Close

Dwór w Glinicy

Zwiedzony: 23 grudnia 2008

Dwór w Glinicy

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 163/313/L z 15.03.1961

-2° C Czyste niebo
Dwór w Glinicy

grudzień 2003

Położenie:

Dwór w Glinicy (niem. Gleinitz), w województwie dolnośląskim.

Dwór w Glinicy

23 grudnia 2008

Opis:

Glinica była rodowym gniazdem rodu von Niebelschütz nieprzerwanie od 1446 roku do końca II wojny światowej. Obecny obiekt powstał około 1680 roku w stylu renesansowym. W czasie wojny trzydziestoletniej uległ on zniszczeniu i został przebudowany w stylu wczesnobarokowym. Budynek na planie prostokąta o wymiarach 20 x 30 m., z zachowanym trójdzielnym podziałem. Otoczony fosą, nad którą od zachodu przerzucono mostek z kamienną balustradą. Podczas kolejnej przebudowy w 1900 roku od strony ogrodu dobudowano taras z umieszczonym nad nim balkonem. Od strony południowej powstał zaś balkon w formie loggi. Całość przekryta została łamanym dachem z lukarnami. Wprowadzono także faliste szczyty. Piętrowy z użytkowym poddaszem, podpiwniczony (w piwnicach zachowały się jeszcze sklepienia kolebkowo-krzyżowe). Pomieszczenia na parterze posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami Od strony mostku znajduje się nadproże renesansowego portalu, nad którym jeszcze w 2003 roku umieszczony był kartusz herbowy rodziny von Niebelschütz. Zresztą budynek, będący obecnie w kompletnej ruinie, po wojnie był użytkowany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Zniszczenia jakie są obecnie widoczne powstały pod koniec XX wieku. Od strony południowo-zachodniej rozciąga się otoczony wałami ziemnymi park, w którym zachowało się jeszcze wiele ciekawych drzew, m.in. dwa platany klonolistne. Po przeciwległej północnej stronie znajdowały się zabudowania gospodarcze z 1893 roku użytkowane po dziś dzień.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Zamek w Modle

Zamek w Modle

Zamek powstał w latach 1564-1567 z inicjatywy Mikołaja Birbanta. Następnymi właścicielami zamku był ród Rittergów. Oni to w 1767 r. (...)

Czytaj
Zamek w Rokitnicy

Zamek w Rokitnicy

Gród w Rokitnicy na prawym brzegu rzeki Kaczawy powstał w pierwszych latach XIII w. z inicjatywy księcia Henryka I Brodatego, (...)

Czytaj
Krzyże pokutne w Kłodzie

Krzyże pokutne w Kłodzie

Dwa krzyże pokutne typu łacińskiego, wmurowane w północną elewację kościoła. Wykonane z piaskowca, z tym że prawy jest pod warstwą (...)

Czytaj
pałac w chocianowie

Pałac w Chocianowie

Budowa gotyckiego zamku rozpoczęła się w XIII w. na rozkaz księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego i stał się siedzibą książąt (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email