Zamek Schlössel

Zwiedzone: 18 listopada 2001

Zamek Schlössel
listopad 2001

Położenie:

Zamek Schlössel – na góry Treutelsberg (503,7 m n.p.m.) na północny–zachód od miejscowości Klingenmünster, w powiecie Südliche Weinstraße, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek Schlössel ma swój początek w czasach Karolingów jako Flichfeste z końca IX w. Mury obronne obejmują teren około 220 x 100 m. i przypuszczalnie nie były używane. W połowie XI w. wzgórze zostało wyrównane i powstał zamek Schlössel. Mury obwodowe stanowiły wówczas rodzaj przedzamcza. Pod koniec XI w. po zniszczeniu zamek został odbudowany i jednocześnie rozbudowany. To samo zdarzenie powtórzyło się jeszcze w XII w. Takie zniszczenia i odbudowy służyły zamkowi. Jednak ostateczne zniszczenie i likwidacja zamku nastąpiła w 1168 r. przypuszczalnie przez cesarza Barbarossę. Nie ma na to jednak dowodów rzeczowych. Jego zadaniem była ochrona klasztoru w Klingenmünster jak również obserwacja drogi wojskowej w dolinie Kaiserbachtal. Przypuszczalnie stanowił również mieszkanie namiestnika klasztoru.

Zamek Schlössel zalicza się do najstarszych zamków Pfalzu. Jego obecna nazwa (Schlössel albo Waldschlössel) powstała w XIX w. i nie ma z pierwotną nazwą nic wspólnego. Ta jednak pozostaje nieznana. Najstarsze badania próbowały połączyć zamek z nazwą Walahstede jednak do dziś dnia nie jest to jednoznaczne. Z dawnego zamku pozostało niewiele. Najlepiej zachowała się wieża mieszkalna mająca obecnie około 6 m. wysokości. Pierwotnie posiadała 5 pięter. Od strony północnej zbudowany jest wykusz latrynowy, do którego dostęp jest ze wszystkich pięter. Dobrze zachowały się również otwory strzelnicze będące jednocześnie źródłami światła w wieży. Na zamkowym podwórzu prowadzono przez wiele lat wykopaliska. Oprócz resztek ceramiki i szkła znaleziono również złoto wskazujące na intensywną działalność rzemieślniczą. Poza tym odkopana została łaźnia z systemem ogrzewania jak i kuchnia. Niestety obecnie nie można tego zobaczyć, ponieważ po zakończeniu badań zostały ponownie zasypane. Do dziś dnia zamek pozostaje placem budowy. Jednak można się spodziewać nowych odkryć i interesujących znalezisk.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: