Zamek Nanstein

Zwiedzone: 14 kwietnia 2002

Zamek Nanstein
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Nanstein – na wzgórzu (330 m n.p.m.) górującym ponad miastem Landstuhl, w powiecie Kaiserslautern, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Wysoko ponad miastem Landstuhl, na ostrodze skalnej gór Kahlenberg trzyma straż zamek Nanstein. Będący początkowo umocnionym grodem położonym powyżej drogi komunikacyjnej z Metz przez Saarbrücken, Kaiserslautern do Worms i Speyer, był częścią staufickiego systemu obronnego w zachodniej części królestwa. Zamek zbudowany w 1162 roku miała za zadanie ochronę cesarskiego palatynatu w Lautern (Kaiserslautern) i był siedzibą tak samo zwanych zarządców. W XIV wieku miasto i zamek otoczone zostały wspólnym murem. Wiek XIV przyniósł też częste zmiany właścicieli zamku, m.in. hrabiowie Zweibrücken – Bitch, Altenbamberg, Kyrburg, Leiningen, Sponheim i Hohenberg. Od 1518 roku jedynym właścicielem zostaje Franz von Sickingen. Po dokonaniu dużej rozbudowy zamku umiera w 1523 roku podczas oblężenia i zniszczenia zamku przez Kurpfalz, Kurtier i Hessen. W 1543 roku jego spadkobiercy otrzymali zamek w lenno i 20 lat później rozpoczęli ponowną rozbudowę. W latach 1590 – 95 przeprowadzono ostatnie prace renowacyjne. Ta w znacznej części renesansowa budowla zniszczona została w 1668 roku podczas sporu z Kurpfalz, a w 1689 roku definitywnie zburzona przez wojska francuskie. Von Sickingen (od 1773 roku hrabiowie) byli właścicielami aż do Rewolucji Francuskiej. W latach 50 i 60 XIX wieku przeprowadzono pierwsze prace wykopaliskowe i konserwatorskie przez Państwowy Zarząd Pałaców Rheinland Pfalz.

Jako typowa dla Pfalzu zamkowo – pałacowa budowla, zamek górny wznosi się na potężnej skale piaskowca, otoczony zamkiem dolnym, przedzamczem, piwnicami, budynkami mieszkalnymi i rzemieślniczymi dającymi schronienie i służącymi do obrony. Od strony góry (strony natarcia) znajduje się monumentalny, trzy piętrowy bastion (górne piętro odrestaurowano w 1983 roku) ze sklepionymi łukowo piwnicami w podziemiach. Od zachodu (lewa strona) zamyka bastion „Kleine Rondell” (XVI w.) z bramą wejściową, powyżej znajduje się jeszcze jeden bastion. Obecnie rosną tam drzewa. Na przedzamczu (od północy) znajduje się zejście do miasta, taras widokowy i gospoda. W wąskiej części wschodniej (między bastionem a przedzamczem) znajdują się ruiny gotyckiej kaplicy i budynku mieszkalnego. Wzniesiony na skale i w jej wnętrzu zamek główny zawiera w sobie części pochodzące z XV i XVI wieku. Dziedziniec znajduje się w połowie wysokości skały od południa, na którym znajduje się fontanna Sickinger’ów (XVI i XIX wiek). W czasie lata zapełnia się widzami podczas wystawianych sztuk pod gołym niebem. Od wschodniej strony (gdzie mieści się obecnie scena) znajduje się wspaniały mur osłonowy (XII/XVI wiek). W leżącej pod nim ogromnej piwnicy znajdowała się poprzednio jadalnia i kuchnia. Od strony północnej (miasta) w wysokiej skale wykuto imponująca komorę – grobowiec Franza von Sickingens. Powyżej przechodząc przez sklepione pomieszczenia i po schodach wychodzi się na platformę widokową, na której sterczy samotna wieżyczka strażnicza.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: