Zamek Braunfels

Zwiedzony: 19 czerwca 2005

Braunfels, DE
9°C
Overcast clouds
zamek braunfels
czerwiec 2005

Położenie:

Zamek Braunfels – 

w miejscowości o tej samej nazwie, 

w powiecie 

Lahn-Dill, 

:, 

w Niemczech.

Opis:

 • 946 – Przypuszczalnie istniał już zamek.
 • XIII w. – Zostaje wybudowany obecny zamek przez grafa Heinricha I von Burgsolms, być może na miejscu istniejącego zamku. Braunfels położony był w bardziej strategicznym miejscu niż zamek nawodny Burgsolms.
 • 1216- Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.
 • Koniec XIII w. – Po śmierci grafa Heinricha rozłączają się jego synowie. Marguard III zostaje w Burgsolms, natomiast graf Heinrich II przenosi swoją siedzibę na zamek Braunfels i zakłada linię rodu Solms-Braunfels.
 • 1280 – Po raz pierwszy Heinrich II nazywa siebie von Solms-Braunfels.
 • Do 1382 przetrwało wspólne administrowanie właścicieli. Między następcami następuje jednak trwały podział. Graf Otto von Solms-Braunfels (1331-1409) był przeciwnikiem grafa Johann IV von Solms-Burgsolms.
 • 1409 – Linia Braunfels podzieliła się między braci – grafów Bernharda II i Johannesa V.
  Graf Johannes dąży do wydzielenia swojej linii rodu, czego szczególnym skutkiem było w 1420 roku odłamanie części dziedzictwa Lichtenstein od domu Solms. Po długich negocjacjach następuję podział. Graf Johannes otrzymuje Laubach, Lich i Münzenberg. Zostaje założycielem linii Solms-Lich. Graf Bernhardt II otrzymuje zamek i Greifenstein, jednak po wymarciu linii Braunfels w 1415 roku zamek podupada. Bernhard II zostaje założycielem młodej linii Solms-Braunfels .
 • Zamek w czasie panowania Bernharda II (1409-59) i Otto II (1459-1504) zostaje znacznie umocniony.
 • W czasie Wojny Trzydziestoletniej zamek zostaje wielokrotnie zajęty i spustoszony, jednak zostaje odbudowany i rozbudowany przez grafa Heinricha Trajectin.
 • 1679 – Ogromny pożar niszczy prawie wszystkie zabudowania zamku.
 • 1693 – Wraz ze śmiercią grafa Trajectin – oficera służącego u Wilhelma von Oranien – wymiera linia rodu Solms-Braunfels i właścicielem zostaje graf Wilhelm Moritz von Solms-Greifenstein.
 • 1694 – Graf Wilhelm Moritz von Solms-Greifenstein przenosi swoją rezydencję na zamek. W tym czasie ulega zniszczeniu zamek Greifenstein, a zamek zostaje renesansowym pałacem poprzez przebudowanie części zabudowy.
 • 1742 – Linia Solms-Braunfels zostaje linią książęcą.
 • W XIX w. książę Ferdynand (1791-1874) przebudowuje zamek w stylu romantycznym
 • 1881-85 – Kolejna przebudowa zamku przez księcia Georga Solms-Braunfels(1636-91) w stylu neogotyckim.
 • Obecnie pałac jest własnością prywatną rodziny von Solms-Braunfels i jest częściowo udostępniony jako muzeum.

Galeria:

Inne zabytki ::

Zamek Hirschhorn

Zamek Hirschhorn został założony w 1260 roku przez Johanna von Hirschhorn, który od 1270 roku przyjął nazwę od nazwy zamku. Był on prawdopodobnie wnukiem (ewentualnie synem) ze związku małżeńskiego pomiędzy Edelherren von Steinach i ministeriałów von Hirschberg (zamek położony w Leutershausen an der Bergstraße). Od strony babki został także przyjęty herb z rogiem jelenia i nazwa dla nowego zamku (Hirschhorn - (niem.) jeleni róg).

Zamek Philippstein

1335 – Graf Gerlach von Nassau-Weilburg uzyskuje obszar naokoło Altenkirchen wraz z górnym Möttbachtal od grafów von Solms. 1390 – Jego wnuk graf Philipp I von Nassau-Weilburg i Saarbrücken buduję do ochrony tego obszaru i położonej na nim kopalni rudy żelaza zamek Philippstein. Zamek był zawsze zamieszkały przez kasztelanów.

Zamek Jesburg

1350 - W czasie sporu między arcybiskupem z Mainz i landgrafami z Hessen zamek Jesburg należący do Mainz został zniszczony. 1364 - Zniszczony zamek jest ponownie odbudowany.

Zamek Mittelburg

Zamek założony w 1165 roku przez najmłodszego syna Bliggersa II von Steinach – Conrada I. Po wymarciu na początku XIV w. założonej przez niego linii rodu zamek w połowie przechodzi w posiadanie biskupstwa z Moguncji i Wormacji. W wyniku licznych nadań w lenno przez biskupstwo, w następnych latach zamek wielokrotnie zmienia zarządców. Z braku należytej opieki i prac remontowych zamek ulega znacznemu zniszczeniu.

Zamek Freienfels

Stare podanie mówiące że zamek powstał w 1195 roku, zbudowany przez grafa Walrama z Nassau okazało się nieprawdą. Wybudowany był raczej w tym czasie przez grafów von Weilnau do ochrony ich posiadłości w rejonie Weilburga.

Zamek Hinterburg

1100 – Wybudowany przez ród von Steinach zamek Hinterburg (zwany również Alt-Steinach) jest lennem biskupstwa z Wormacji. Ród ten był albo boczną linią rodu właścicieli położonego niedaleko zamku Hafenburg , którzy także nazywali siebie von Steinach albo - co również jest tylko przypuszczeniem – byli rodem z Miśni w Turyngii, który zaciągnął się na służbę do biskupstwa Wormacji.

Zamek Schadeck

Najmłodszy z czterech zamków położonych w okolicach Necker-Steinach założony został w 1230 roku przez trzeciego syna Ulrichsa I von Steinach (zbudował on zamek Vorderburg) – Bliggera V. Ponieważ na jednej skale położone były już trzy zamki tego rodu, musiał on kolejny zamek wybudować z biegiem rzeki, na stromo opadającym zboczu masywu skalnego. Dla uzyskania miejsca pod budowę zamku musiano odłamać kawał ściany od zbocza.

Zamek Marburg

IX-X w. – Powstaje prostokątny gródek stożkowaty. Przypuszczalnie ten pierwszy zamek zbudowany został przez Gisonów. 1138-39 – Marburg jest po raz pierwszy wymieniany w dokumentach i był zasiedlony przez zarządcę.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: