 r. Gottfried I († 1316), hrabia Böblingen i palatyn z Tybingi, sprzeciwił się królowi Rudolfowi. W zamian musiał oddać mu zamek (castrum Rosseccke). W połowie XIV wieku zamek wszedł w posiadanie panów Ow, następnie stał się własnością Burkharta von Hönstein, który w 1408 roku sprzedał go Hinzowi von Hailfingen. Tenże sprzedaje zamek wraz z całą wioską Jesingen (dzisiejsze Unterjesingen) dla klasztoru w Bebenhausen 28 października 1410 r.

Klasztor Bebenhausen założył opiekę klasztorną, jurysdykcję niższą i siedzibę administracyjną dla wiosek w dolinie Ammer. Po likwidacji klasztoru w latach 1535/1536 posiadłość przeszła w ręce książąt Wirtembergii. Opieke klasztorną przeniesiono do urzędu klasztornego Bebenhausen w Lustnau w Wirtembergii, a następnie do okręgu Oberamt Herrenberg. W 1807 roku Roseck stał się domeną państwową. W 1824 r. domena państwowa przeszła w ręce ekonomisty Karla Friedricha Sicka ze Stuttgartu. W 1826 roku posiadłość przejął syn milionera Rudolf Bernus z Frankfurtu. W 1850 r. posiadłość odziedziczył jego przybrany syn Leonhard Benz. W 1861 r. sprzedał ją z powodu choroby dla Constantina Riedlingera (ur. 19 maja 1821) z Rottenburga. W 1891 r. zamek przechodzi na własność dyrektora banku Alfreda von Kaulla ze Stuttgartu.

Już pod rządami Riedlingera gospodarstwo było zarządzane przez zarządce Guotha, którego syn Heinrich Guoth kupił posiadłość w 1898 roku. Dyplomowany rolnik Guoth zajmował się głównie hodowlą bydła mlecznego i sadownictwem. W 1900 roku został powołany do Stuttgartu jako poseł do niemieckiego parlamentu. Po jego przedwczesnej śmierci w 1909 roku wdowa po nim sprzedała posiadłość zamkową w 1917 roku producentowi mydła Franzowi Öchsle z Plochingen.

W 1947 roku Franz Öchsle podarował zamek Roseck siostrom franciszkankom z Schramberg-Heiligenbronn (powiat Rottweil), które przeniosły się na zamek. Siostry zarządzały należnym im majątkiem i w 1958 r. zbudowały na zamku dom rekonwalescencyjny. W 1989 roku wydzierżawiły zamek dla franciszkańskiego stowarzyszenia Lebenszentrum, które było prowadzone przez “Małych Sług Jezusa”. Po zaledwie 14 miesiącach stowarzyszenie opuściło posiadłość, ponieważ dyrektorowi postawiono zarzuty znęcania się nad dziećmi. Zamek stał się wówczas kwaterą dla azylantów.

W wyniku pożaru 9 sierpnia 1991 r. zamek nie nadawał się do dalszego zamieszkania. Ogień został podłożony przez pijanego narkomana. Franciszkanki z Heiligenbronn odbudowały dach, jednak zamek nie był już odbudowywany. Pozostał pusty.

W 1993 roku zamek ponownie stał się własnością prywatną. Nieruchomość, która góruje wysoko nad doliną Ammer, kupił Oskar Eggenweiler z Sulz am Neckar, za 5,3 miliona marek niemieckich (2,71 mln euro). Do stycznia 2007 r zamek pozostawał prawie pusty. Wynajmowane było tylko jedno mieszkanie. Zgodnie z pierwotnymi planami Eggenweilera w starym budynku miała powstać klinika dla osób z chorobami czaszki i mózgu. W aneksie, który został zbudowany przez siostry w 1959 roku, organizacja „Schloss Roseck Pflegegesellschaft” (Towarzystwo Pielęgniarskie Zamku Roseck) prowadziło dom opieki  z 21 łóżkami i dziesięcioma mieszkaniami. Organizacja prowadzona była przez żonę Eggenweilera Susanne i opiekowała się pacjentami, którzy byli hospitalizowani po udarach, urazach czaszki i innych dolegliwościach. Uwzględniono również osoby ze stwardnieniem rozsianym, osoby z ciężkimi chorobami neurologicznymi, demencją lub chorobą Alzheimera. Umowa najmu pomiędzy Eggenweilerem, a firmą opiekuńczą na dom spokojnej starości miała obowiązywać do końca 2019 roku.

W 2007 roku nieruchomość ze wszystkimi ziemiami została przejęta przez Markusa Eggenweilera. Schloss Roseck GmbH nadal był najemcą gruntów i planowane były rozległe modernizacje i rozbudowy. W dniu 16 marca 2012 r. ogłoszono, że ośrodkowi opieki Schloss Roseck zostało odebrane pozwolenie na prowadzenie działalności przez Landratsamt Tübingen (starostwo) z powodu różnych naruszeń. W styczniu 2014 r. wstrzymano działalność, a zamek został sprzedany prywatnemu nabywcy, który chciał w nim zamieszkać. Od jesieni 2019 roku zamek został ponownie wystawiony na sprzedaż za 4,5 miliona euro.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Zamek Horneck

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

Pałac Eichtersheim

Pałac Eichtersheim, wzniesiono w XVI wieku. Otoczony jest przez pałacowy staw, nad którym prowadzi prześliczny most z piaskowca. Zamek nawodny leży w środku historycznego parku z prastarym drzewostanem i botanicznymi rzadkościami. Od 1980 w zamku znajduje się ratusz gminny. Dawniej mieściła się w nim także restauracją.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Wieża ciśnień w Mannheim

Wieża ciśnień będąca wizytówką Mannheim. Zbudowana w 1889 roku przez architekta ze Stuttgartu Gustava Halmhubera, który uczestniczył również w budowie berlińskiego Reichstagu. Jako serce wodociągów była używana aż do 2000 roku.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Zamek Diepoldsburg

1339 – Unter i Ober Mönsheim należy do hrabiego Urlicha von Württemberg. W Unter Mönsheim znajduję się zamek Diepoldstein, w Ober Mönsheim znajduję się obecnie tylko tak samo zwany pałac. 1411 – Unter Mönsheim wraz z zamkiem przechodzi na własność klasztoru Maulbron. 1442 – Zamek i miejscowość Unter Mönsheim wracają do Würtembergii.

Zamek Staufenberg

Zamek Staufenberg zbudowany w pierwszej połowie XIII w. Wymieniany w dokumentach z końca XIII w. Zniszczony w 1818 roku.

Klasztor w Maulbronn

Klasztor w Maulbronn został założony prawdopodobnie ok. 1138 przez rycerza Waltera z Lomersheim, który zainspirowany reformatorskimi ideami Bernarda z Clairvaux, postanowił wstąpić do zakonu cystersów. Na potrzeby opactwa Walter oddał swoje włości w Eckenweiher położone pomiędzy Mühlacker a Lienzingen. Szybko jednak okazało się, że Eckenweiher nie było odpowiednią lokalizacją dla klasztoru. Brakowało wody oraz materiałów budowlanych. Walter zwrócił się o pomoc do nowo wybranego biskupa Spiry Günthera z Hennebergu. Biskup odwiedził konwent w 1147 i wkrótce potem przeniósł braci zakonnych do Maulbronn.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: