Close

Pałac w Dankowicach

Zwiedzony: 23 grudnia 2008

Pałac w Dankowicach

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 386/348/L z 2.04.1963

-2° C Czyste niebo
Pałac w Dankowicach

grudzień 2008

Położenie:

Pałac w Dankowicach (niem. Buchenhang – Leutbach wcześniej Denkwitz), w województwie dolnośląskim.

Pałac w Dankowicach

23 grudnia 2008

Opis:

Pałac w Dankowicach powstał pod koniec XVII w. prawdopodobnie z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny von Kottwitz. Posiadłość należała do nich do 1791 r. Wówczas to w dokumentach wymieniana jest rodzina von Bessewitzów. Następnie w 1802 roku przechodzi w posiadanie Maggerów (wymieniano ich w księgach adresowych z 1930 r.) Ostatnimi właścicielami do 1945 r. była rodzina von Pol.

Pałac założono na rzucie w kształcie podkowy z niewielkim dziedzińcem w środku o wymiarach 6 x 9 m. Murowany, dwukondygnacyjny i podpiwniczony, przekryty dachem czterospadowym. W ścianie frontowej podzielonej na siedem osi znajduje się wysunięty ryzalit obejmujący trzy osie okienne. Otaczają go dwa pilastry podtrzymujące trójkątny fronton. Poniżej znajduje się portal wejściowy nad którym na całej długości ryzalitu umieszczono listwę z motywem roślinnym. W skrzydle północnym umieszczono drugie drzwi stanowiące wyjście do ogrodu z dwoma stawami pochodzącego z XIX w. Z pozostałych stron pałac jest otoczony przez zabudowania folwarczne.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

zamek grodziec

Zamek Grodziec

W miejscu gdzie przed wiekami miało swój gród plemię Bobrzan, na wysokiej zalesionej górze wznosi się zamek książęcy. Od X (...)

Czytaj
Sanktuarium w Grodowcu

Sanktuarium w Grodowcu

Pielgrzymki do słynącego z cudów obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem przybywały już w czasach średniowiecznych. W 1591 roku od uderzenia (...)

Czytaj
Zamek w Jaworze

Zamek w Jaworze

Zamek w Jaworze - pierwotna warownia powstała prawdopodobnie w połowie XIII w. wzniesiona przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Założenie wieloboczne, (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email