Close

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Zwiedzony: 5 kwietnia 2010

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/1989/489 z 20 lutego 1959

0° C Czyste niebo
Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

kwiecień 2010

Położenie:

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie (niem. Grüssau), w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra.

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

5 kwietnia 2010

Opis:

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728–1735. Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej. Od 1998 posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 kolegiaty, jest także siedzibą dekanatu.

Na portalu i fasadzie rzeźby praskiego rzeźbiarza Ferdynanda Brokoffa.

Wnętrze o wystroju rokokowym, stalle i organy rzeźbione przez A. Dorazila, freski – dzieło J. Neunhertza, obrazy m.in. M. Willmanna i P. Brandla. Sanktuarium maryjne (otoczony kultem obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z I połowy XIII wieku – najstarszy obraz maryjny w Polsce, ufundowany prawdopodobnie przez fundatora klasztoru – Bolka I i ukoronowany papieskimi koronami przez Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997). Za prezbiterium, we wzniesionej w latach 1735–1747 kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich: Bolka I i Bolka II (XIV wiek). 29 września 2013 kanał TVP Polonia przeprowadził transmisję mszy świętej. II biskup legnicki dr Stefan Cichy ustanowił kapitułę krzeszowską złożoną z księży kanoników gremialnych i honorowych. Kościołem Kapitulnym jest tutejsza bazylika.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu z Wikipedii:

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Zamek Podskale

Zamek Podskale

Zamek znajduje się na szczycie wzniesienia (422 m n.p.m., na skale wznoszącej się 25 m powyżej poziomu terenu. Istnieje kilka (...)

Czytaj
Zamek w Wąsoszu

Zamek w Wąsoszu

Zamek książęcy wzniesiony w XIV w. na miejscu grodu książęcego przez książąt oleśnicko –głogowskich. W 1432 roku bezskutecznie oblegany przez (...)

Czytaj
Ruina kościoła w Żeliszowie

Ruina kościoła w Żeliszowie

Po wyjeździe niemieckich mieszkańców kościół pozostał w dobrym stanie, lecz nie był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Początkowo urządzono w nim (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email