Zamek Osterstein

Zwiedzone: 4 lipca 2006

Zamek Osterstein
lipiec 2006

Położenie:

Zamek Osterstein – 

w miejscowości Zwickau

, w powiecie 
Zwickau, 
w landzie Saksonia, 
w Niemczech.

Opis:

Zamek Osterstein jest dawniejszym pałacem miejskim miasta Zwickau. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1292 roku jako “Castrum Czwickaw”. Uszkodzony w czasie pożaru miasta w 1403 roku, ulegał zniszczeniu w latach 1404-07. Odbudowany przez margrabiego Wilhelma I. W latach 1587-90 przebudowany przez elektora Christiana I na styl renesansowy.
W XVIII w. pałac został przebudowany na więzienie o podwyższonym rygorze, które funkcjonowało z przerwami do końca II wojny światowej. Odbywali tu karę m.in. więźniowie polityczni. Zakład karny zakończył działalność 31 grudnia 1962 roku po 187 latach działalności. W później dobudowanym budynku przy Dr. Friedrichs-Ring funkcjonował zakład pralniczy. W arsenale mieściło się także archiwum, a różne przedsiębiorstwa wykorzystywały go jako magazyn. Część budynków została zniszczona.
Podczas II wojny światowej rząd niemiecki utworzył na zamku obóz koncentracyjny KL Flossenbürg i obóz pracy.
Od lat 80 XX wieku zamek zaczął niszczeć w oczach. Plany odbudowy i wykorzystania zamku z lat 1990-2000 nie doszły niestety do skutku. Pałac jest zakałą północnego śródmieścia miasta Zwickau. Po 2000 roku podjęto niezbędne pracę zabezpieczające.

3 listopada 2006 roku położono kamień węgielny pod odbudowę pałacu. Będzie on odrestaurowany i zaadaptowany na zakład opiekuńczy. Część pomieszczeń będzie wykorzystana jako muzeum i na potrzeby gastronomii. 9 września 2007 roku postawiona na budynku wiechę. Otwarcie przewidziane jest na 2009 rok.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Saksonia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: