Close

Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie

pw. Zmartwychwstania

Tagi:

Zwiedzony: 12 maja 2009

7° C Lekki deszcz
Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie

Położenie:

Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie (niem. Brunzelwaldau), w województwie lubuskim, w gminie Kożuchów.

Wieża kościoła ewangelickiego w Broniszowie

12 maja 2009

Opis:

W 1863 r. z inicjatywy właściciela wsi Augusta von Tschammer und Quaritz miejscowi protestanci wznieśli na terenie cmentarza swoją świątynię pw. Zmartwychwstania. Świątynia stanęła na miejscu niewielkiej drewnianej kaplicy pogrzebowej, w której już od 1859 r. odbywały się nabożeństwa protestanckie.

Murowany kościół wzniesiono w stylu neoromańskim, na planie prostokąta z niewielką absydą od wschodu. W 1872 r. od zachodu dostawiono wysoką trójkondygnacyjną wieżę zwieńczoną iglicami (główna i 4 narożne), na której zawieszono 2 dzwony. W 1917 r. dzwony zostały zdjęte na potrzeby wojenne, ale w 1927 r. właściciele wsi ufundowali nowy dzwon. Do 1945 r. parafia protestancka w Broniszowie obejmowała wsie Radwanów, Mirocin Dolny, Górny, Średni i Kamionkę.

Po wojnie nieczynny kościół popadł w ruinę. Decyzję o rozbiórce świątyni podjęto w latach 60. XX w. Ze świątyni zachowała się tylko wysoka wieża, której zwieńczenie remontowano w końcu ubiegłego stulecia.

Galeria:

Inne zabytki w regionie , :

Pałac w Stypułowie

Pałac w Stypułowie

Pałac w Stypułowie Dolnym powstał w 1800 roku pod wpływem berlińsko-poczdamskich nurtów architektonicznych tamtych czasów opierających się na wzorcach klasyki…

Czytaj
pałac w brodach

Pałac w Brodach

Powstanie pałacu w Brodach związane jest z magnackim rodem Promnitzów władającym miejscowością w latach 1607-1726. Rozpoczęte przez Ulryka von Promnitz…

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email