Zamek Hohentübingen

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

Tübingen, DE
7°C
Overcast clouds
Zamek Hohentübingen
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Hohentübingen – 

w centrum Tybingi (Tübingen), ponad rzeką Neckar, 

w powiecie 

Tübingen (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Prawdopodobnie zamek został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII–XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku. W rocznikach Zwiefaltener Annalen opisane jest oblężenie zamku Duwingen przez króla Henryka IV w przeciągu walki o inwestyturę. Jednocześnie wspomniany jest jakiś hrabia Hugo III von Tübingen w “dalszym źródle”.

Rękopis z Trewiru (gesta Trevir) wspomina o Hohentübingen jakoby z powodu jego oblężenia umiera arcybiskup Udo z Trewiru. Inni autorzy (Sattler, Schmidt) wymieniają oblężenie zamku w latach 1079 albo 1080 i utrzymują, że został zdobyty. Hrabiowie z Tybingi wymieniani są po raz pierwszy w 1081 roku. W 1149 roku przez cesarza Konrada III wywyższeni zostali do rangi palatynów Tybingi. W 1342 roku zadłużeni palatyni sprzedają miasto i zamek hrabiom, a później książętom Wirtembergii, którzy używali zamek obok Stuttgartu i Urach jako swej rezydencji. Za księcia Ulricha (1495–1550) zamek został rozbudowany i wzmocniony basztami. Służył wtedy obok takich fortec jak Hohenneuffen, Hohenurach, Hohenasperg, Hohentwiel jak również Schorndorf i Kirchheim (Teck) jako krajowa twierdza. Książę Fryderyk I (1593–1608) z początkiem XVII wieku kazał zamek dodatkowo rozbudować i umocnić. Swe dzieło ukoronował w 1607 roku wspaniałym renesansowym portalem.

Po bitwie pod Nördlingen (1634) i klęsce szwedzkiego, protestanckiego wojska, zamek Hohentübingen został poddany bez walki księciu Lotaryngii. W roku 1647 oblegany był przez wojska francuskie, które wysadziły przy tym jedna z narożnych wież. Wkrótce po tym twierdza została poddana Francuzom przez bawarską załogę.

W 1817 roku Johann Gottlieb Bohnenberger ustalił północno–wschodnią wieżę zamku kartograficznym punktem zerowym w Wirtembergii i zmierzył całe królestwo Wirtembergii. Obecnie zamek jest od 1994 roku przystosowany na hotel. Od 1997 roku dostępne jest publiczne muzeum uniwersytetu Tybingi ze zbiorami naukowymi instytutów prehistorii, archeologii klasycznej wraz ze stanowiskami numizmatycznymi, egiptologii i etnologii.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Pałac Eichtersheim

Pałac Eichtersheim, wzniesiono w XVI wieku. Otoczony jest przez pałacowy staw, nad którym prowadzi prześliczny most z piaskowca. Zamek nawodny leży w środku historycznego parku z prastarym drzewostanem i botanicznymi rzadkościami. Od 1980 w zamku znajduje się ratusz gminny. Dawniej mieściła się w nim także restauracją.

Pałac Schloss Michelfeld

Prawdopodobnie istniał w Michelfeld pałac nawodny, który w czasie wojny trzydziestoletniej, przypuszczalnie w latach 1634-1635 został zniszczony przez pożar. Znajdujący się obecnie w rękach prywatnych pałac został odbudowany przez panów von Gemmingen-Hornberg w 1753 roku i przez długie lata był ich podstawową siedzibą. W przyległym majątku urządzony został wspaniały hotel wraz z restauracją.

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Pałac Rodeck

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac, jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd do zamku i może być używana tylko przez mieszkańców zamku. U podnóża winnicy, na której położony jest zamek znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części okrążającej zamek. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Pałac Eremitage w Waghäusel

Barokowe założenie pałacowe "Eremitage" w Waghäusel zostało wzniesione między 1724 a 1729 rokiem przez Michaela Ludwiga Rohrer’a na rozkaz księcia biskupa ze Spiry Hugona Damiana von Schönborn. Od około 1737 roku znajomy budowniczy barokowy Johann Balthasar Neumann (1687-1753) rozszerzył ośmiokątną budowę centralną o cztery skrzydła. Założenie pałacowe zawdzięcza swe powstanie klasztorowi, do którego odbywano pielgrzymki.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Altwindeck

Z położonego na wysokiej na skale (378 m) zamku pozostały obecnie jeden donżon, wieża i część muru. Składał się zapewne z zamku dolnego i górnego z którego pozostał donżon i zabudowania pałacu. Zachowany południowy donżon mający w obrysie 9,6x9,8 m i wysoki na 27,6 m na najniższej kondygnacji posiadał zapewne loch lub spiżarnie. W czasie wojny stanowił schronienie dla mieszkańców zamku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: