Zamek Hohentübingen

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Hohentübingen
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Hohentübingen – 

w centrum Tybingi (Tübingen), ponad rzeką Neckar, 

w powiecie 

Tübingen (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Prawdopodobnie zamek został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII–XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku. W rocznikach Zwiefaltener Annalen opisane jest oblężenie zamku Duwingen przez króla Henryka IV w przeciągu walki o inwestyturę. Jednocześnie wspomniany jest jakiś hrabia Hugo III von Tübingen w “dalszym źródle”.

Rękopis z Trewiru (gesta Trevir) wspomina o Hohentübingen jakoby z powodu jego oblężenia umiera arcybiskup Udo z Trewiru. Inni autorzy (Sattler, Schmidt) wymieniają oblężenie zamku w latach 1079 albo 1080 i utrzymują, że został zdobyty. Hrabiowie z Tybingi wymieniani są po raz pierwszy w 1081 roku. W 1149 roku przez cesarza Konrada III wywyższeni zostali do rangi palatynów Tybingi. W 1342 roku zadłużeni palatyni sprzedają miasto i zamek hrabiom, a później książętom Wirtembergii, którzy używali zamek obok Stuttgartu i Urach jako swej rezydencji. Za księcia Ulricha (1495–1550) zamek został rozbudowany i wzmocniony basztami. Służył wtedy obok takich fortec jak Hohenneuffen, Hohenurach, Hohenasperg, Hohentwiel jak również Schorndorf i Kirchheim (Teck) jako krajowa twierdza. Książę Fryderyk I (1593–1608) z początkiem XVII wieku kazał zamek dodatkowo rozbudować i umocnić. Swe dzieło ukoronował w 1607 roku wspaniałym renesansowym portalem.

Po bitwie pod Nördlingen (1634) i klęsce szwedzkiego, protestanckiego wojska, zamek Hohentübingen został poddany bez walki księciu Lotaryngii. W roku 1647 oblegany był przez wojska francuskie, które wysadziły przy tym jedna z narożnych wież. Wkrótce po tym twierdza została poddana Francuzom przez bawarską załogę.

W 1817 roku Johann Gottlieb Bohnenberger ustalił północno–wschodnią wieżę zamku kartograficznym punktem zerowym w Wirtembergii i zmierzył całe królestwo Wirtembergii. Obecnie zamek jest od 1994 roku przystosowany na hotel. Od 1997 roku dostępne jest publiczne muzeum uniwersytetu Tybingi ze zbiorami naukowymi instytutów prehistorii, archeologii klasycznej wraz ze stanowiskami numizmatycznymi, egiptologii i etnologii.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Schloss Michelfeld

Prawdopodobnie istniał w Michelfeld pałac nawodny, który w czasie wojny trzydziestoletniej, przypuszczalnie w latach 1634-1635 został zniszczony przez pożar. Znajdujący się obecnie w rękach prywatnych pałac został odbudowany przez panów von Gemmingen-Hornberg w 1753 roku i przez długie lata był ich podstawową siedzibą. W przyległym majątku urządzony został wspaniały hotel wraz z restauracją.

Zamek Irslingen

Zamek niziny położony na wysokości 530 m n.p.m. został po raz pierwszy wspomniany w roku 1178 i zniszczony w XVI wieku. Właścicielami i prawdopodobnie także założycielami zamku byli panowie z Urslingen. Zachowane są jeszcze małe resztki muru z dawnego założenia zamkowego.

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Pałac Bruchsal

Pałac w Bruchsal zbudowany został w stylu barokowym w połowie XVIII w. i począwszy od około roku 1720 służył jako oficjalna siedziba biskupów ze Spiry.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Albeck

Zamek Albeck w miejscowości Sulz w landzie Badenia Wirtembergia. Zachowały się resztki murów obronnych i pałac z licznymi otworami okiennymi (dawne okna łukowe).

Zamek Müneck

Zamek został wybudowany w XII w. przez panów von Müneck, bocznej linii von Hailfingen, popleczników palatynów z Tybingii, jako zamek ochronny i ofensywny. Następne pokolenia Hailfingerów powoli wysprzedawały swą siedzibę.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: