Pałac w Dankowicach

Zwiedzone: 23 grudnia 2008

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 386/348/L z 2.04.1963

Pałac w Dankowicach
grudzień 2008

Położenie:

Pałac w Dankowicach – (niem. Buchenhang – Leutbach wcześniej Denkwitz), w południowej części wsi, w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Pałac w Dankowicach powstał pod koniec XVII w. prawdopodobnie z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny von Kottwitz. Posiadłość należała do nich do 1791 r. Wówczas to w dokumentach wymieniana jest rodzina von Bessewitzów. Następnie w 1802 roku przechodzi w posiadanie Maggerów (wymieniano ich w księgach adresowych z 1930 r.) Ostatnimi właścicielami do 1945 r. była rodzina von Pol.

Pałac założono na rzucie w kształcie podkowy z niewielkim dziedzińcem w środku o wymiarach 6 x 9 m. Murowany, dwukondygnacyjny i podpiwniczony, przekryty dachem czterospadowym. W ścianie frontowej podzielonej na siedem osi znajduje się wysunięty ryzalit obejmujący trzy osie okienne. Otaczają go dwa pilastry podtrzymujące trójkątny fronton. Poniżej znajduje się portal wejściowy nad którym na całej długości ryzalitu umieszczono listwę z motywem roślinnym. W skrzydle północnym umieszczono drugie drzwi stanowiące wyjście do ogrodu z dwoma stawami pochodzącego z XIX w. Z pozostałych stron pałac jest otoczony przez zabudowania folwarczne.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: