Zamek Sooneck

Zwiedzone: 22 września 2002

Zamek Sooneck
Pocztówka z ubiegłego wieku

Położenie:

Zamek Sooneck – na zboczu wzgórza w górnej dolinie środkowego Renu, na północno-wschodnim stromym zboczu lasu Binger, niedaleko Niederheimbach, w powiecie Mainz-Bingen, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

  • XI wiek – prawdopodobne wybudowanie zamku Sooneck. W najstarszych dokumentach określany jest pod nazwą „Saneck”. Wynika to z nazwy „Sana”, ówczesnej królewskiej posiadłości leśnej, rozpościerającej się na odnodze Hochwaldu, nad częścią Hunsrücks, aż do Renu i kończącej się na górze, na której wzniesiony jest zamek Sooneck.
  • XII wiek – po śmierci króla Ryszarda jest po raz pierwszy odnotowany w dokumentach jako „Sooneck” – posiadłość niedaleko położonego opactwa Kornelimünster. Ówcześni mieszkańcy zamku, tak samo jak sąsiedniego zamku Reichenstein, prowadzili brutalne życie prawa pięści, pobierali nielegalne cło na Renie, brali udział w łupieżczych najazdach i napadach. Doprowadziło to do konfliktu z reńskim związkiem miast.
  • W 1282 roku oddziały związku miast pod dowództwem króla Rudolfa Habsburga zdobywają i niszczą zamki rycerzy rozbójników.
  • 1290 – zamek zostaje przez króla obłożony zakazem budowlanym.
  • Do 1344 roku – Gdy posiadłość i wójtostwo na zamku przy Kurmainz upadły, zakaz budowlany został znowu unieważniony. Władający zamkiem arcybiskup Mathias von Mainz przyznaje go opactwu Moguncji.
  • 1346 –Arcybiskup Heinrich III nadaje zamek Sooneck w lenno dla rycerza Johannesa Marschalk–Waldeck.
  • 1347 – Johannes Marschalk–Waldeck zostanie wspomniany w dokumentach jako „strażnica i ochrona tej posiadłości wraz z położonym przy Niederheimbach zamkiem Heimburg”. Johannes Marschalk– Waldeck przeprowadza następnie odbudowę. On i jego następcy przyjmują przydomek ” von Saneck”.
  • około 1444 – Ród Marschalk von Waldecks przestaje istnieć wraz z śmiercią Johannesa Marschalk von Waldeck – Saneck. Późniejszy potomek, Johann od Waldeck, zostanie lennikiem na Sooneck.
  • 1483 – Po jego śmierci wynikają sprzeczki rodzinne i przeprowadzono rozprawy o podział majątku, po czym sprawa została zamknięta umową podziału zamku między kłócących się na równe części.
  • 1649 – Kiedy wymarli von Waldecks, jedynymi posiadaczami zostają panowie von Breitbach, którzy także wymierają. Zamek ulega wyludnieniu i zaczyna upadać.
  • 1689 – W czasie palatyńskiej wojny sukcesyjnej Ludwig XIV niszczy zamek Sooneck tak jak wszystkie lewobrzeżne zamki reńskie.
  • 1834 – Następca tronu Fryderyk Wilhelm Pruski i jego bracia Carl i Albrecht wspólnie nabywają ruinę.
  • 1843–61 – Polecają oni odbudowę Sooneck, jako zamku myśliwskiego, budowniczemu twierdzy Koblenz – majorowi inżynierowi Karlowi Schnitzler. Cel ten przez króla Friedricha Wilhelm IV i jego braci nie został osiągnięty. Niweczą go spory rodzinne w dynastii, skutki rewolucji i wreszcie śmierci króla.
  • od 1918 – Zamek Sooneck jest w posiadaniu kraju Nadrenia–Palatynat i podlega opiece „Verwaltung der Burgen, Schlösser, Altertümer” (Zarząd zamków, pałaców, zabytków). Jest jednym z ostatnich znowu odbudowanych w XIX wieku zamków rycerskich nad Renem.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: