Zamek Hohentübingen

Zwiedzone: 7 kwietnia 2002

Zamek Hohentübingen
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Hohentübingen – w centrum Tybingi (Tübingen), ponad rzeką Neckar, w powiecie Tübingen (miasto na prawach powiatu), w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Prawdopodobnie zamek został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII–XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku. W rocznikach Zwiefaltener Annalen opisane jest oblężenie zamku Duwingen przez króla Henryka IV w przeciągu walki o inwestyturę. Jednocześnie wspomniany jest jakiś hrabia Hugo III von Tübingen w „dalszym źródle”.

Rękopis z Trewiru (gesta Trevir) wspomina o Hohentübingen jakoby z powodu jego oblężenia umiera arcybiskup Udo z Trewiru. Inni autorzy (Sattler, Schmidt) wymieniają oblężenie zamku w latach 1079 albo 1080 i utrzymują, że został zdobyty. Hrabiowie z Tybingi wymieniani są po raz pierwszy w 1081 roku. W 1149 roku przez cesarza Konrada III wywyższeni zostali do rangi palatynów Tybingi. W 1342 roku zadłużeni palatyni sprzedają miasto i zamek hrabiom, a później książętom Wirtembergii, którzy używali zamek obok Stuttgartu i Urach jako swej rezydencji. Za księcia Ulricha (1495–1550) zamek został rozbudowany i wzmocniony basztami. Służył wtedy obok takich fortec jak Hohenneuffen, Hohenurach, Hohenasperg, Hohentwiel jak również Schorndorf i Kirchheim (Teck) jako krajowa twierdza. Książę Fryderyk I (1593–1608) z początkiem XVII wieku kazał zamek dodatkowo rozbudować i umocnić. Swe dzieło ukoronował w 1607 roku wspaniałym renesansowym portalem.

Po bitwie pod Nördlingen (1634) i klęsce szwedzkiego, protestanckiego wojska, zamek Hohentübingen został poddany bez walki księciu Lotaryngii. W roku 1647 oblegany był przez wojska francuskie, które wysadziły przy tym jedna z narożnych wież. Wkrótce po tym twierdza została poddana Francuzom przez bawarską załogę.

W 1817 roku Johann Gottlieb Bohnenberger ustalił północno–wschodnią wieżę zamku kartograficznym punktem zerowym w Wirtembergii i zmierzył całe królestwo Wirtembergii. Obecnie zamek jest od 1994 roku przystosowany na hotel. Od 1997 roku dostępne jest publiczne muzeum uniwersytetu Tybingi ze zbiorami naukowymi instytutów prehistorii, archeologii klasycznej wraz ze stanowiskami numizmatycznymi, egiptologii i etnologii.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: