Dwór w Mirocinie Górnym

Zwiedzone: 5 stycznia 2003

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 3035 z 27.07.1978 (park dworski)

Dwór w Mirocinie Górnym
styczeń 2003

Położenie:

Dwór w Mirocinie Górnym – (niem. Ober Herzogswaldau), w centrum wsi, nad stawami, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Barokowy dwór w Mirocinie Górnym wzniesiono pod koniec XVII wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela Georga Gottharda von Dyherrn. Powstał prawdopodobnie na zrębach starszej budowli. Świadczy o tym m.in. położenie na wyspie, kamienne mury piwnic i jedno sklepienie. W otoczeniu pałacu założono ogród. Na przełomie XVIII i XIX w. dwór uległ przebudowie, a część ogrodu zamieniono na park krajobrazowy. Dwór przez blisko 200 lat pozostawał główną siedzibą rodu von Dyherrn. W XIX w. w efekcie braku porozumienia między rodziną przy podziale wcale niemałego majątku, stał się on własnością berlińskiego banku. Następnie rozparcelowany stanowił własność kapitana Carla von Schell, a później przeszedł w posiadanie Juliusa Wilke. W wyniku działań wojennych dwór uległ uszkodzeniu i nieużytkowany popadał w coraz większą ruinę.

Architektura

Dwukondygnacyjny dwór założono na wyspie otoczonej fosą, przez którą przerzucono dwa arkadowe mostki. Główne wejście od południa prowadziło na podwórze, drugie od zachodu wychodziło wprost do ogrodu. Dwór składał się z trzech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec, który obiegały początkowo drewniane krużganki, w XIX wieku zamienione na murowane, wsparte na jońskich kolumnach. Od strony głównego wejścia skrzydła były połączone łącznikiem na wysokości pierwszej kondygnacji. Wnętrza przykryte były płaskimi stropami, oprócz jednego pomieszczenia ze sklepieniem. Bogate zdobienia elewacji pozwalają wysnuć przypuszczenie ze wykonywała je ta sama grupa budowlana która robiła na przełomie XVII i XVIII w. inne dwory w okolicy, m.in. pałac w Żaganiu, Lasocinie, Borowie czy Broniszowie.

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

[template id="4284"]

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: