Close

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Zwiedzony: 5 kwietnia 2010

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/1989/489 z 20 lutego 1959

0° C Light Snow
Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

kwiecień 2010

Położenie:

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie (niem. Grüssau), w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra.

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

5 kwietnia 2010

Opis:

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728–1735. Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej. Od 1998 posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 kolegiaty, jest także siedzibą dekanatu.

Na portalu i fasadzie rzeźby praskiego rzeźbiarza Ferdynanda Brokoffa.

Wnętrze o wystroju rokokowym, stalle i organy rzeźbione przez A. Dorazila, freski – dzieło J. Neunhertza, obrazy m.in. M. Willmanna i P. Brandla. Sanktuarium maryjne (otoczony kultem obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z I połowy XIII wieku – najstarszy obraz maryjny w Polsce, ufundowany prawdopodobnie przez fundatora klasztoru – Bolka I i ukoronowany papieskimi koronami przez Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997). Za prezbiterium, we wzniesionej w latach 1735–1747 kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich: Bolka I i Bolka II (XIV wiek). 29 września 2013 kanał TVP Polonia przeprowadził transmisję mszy świętej. II biskup legnicki dr Stefan Cichy ustanowił kapitułę krzeszowską złożoną z księży kanoników gremialnych i honorowych. Kościołem Kapitulnym jest tutejsza bazylika.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie artykułu z Wikipedii:

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w regionie , :

Zamek w Płakowicach

Zamek w Płakowicach

W środku wsi znajduje się renesansowa rezydencja z drugiej połowy XVI wieku. Wybudował ją Ramfold von Talkenberg. Był bodaj największym (...)

Czytaj
Zamek w Modle

Zamek w Modle

Zamek powstał w latach 1564-1567 z inicjatywy Mikołaja Birbanta. Następnymi właścicielami zamku był ród Rittergów. Oni to w 1767 r. (...)

Czytaj
zamek w chobieni

Zamek w Chobieni

Geograf Bawarski w 845 roku wymienia 20 grodów plemienia Dziadoszan, a wśród nich gród Cobena (Chobienia). Kolejne udokumentowane wzmianki o (...)

Czytaj
Ruina kościoła w Rapocinie

Ruina kościoła w Rapocinie

Kościół pw. św. Wawrzyńca to późnogotycka świątynia z 1297 roku. Razem z wioską do 1810 roku należał do klasztoru klarysek (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email