Pałac Schloss Rastatt

Residenzschloss Rastatt

Zwiedzony: 28 października 2001

,
0°C
Pałac Schloss Rastatt
październik 2001

Położenie:

Pałac Schloss Rastatt – 

w centrum miasta Rastatt, 

w powiecie 

Rastatt (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Podczas wojny o sukcesję palatyńską (1688–1697) wojska francuskie splądrowały zameczek myśliwski margrabiego Ludwika Wilhelma von Baden–Baden. Zamiast go odbudować margrabia kazał w 1697 r. zburzyć i postawić nową rezydencję. Potrzebował także nowego domu dla poślubionej w 1690 r. Sybilli Augusty von Sachsen–Lauenburg. Barokowa rezydencja na wzór francuskiego pałacu wersalskiego została zbudowana w latach 1700–1709 r. według projektu włoskiego architekta Domenico Egidio Rossiego. W 1700 r. wieś Rastatt otrzymała prawa miejskie, a margrabia przeniósł tam swój dwór.

Podczas II wojny światowej pałac nie uległ zniszczeniu. Obecnie jest własnością landu Badenia-Wirtembergia, a turyści mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po odrestaurowanych pokojach i barokowych ogrodach. W pałacu znajdują się również dwa muzea, Wehrgeschichtliches Museum (Muzeum historii wojskowości) i Erinnerungsstätte für die Freiheitsbewegungen in der deutschen Geschichte (Miejsce pamięci niemieckiego ruchu wyzwoleńczego).

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Zwingenburg

Zamek zbudowany w XIII wieku przez Wilhelma von Wimpfen. Bratanek (siostrzeniec ?) Wilhelma nazywa siebie później von Zwingenberg. Jego imię pojawia się w 1253 roku na pieczętowanym przez niego dokumencie darowizny. Sam zamek po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach w 1326 roku podczas sporu prawnego między jego mieszkańcami a klasztorem Mosbach.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Pałac Schloss Michelfeld

Prawdopodobnie istniał w Michelfeld pałac nawodny, który w czasie wojny trzydziestoletniej, przypuszczalnie w latach 1634-1635 został zniszczony przez pożar. Znajdujący się obecnie w rękach prywatnych pałac został odbudowany przez panów von Gemmingen-Hornberg w 1753 roku i przez długie lata był ich podstawową siedzibą. W przyległym majątku urządzony został wspaniały hotel wraz z restauracją.

Zamek Hohenentringen

Zamek Hohenentringen położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Entringen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Siegburg

Zamek zbudowany został przez panów von Siegburg i wzmiankowany był po raz pierwszy w 1060 roku. Zniszczony został prawdopodobnie po XI wieku.

Zamek Irslingen

Zamek niziny położony na wysokości 530 m n.p.m. został po raz pierwszy wspomniany w roku 1178 i zniszczony w XVI wieku. Właścicielami i prawdopodobnie także założycielami zamku byli panowie z Urslingen. Zachowane są jeszcze małe resztki muru z dawnego założenia zamkowego.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Zamek Kislau

Zamek Kislau w Niemczech, w miejscowości Bad Schönborn, w landzie Badenia Wirtembergia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: