Zamek Nanstein

Zwiedzony: 14 kwietnia 2002

Landstuhl, DE
13°C
Scattered clouds
Zamek Nanstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Nanstein – 

na wzgórzu (330 m n.p.m.) górującym ponad miastem Landstuhl, 

w powiecie 

Kaiserslautern, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Wysoko ponad miastem Landstuhl, na ostrodze skalnej gór Kahlenberg trzyma straż zamek Nanstein. Będący początkowo umocnionym grodem położonym powyżej drogi komunikacyjnej z Metz przez Saarbrücken, Kaiserslautern do Worms i Speyer, był częścią staufickiego systemu obronnego w zachodniej części królestwa. Zamek zbudowany w 1162 roku miała za zadanie ochronę cesarskiego palatynatu w Lautern (Kaiserslautern) i był siedzibą tak samo zwanych zarządców. W XIV wieku miasto i zamek otoczone zostały wspólnym murem. Wiek XIV przyniósł też częste zmiany właścicieli zamku, m.in. hrabiowie Zweibrücken – Bitch, Altenbamberg, Kyrburg, Leiningen, Sponheim i Hohenberg. Od 1518 roku jedynym właścicielem zostaje Franz von Sickingen. Po dokonaniu dużej rozbudowy zamku umiera w 1523 roku podczas oblężenia i zniszczenia zamku przez Kurpfalz, Kurtier i Hessen. W 1543 roku jego spadkobiercy otrzymali zamek w lenno i 20 lat później rozpoczęli ponowną rozbudowę. W latach 1590 – 95 przeprowadzono ostatnie prace renowacyjne. Ta w znacznej części renesansowa budowla zniszczona została w 1668 roku podczas sporu z Kurpfalz, a w 1689 roku definitywnie zburzona przez wojska francuskie. Von Sickingen (od 1773 roku hrabiowie) byli właścicielami aż do Rewolucji Francuskiej. W latach 50 i 60 XIX wieku przeprowadzono pierwsze prace wykopaliskowe i konserwatorskie przez Państwowy Zarząd Pałaców Rheinland Pfalz.

Jako typowa dla Pfalzu zamkowo – pałacowa budowla, zamek górny wznosi się na potężnej skale piaskowca, otoczony zamkiem dolnym, przedzamczem, piwnicami, budynkami mieszkalnymi i rzemieślniczymi dającymi schronienie i służącymi do obrony. Od strony góry (strony natarcia) znajduje się monumentalny, trzy piętrowy bastion (górne piętro odrestaurowano w 1983 roku) ze sklepionymi łukowo piwnicami w podziemiach. Od zachodu (lewa strona) zamyka bastion „Kleine Rondell” (XVI w.) z bramą wejściową, powyżej znajduje się jeszcze jeden bastion. Obecnie rosną tam drzewa. Na przedzamczu (od północy) znajduje się zejście do miasta, taras widokowy i gospoda. W wąskiej części wschodniej (między bastionem a przedzamczem) znajdują się ruiny gotyckiej kaplicy i budynku mieszkalnego. Wzniesiony na skale i w jej wnętrzu zamek główny zawiera w sobie części pochodzące z XV i XVI wieku. Dziedziniec znajduje się w połowie wysokości skały od południa, na którym znajduje się fontanna Sickinger’ów (XVI i XIX wiek). W czasie lata zapełnia się widzami podczas wystawianych sztuk pod gołym niebem. Od wschodniej strony (gdzie mieści się obecnie scena) znajduje się wspaniały mur osłonowy (XII/XVI wiek). W leżącej pod nim ogromnej piwnicy znajdowała się poprzednio jadalnia i kuchnia. Od strony północnej (miasta) w wysokiej skale wykuto imponująca komorę – grobowiec Franza von Sickingens. Powyżej przechodząc przez sklepione pomieszczenia i po schodach wychodzi się na platformę widokową, na której sterczy samotna wieżyczka strażnicza.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Krzyż pokutny w Essingen

Krzyż pokutny w Essingen położony jest na północnym krańcu wsi przy polnym żywopłocie. Wykonany z piaskowca o wymiarach 70 x 65 x 18 cm. kiedyś był o 100 cm wyższy. Podczas prac porządkowych został przeniesiony i posadowiony głębiej w gruncie.

Zamek Ruppertstein

Dokładna data powstania zamku nie jest dokładnie znana, przypuszcza się jednak ze powstał około początku XIII w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 8 stycznia 1198 roku mówiąca o zamianie góry na której stoi zamek przez hrabiego Heinricha z Zweibrücken. Zniszczony został w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku albo już wcześniej pozostawiony ku upadkowi.

Zamek Heimburg

Łatwo go pomylić z podobnie nazywanymi zamkami Hohenecken koło Kaiserslautern i Hoheneck przy Ipsheim. Nazwa Haimburg albo zamek Hohneck powstała z obu form "Hain(bach)eck" i "Hein(bach)burg" albo "Hein(bach)berg" i przez stulecia miała różne brzmienie. W 1305 roku było to Heineck, później Heyenburg, w 1344 roku Heimburg tak jak obecnie. W 1350 roku nazywał się zamek Heymberg albo Hoh(e)neck.

Zamek Erfenstein

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. "Ritter von Erffenstein" wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku.

Zamek Neidenfels

Zamek Neidenfels został zbudowany około roku 1330 przez hrabiego Palatynatu Reńskiego (niem. Pfalzgraf) Rudolfa II Wittelsbacha, jako następca położonego w sąsiedztwie (po drugiej stronie góry) zamku Lichtenstein. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1338 r. Lennikami była wówczas szlachta von Lichtenstein, Gerhard i Johannes von Odenbach, Wachenheim i Moosbach.

Zamek Kropsburg

Zamek Kropsburg leży na wzgórzu obsadzonym winnica, do którego przylega las kasztanowców. Dotrzeć można tu pieszo od strony malowniczej wsi Sankt Martin lub też dojechać od strony Edenkoben. Swój początek zamek ma w XIII w. kiedy to kolegium kanonickie ze Speyer wybudowało zamek lenny.

Krzyże pokutne w Gleisweiler

Krzyże pokutne w Gleisweiler położone są przy drodze na Burrweiler. Grupa składa się z trzech krzyży wykonanych z piaskowca, z których dwa mają utrącone boczne ramię. Na jednym z nich wyryty jest nóż do obcinania winorośli.

Zamek Pfalzgrafenstein

1277 – Phillip II von Falkenstein–Münzenberg sprzedaje Kaub wraz z zamkiem i prawem do poboru cła palatynowi reńskiemu Ludwigowi II. Od tego czasu miejscowość należy do palatynów reńskich. 1326-27 – Cesarz Ludwig Bawarski wznosi na wyspie pięciokątną wieżę celną.

Dwór Weilach

Dwór po raz pierwszy był wymieniany w dokumentach z 1381 roku jako własność hrabiów Leininger. W kolejnych dokumentach możemy prześledzić jak ewaluowała nazwa dworu, był to m.in. Hof zu Widenlach, Hof zu Weidelach, Weydelach, Hof Weylach oder Hof Weilach. Ponieważ dwór umiejscowiony jest w podmokłej okolicy porośniętej wierzbami stąd też można wywodzić jego nazwę (niem. Weidenbäum – wierzba, Lachen – kałuża).

Zamek Scharfenberg

Zamek królewski Scharfenberg zbudowany został w XI w. obok zamków Trifels i Anebos. W XIII w., był mennicą miasta Annweiler, stąd też pochodzi jego inna nazwa - Münz.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: