Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie

pw. Zmartwychwstania

Zwiedzone: 12 maja 2009

Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie
marzec 2020

Położenie:

Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie – (niem. Brunzelwaldau), na cmentarzu, we wschodniej części wsi, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

W 1863 r. z inicjatywy właściciela wsi Augusta von Tschammer und Quaritz miejscowi protestanci wznieśli na terenie cmentarza swoją świątynię pw. Zmartwychwstania. Świątynia stanęła na miejscu niewielkiej drewnianej kaplicy pogrzebowej, w której już od 1859 r. odbywały się nabożeństwa protestanckie.

Murowany kościół wzniesiono w stylu neoromańskim, na planie prostokąta z niewielką absydą od wschodu. W 1872 r. od zachodu dostawiono wysoką trójkondygnacyjną wieżę zwieńczoną iglicami (główna i 4 narożne), na której zawieszono 2 dzwony. W 1917 r. dzwony zostały zdjęte na potrzeby wojenne, ale w 1927 r. właściciele wsi ufundowali nowy dzwon. Do 1945 r. parafia protestancka w Broniszowie obejmowała wsie Radwanów, Mirocin Dolny, Górny, Średni i Kamionkę.

Po wojnie nieczynny kościół popadł w ruinę. Decyzję o rozbiórce świątyni podjęto w latach 60. XX w. Ze świątyni zachowała się tylko wysoka wieża, której zwieńczenie remontowano w końcu ubiegłego stulecia.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: