Zamek Hohentübingen

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

Tübingen, DE
-1°C
Light snow
Zamek Hohentübingen
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Hohentübingen – 

w centrum Tybingi (Tübingen), ponad rzeką Neckar, 

w powiecie 

Tübingen (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Prawdopodobnie zamek został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII–XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku. W rocznikach Zwiefaltener Annalen opisane jest oblężenie zamku Duwingen przez króla Henryka IV w przeciągu walki o inwestyturę. Jednocześnie wspomniany jest jakiś hrabia Hugo III von Tübingen w “dalszym źródle”.

Rękopis z Trewiru (gesta Trevir) wspomina o Hohentübingen jakoby z powodu jego oblężenia umiera arcybiskup Udo z Trewiru. Inni autorzy (Sattler, Schmidt) wymieniają oblężenie zamku w latach 1079 albo 1080 i utrzymują, że został zdobyty. Hrabiowie z Tybingi wymieniani są po raz pierwszy w 1081 roku. W 1149 roku przez cesarza Konrada III wywyższeni zostali do rangi palatynów Tybingi. W 1342 roku zadłużeni palatyni sprzedają miasto i zamek hrabiom, a później książętom Wirtembergii, którzy używali zamek obok Stuttgartu i Urach jako swej rezydencji. Za księcia Ulricha (1495–1550) zamek został rozbudowany i wzmocniony basztami. Służył wtedy obok takich fortec jak Hohenneuffen, Hohenurach, Hohenasperg, Hohentwiel jak również Schorndorf i Kirchheim (Teck) jako krajowa twierdza. Książę Fryderyk I (1593–1608) z początkiem XVII wieku kazał zamek dodatkowo rozbudować i umocnić. Swe dzieło ukoronował w 1607 roku wspaniałym renesansowym portalem.

Po bitwie pod Nördlingen (1634) i klęsce szwedzkiego, protestanckiego wojska, zamek Hohentübingen został poddany bez walki księciu Lotaryngii. W roku 1647 oblegany był przez wojska francuskie, które wysadziły przy tym jedna z narożnych wież. Wkrótce po tym twierdza została poddana Francuzom przez bawarską załogę.

W 1817 roku Johann Gottlieb Bohnenberger ustalił północno–wschodnią wieżę zamku kartograficznym punktem zerowym w Wirtembergii i zmierzył całe królestwo Wirtembergii. Obecnie zamek jest od 1994 roku przystosowany na hotel. Od 1997 roku dostępne jest publiczne muzeum uniwersytetu Tybingi ze zbiorami naukowymi instytutów prehistorii, archeologii klasycznej wraz ze stanowiskami numizmatycznymi, egiptologii i etnologii.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Schauenburg

Zamek został wybudowany w XI wieku przez księcia Bertholda II von Zähringen i po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach z 1120 roku. Następnymi posiadaczami byli hrabiowie von Calw (około 1090 r.), panowie von Eberstein (około 1200 r.) i rycerze von Schauenburg. Po wielokrotnych zniszczeniach jakie doznał zamek o XVIII w. pozostaje w ruinie.

Zamek Altwindeck

Z położonego na wysokiej na skale (378 m) zamku pozostały obecnie jeden donżon, wieża i część muru. Składał się zapewne z zamku dolnego i górnego z którego pozostał donżon i zabudowania pałacu. Zachowany południowy donżon mający w obrysie 9,6x9,8 m i wysoki na 27,6 m na najniższej kondygnacji posiadał zapewne loch lub spiżarnie. W czasie wojny stanowił schronienie dla mieszkańców zamku.

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Windeck

W 1130 roku zostaje założony zamek na miejscu jeszcze starszego (został zniszczony około 1100 roku) przez klasztor Lorch do ochrony Weinheim. Zamek nie był siedzibą rodową ani żadnych urzędów, zarządzany był przez wójtów obsadzanych przez klasztor. Az do roku 1674 został oszczędzony przez wojny, wtedy to został zdobyty i wysadzony prawdopodobnie przez Francuzów, ale nie jest to do końca udowodnione.

Zamek Strahlenburg

Wybudowany około 1235 roku zamek Strahlenburg przed zniszczeniem znany był jako pałac Strahlenberg. Był siedzibą tak samo zwanego rodu von Strahlenberg. Kiedy dokładnie zamek Strahlenburg został zniszczony nie jest dokładnie jasne. Około 1500 roku zamek był już zapewne w ruinie. Jednak około 1730 roku materiał kamienny pozyskiwany z ruin został wykorzystany do budowy murów w okolicznych winnicach.

Zamek Zollernschloss

Zamek Zollernschlössle w Balingen powstał w XV w. Początkowo był siedzibą namiestnika Wirtembergii następnie przeszedł w ręce prywatne. W roku 1920 będąc w ruinie został odkupiony przez miasto Bailingen i odbudowany w starym stylu.

Zamek Liebenzell

XII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1250 – Pierwsza udokumentowana wzmianka o panach von Liebenzell 1272 – Zamek przechodzi w posiadanie Zakonu Krzyżackiego, nie jest jednak jasne dlaczego. 1273 – Zakon sprzedaje zamek Rudolfowi I margrabiemu von Baden.

Zamek Zwingenburg

Zamek zbudowany w XIII wieku przez Wilhelma von Wimpfen. Bratanek (siostrzeniec ?) Wilhelma nazywa siebie później von Zwingenberg. Jego imię pojawia się w 1253 roku na pieczętowanym przez niego dokumencie darowizny. Sam zamek po raz pierwszy wymieniany jest w dokumentach w 1326 roku podczas sporu prawnego między jego mieszkańcami a klasztorem Mosbach.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: