Zamek Nanstein

Zwiedzony: 14 kwietnia 2002

Landstuhl, DE
9°C
Light Rain
Zamek Nanstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Nanstein – 

na wzgórzu (330 m n.p.m.) górującym ponad miastem Landstuhl, 

w powiecie 

Kaiserslautern, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Wysoko ponad miastem Landstuhl, na ostrodze skalnej gór Kahlenberg trzyma straż zamek Nanstein. Będący początkowo umocnionym grodem położonym powyżej drogi komunikacyjnej z Metz przez Saarbrücken, Kaiserslautern do Worms i Speyer, był częścią staufickiego systemu obronnego w zachodniej części królestwa. Zamek zbudowany w 1162 roku miała za zadanie ochronę cesarskiego palatynatu w Lautern (Kaiserslautern) i był siedzibą tak samo zwanych zarządców. W XIV wieku miasto i zamek otoczone zostały wspólnym murem. Wiek XIV przyniósł też częste zmiany właścicieli zamku, m.in. hrabiowie Zweibrücken – Bitch, Altenbamberg, Kyrburg, Leiningen, Sponheim i Hohenberg. Od 1518 roku jedynym właścicielem zostaje Franz von Sickingen. Po dokonaniu dużej rozbudowy zamku umiera w 1523 roku podczas oblężenia i zniszczenia zamku przez Kurpfalz, Kurtier i Hessen. W 1543 roku jego spadkobiercy otrzymali zamek w lenno i 20 lat później rozpoczęli ponowną rozbudowę. W latach 1590 – 95 przeprowadzono ostatnie prace renowacyjne. Ta w znacznej części renesansowa budowla zniszczona została w 1668 roku podczas sporu z Kurpfalz, a w 1689 roku definitywnie zburzona przez wojska francuskie. Von Sickingen (od 1773 roku hrabiowie) byli właścicielami aż do Rewolucji Francuskiej. W latach 50 i 60 XIX wieku przeprowadzono pierwsze prace wykopaliskowe i konserwatorskie przez Państwowy Zarząd Pałaców Rheinland Pfalz.

Jako typowa dla Pfalzu zamkowo – pałacowa budowla, zamek górny wznosi się na potężnej skale piaskowca, otoczony zamkiem dolnym, przedzamczem, piwnicami, budynkami mieszkalnymi i rzemieślniczymi dającymi schronienie i służącymi do obrony. Od strony góry (strony natarcia) znajduje się monumentalny, trzy piętrowy bastion (górne piętro odrestaurowano w 1983 roku) ze sklepionymi łukowo piwnicami w podziemiach. Od zachodu (lewa strona) zamyka bastion „Kleine Rondell” (XVI w.) z bramą wejściową, powyżej znajduje się jeszcze jeden bastion. Obecnie rosną tam drzewa. Na przedzamczu (od północy) znajduje się zejście do miasta, taras widokowy i gospoda. W wąskiej części wschodniej (między bastionem a przedzamczem) znajdują się ruiny gotyckiej kaplicy i budynku mieszkalnego. Wzniesiony na skale i w jej wnętrzu zamek główny zawiera w sobie części pochodzące z XV i XVI wieku. Dziedziniec znajduje się w połowie wysokości skały od południa, na którym znajduje się fontanna Sickinger’ów (XVI i XIX wiek). W czasie lata zapełnia się widzami podczas wystawianych sztuk pod gołym niebem. Od wschodniej strony (gdzie mieści się obecnie scena) znajduje się wspaniały mur osłonowy (XII/XVI wiek). W leżącej pod nim ogromnej piwnicy znajdowała się poprzednio jadalnia i kuchnia. Od strony północnej (miasta) w wysokiej skale wykuto imponująca komorę – grobowiec Franza von Sickingens. Powyżej przechodząc przez sklepione pomieszczenia i po schodach wychodzi się na platformę widokową, na której sterczy samotna wieżyczka strażnicza.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Gräfenstein

Pierwsza wzmianka o zamek Gräfenstein pochodzi z 1237 roku w dokumencie podziału hrabiów z Leiningen. Centrum założeni, donżon i palatium pochodzi prawdopodobnie z XII w. więc z czasów dynastii Staufów. Wznosi się ona na wysokim na 12 m. skalnym płaskowyżu.

Krzyż kamienny w Gainsheim

Krzyż kamienny w Gainsheim, części miejscowości Neustadt an der Weinstrasse, położony jest przy drodze do Hanhofen. Wykonany jest z piaskowca. Nazywany również "Czerwonym krzyżem" tak jak położony w pobliżu las. Obecnie krzyż jest pomalowany na biało. Krzyż powstał w 1880 roku. Z tyłu wyryto napis: 1997 E.Spengler K.Schuler, Bellheim. Zniszczony korpus został wymieniony w latach 90 XX wieku.

Zamek Ruppertstein

Dokładna data powstania zamku nie jest dokładnie znana, przypuszcza się jednak ze powstał około początku XIII w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 8 stycznia 1198 roku mówiąca o zamianie góry na której stoi zamek przez hrabiego Heinricha z Zweibrücken. Zniszczony został w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku albo już wcześniej pozostawiony ku upadkowi.

Zamek Rietburg

Zamek Rietburg koronuje porośnięty lasem wierzchołek ponad pałacem Villa Ludwigshöhe. Poniżej leży wioska winiarska - Rhodt z wieloma idyllicznymi domkami. Do zamku można dojść pieszo jak i dojechać wyciągiem krzesełkowym, którego dolna stacja znajduje się nieopodal pałacu Villa Ludwigshöhe.

Zamek Falkenburg

Ponad wsią Wilgartswisen w dolinie rzeki Queich, góruje długa i wąska skała z piaskowca. Na skale tej wznosił się niegdyś dumny i potężny zamek z którego niewiele dziś zostało. Jego powstanie jest niewiadome, pierwsza wzmianka datowana jest po roku 1246. Jego los był podobny jak i pozostałych zamków południowej części Pfälzer Wald'u

Dwór Weilach

Dwór po raz pierwszy był wymieniany w dokumentach z 1381 roku jako własność hrabiów Leininger. W kolejnych dokumentach możemy prześledzić jak ewaluowała nazwa dworu, był to m.in. Hof zu Widenlach, Hof zu Weidelach, Weydelach, Hof Weylach oder Hof Weilach. Ponieważ dwór umiejscowiony jest w podmokłej okolicy porośniętej wierzbami stąd też można wywodzić jego nazwę (niem. Weidenbäum – wierzba, Lachen – kałuża).

Wieża Bismarcka w Bad Dürkheim

36-metrowa wieża widokowa, bez misy ogniowej, na planie prostokąta o wymiarach 16.70 m x 14,00 m. Monumentalny budynek został zbudowany w stylu zamku neoromańskiego i ma pewne elementy secesyjne.

Zamek Klein-Frankreich

Zamek położony jest 290 metrów powyżej terenu na północnym stoku 325 metrowej góry Nestelberges, około 260 metrów na południe od zamku Berwartstein, oddzielony od niego doliną zwaną w języku ludowym „Trupie pole”.

Zamek Rheinstein

Około 900 roku został wybudowany zamek będący królewską komorą celną. Wymienia się go także, jako Vogtsburg (zamek namiestnika). Cesarz Otto II podarował go arcybiskupstwu Moguncji. Między XI i XII wiekiem został przebudowany na zamek ochronny przez arcybiskupów i książąt–elektorów Moguncji. Swój historyczny punkt kulminacyjny zamek osiągnął w czasie pobytu niemiecko rzymskiego cesarza Rudolfa Habsburga (1282 - 1286).

Pałac w Bad Bergzabern

Pałac w Bad Bergzaben jest dawniejszą posiadłością hrabiów i książąt z Zweibrücken, którzy mieli tutaj swój kurort. Pozostałością dawnego renesansowego pałacu powstałego w latach 1527-1579 jest klatka schodowa znajdująca się na dzisiejszym podwórzu zamkowym. Pożar w roku 1679 zniszczył doszczętnie stary budynek. Nowy budynek zbudował od nowa na miejscu starego Jonas Erikson Sundahl.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: