Pałac Schloss Rastatt

Residenzschloss Rastatt

Zwiedzony: 28 października 2001

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Pałac Schloss Rastatt
październik 2001

Położenie:

Pałac Schloss Rastatt – 

w centrum miasta Rastatt, 

w powiecie 

Rastatt (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Podczas wojny o sukcesję palatyńską (1688–1697) wojska francuskie splądrowały zameczek myśliwski margrabiego Ludwika Wilhelma von Baden–Baden. Zamiast go odbudować margrabia kazał w 1697 r. zburzyć i postawić nową rezydencję. Potrzebował także nowego domu dla poślubionej w 1690 r. Sybilli Augusty von Sachsen–Lauenburg. Barokowa rezydencja na wzór francuskiego pałacu wersalskiego została zbudowana w latach 1700–1709 r. według projektu włoskiego architekta Domenico Egidio Rossiego. W 1700 r. wieś Rastatt otrzymała prawa miejskie, a margrabia przeniósł tam swój dwór.

Podczas II wojny światowej pałac nie uległ zniszczeniu. Obecnie jest własnością landu Badenia-Wirtembergia, a turyści mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po odrestaurowanych pokojach i barokowych ogrodach. W pałacu znajdują się również dwa muzea, Wehrgeschichtliches Museum (Muzeum historii wojskowości) i Erinnerungsstätte für die Freiheitsbewegungen in der deutschen Geschichte (Miejsce pamięci niemieckiego ruchu wyzwoleńczego).

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Hohenstein

Pałac w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hohenstein, w landzie Badenia Wirtembergia. Pałac powstał w 1925 roku. Stanowił własność grafów von Bissingen.

Zamek Zwingenburg

Zamek zbudowany w XIII wieku przez Wilhelma von Wimpfen. Bratanek (siostrzeniec ?) Wilhelma nazywa siebie później von Zwingenberg. Jego imię pojawia się w 1253 roku na pieczętowanym przez niego dokumencie darowizny. Sam zamek po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach w 1326 roku podczas sporu prawnego między jego mieszkańcami a klasztorem Mosbach.

Zamek Weitenburg

Zamek Weitenburg po raz pierwszy jest wzmiankowany 15 czerwca 1437 roku, jako ówczesne lenno Hansa Pfusera von Nordstetten, który to uwięził wówczas dwóch posłów będących pod opieką hrabiego Ludwiga von Württemberg. W wyniku tego wydarzenia zamek został z rozkazu Ludwiga splądrowany. Zona Pfusersa została uprowadzona i ścięta w Tybindze. Po zakończeniu zatargu zamek został ponownie zwrócony w ręce Hansa Pfusersa.

Pałac Eremitage w Waghäusel

Barokowe założenie pałacowe "Eremitage" w Waghäusel zostało wzniesione między 1724 a 1729 rokiem przez Michaela Ludwiga Rohrer’a na rozkaz księcia biskupa ze Spiry Hugona Damiana von Schönborn. Od około 1737 roku znajomy budowniczy barokowy Johann Balthasar Neumann (1687-1753) rozszerzył ośmiokątną budowę centralną o cztery skrzydła. Założenie pałacowe zawdzięcza swe powstanie klasztorowi, do którego odbywano pielgrzymki.

Kaiserpfalz w Bad Wimpfen

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

Pałac Schwetzingen-Schloß

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac w Karlsruhe

Pałac w Karlsruhe zbudowany został w 1715 roku jako rezydencja margrafa Karla Wilhelma von Baden-Durlach. Budynek zostaje wzniesiony częściowo z drewna i już w 1746 roku musiał być odrestaurowany. Drewniane konstrukcje podczas przebudowy zostały zastąpione kamieniem.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Pałac w Nordstetten

Pałac w miejscowości Nordstetten powstał w latach 1737-1740. Odnowiony został niedawno przez Förderverein Nordstetter Schloss e.V z dużym zaangażowaniem społeczeństwa i mieści się w nim obecnie ratusz. Co roku odbywają się w nim koncerty, jak również przyznawane są nagrody literackie Auerbach.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: