Close

Dwór w Mirocinie Górnym

Tagi:

Zwiedzony: 5 stycznia 2003

13° C Lekki deszcz
Dwór w Mirocinie Górnym

Położenie:

Dwór Mirocinie Górnym, w województwie lubuskim, w gminie Kożuchów

Dwór w Mirocinie Górnym

5 stycznia 2003

Opis:

Barokowy dwór w Mirocinie Górnym wzniesiono pod koniec XVII wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela Georga Gottharda von Dyherrn. Powstał prawdopodobnie na zrębach starszej budowli. Świadczy o tym m.in. położenie na wyspie, kamienne mury piwnic i jedno sklepienie. W otoczeniu pałacu założono ogród. Na przełomie XVIII i XIX w. dwór uległ przebudowie, a część ogrodu zamieniono na park krajobrazowy. Dwór przez blisko 200 lat pozostawał główną siedzibą rodu von Dyherrn. W XIX w. w efekcie braku porozumienia między rodziną przy podziale wcale niemałego majątku, stał się on własnością berlińskiego banku. Następnie rozparcelowany stanowił własność kapitana Carla von Schell, a później przeszedł w posiadanie Juliusa Wilke. W wyniku działań wojennych dwór uległ uszkodzeniu i nieużytkowany popadał w coraz większą ruinę.

Architektura

Dwukondygnacyjny dwór założono na wyspie otoczonej fosą, przez którą przerzucono dwa arkadowe mostki. Główne wejście od południa prowadziło na podwórze, drugie od zachodu wychodziło wprost do ogrodu. Dwór składał się z trzech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec, który obiegały początkowo drewniane krużganki, w XIX wieku zamienione na murowane, wsparte na jońskich kolumnach. Od strony głównego wejścia skrzydła były połączone łącznikiem na wysokości pierwszej kondygnacji. Wnętrza przykryte były płaskimi stropami, oprócz jednego pomieszczenia ze sklepieniem. Bogate zdobienia elewacji pozwalają wysnuć przypuszczenie ze wykonywała je ta sama grupa budowlana która robiła na przełomie XVII i XVIII w. inne dwory w okolicy, m.in. pałac w Żaganiu, Lasocinie, Borowie czy Broniszowie.

Galeria:

Panoramy sferyczne:

Dwór w Mirocinie Górnym

Dwór w Mirocinie Górnym

Dwór w Mirocinie Górnym

Inne zabytki w regionie , :

Mury miejskie w Zielonej Górze

Mury miejskie w Zielonej Górze

Wieża Łazienna to jeden z nielicznych zabytków pochodzący jeszcze ze średniowiecza, a właściwie ze schyłku średniowiecza. Stanowiła element trzeciej bramy (...)

Czytaj
Zamek w Otyniu

Zamek w Otyniu

Zamek w Otyniu powstał w formie gotyckiej prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. W wieku XVI dochodzi do pierwszej (...)

Czytaj
Krzyż pokutny w Ochli

Krzyż pokutny w Ochli

Łaciński krzyż pokutny umieszczony na lewo od schodów prowadzących do kościoła. Jego wymiary to: 46 x 52 x 22 cm. (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email