Krzyże pokutne w Świeciu

Zwiedzone: 5 czerwca 2021

Krzyże pokutne w Świeciu
czerwiec 2021

Położenie:

Krzyże pokutne w Świeciu – (niem. Schwertburg), w środkowej części wsi Świecie, przy drodze nr 358 z Leśnej do Świeradowa, w murze otaczającym kościół, w powiecie lubańskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Kamienne krzyże pokutne w Świeciu wmurowane między przyporami, na prawo od bramy w murze otaczającym kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wykonane z piaskowca.

Pierwszy z lewej jest z wyrytym kordem. Jego lewe ramię niefortunnie znajduje się pod przyporą, jest jednak odsłonięte. Wymiary to ok. 120 x 60 cm. Odkryty został w 2003 r.

Drugi, środkowy – z rytem kuszy. Jego prawe ramię zasłonięte przez przyporę. Wymiary to ok. 180 x 50 cm. Odkryty w 2002 r.

Trzeci krzyż kamienny z prawej jest z wyrytym nożem. Wymiary to 70 x 84 x 21cm. Dolna część trzonu jest odłamana. Odnaleziony został w 2002 r.

Krzyże nie były wzmiankowane wcześniej w literaturze.

Zachowało się podanie, iż „6 maja 1602 roku rycerz Karl von Uechtritz został zastrzelony przez swojego przyjaciela strzałem w plecy”. Przy kościele zachowały się płyty nagrobne właśnie członków rodziny von Uechtritz: rodu, który od XIV do XVII wieku władał Świeciem i tutejszym zamkiem. Najstarsza z płyt pochodzi z 1572 roku.

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: