Zamek Hinterburg

Zwiedzony: 18 maja 2003

,
0°C
maj 2003

Położenie:

Zamek Hinterburg – 

w miejscowości Neckarsteinach, 

w powiecie 

Bergstraße, 

:, 

w Niemczech.

Opis:

  • 1100 – Wybudowany przez ród von Steinach zamek Hinterburg (zwany również Alt-Steinach) jest lennem biskupstwa z Wormacji. Ród ten był albo boczną linią rodu właścicieli położonego niedaleko zamku Hafenburg , którzy także nazywali siebie von Steinach albo – co również jest tylko przypuszczeniem – byli rodem z Miśni w Turyngii, który zaciągnął się na służbę do biskupstwa Wormacji.
  • 1142-65 – Pierwszym udokumentowanym posiadaczem zamku był Bligger I von Steinach, którego ojciec był przypuszczalnie budowniczym zamku.
  • 1272 – Szlachcice von Steinach zmuszeni są sprzedać swą siedzibę rodową, która przechodzi na własność biskupstwa Spiry. W następnym czasie zamek był wielokrotnie dawany w zastaw, przy czym każdy z następujących po sobie właścicieli zaniedbywał zamek.
  • Połowa XIV w. – Zamek jest tak zniszczony, że biskupstwo Spiry musi odbudować rezydencję i umocnić mury. Odbudową kieruję niejaki Peter von Mur, który robi z zamku siedzibę swego urzędu.
  • Mimo wszystko w pierwszej połowie XV w. zamek musiał być ponownie odbudowywany.
  • W II połowie XV w. zamek był podzielony między Landschaden von Steinach (późniejszej bocznej linii panów von Steinach) a panów von Handschuhsheim.
  • Od 1497 roku zamek posiadał tylko jednego właściciela. Po śmierci Philippsa von Handschuhsheim zamek jest przyczyną rodzinnego sporu zapewne o spadek w wyniku czego biskupstwo Spiry odbiera im lenno i w połowie XVI w. zamek należy do Landschaden von Steinach.
  • 1620 – Po wymarciu rodu Landschaden von Steinach pozostaje Hinterburg przez wiele lat niezamieszkały.
  • W latach 1657-1763 zamek był uznawany za siedzibę baronów von Metternich-Burscheid. Jednak w wyniku wymarcia ich rodu i pozostawienia niezałatwionych spraw spadkowych zamek trafia ponownie do biskupstwa Spiry.
  • Po sekularyzacji w 1803 roku przechodzi w ręce prywatne i po wielokrotnych zmianach właściciela trafia w 1910 roku do Hesji.

Galeria:

Inne zabytki ::

Zamek Philippstein

1335 – Graf Gerlach von Nassau-Weilburg uzyskuje obszar naokoło Altenkirchen wraz z górnym Möttbachtal od grafów von Solms. 1390 – Jego wnuk graf Philipp I von Nassau-Weilburg i Saarbrücken buduję do ochrony tego obszaru i położonej na nim kopalni rudy żelaza zamek Philippstein. Zamek był zawsze zamieszkały przez kasztelanów.

Zamek Schadeck

Najmłodszy z czterech zamków położonych w okolicach Necker-Steinach założony został w 1230 roku przez trzeciego syna Ulrichsa I von Steinach (zbudował on zamek Vorderburg) – Bliggera V. Ponieważ na jednej skale położone były już trzy zamki tego rodu, musiał on kolejny zamek wybudować z biegiem rzeki, na stromo opadającym zboczu masywu skalnego. Dla uzyskania miejsca pod budowę zamku musiano odłamać kawał ściany od zbocza.

Zamek Mittelburg

Zamek założony w 1165 roku przez najmłodszego syna Bliggersa II von Steinach – Conrada I. Po wymarciu na początku XIV w. założonej przez niego linii rodu zamek w połowie przechodzi w posiadanie biskupstwa z Moguncji i Wormacji. W wyniku licznych nadań w lenno przez biskupstwo, w następnych latach zamek wielokrotnie zmienia zarządców. Z braku należytej opieki i prac remontowych zamek ulega znacznemu zniszczeniu.

Zamek Freienfels

Stare podanie mówiące że zamek powstał w 1195 roku, zbudowany przez grafa Walrama z Nassau okazało się nieprawdą. Wybudowany był raczej w tym czasie przez grafów von Weilnau do ochrony ich posiadłości w rejonie Weilburga.

Zamek Hirschhorn

Zamek Hirschhorn został założony w 1260 roku przez Johanna von Hirschhorn, który od 1270 roku przyjął nazwę od nazwy zamku. Był on prawdopodobnie wnukiem (ewentualnie synem) ze związku małżeńskiego pomiędzy Edelherren von Steinach i ministeriałów von Hirschberg (zamek położony w Leutershausen an der Bergstraße). Od strony babki został także przyjęty herb z rogiem jelenia i nazwa dla nowego zamku (Hirschhorn - (niem.) jeleni róg).

Zamek Jesburg

1350 - W czasie sporu między arcybiskupem z Mainz i landgrafami z Hessen zamek Jesburg należący do Mainz został zniszczony. 1364 - Zniszczony zamek jest ponownie odbudowany.

Zamek Marburg

IX-X w. – Powstaje prostokątny gródek stożkowaty. Przypuszczalnie ten pierwszy zamek zbudowany został przez Gisonów. 1138-39 – Marburg jest po raz pierwszy wymieniany w dokumentach i był zasiedlony przez zarządcę.

Zamek Braunfels

W XIII w. zostaje wybudowany obecny zamek Braunfels przez grafa Heinricha I von Burgsolms, być może na miejscu istniejącego zamku. 1216r. pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: