Zamek Lichtenstein

Zwiedzone: 18 sierpnia 2002

Zamek Lichtenstein
sierpień 2002

Położenie:

Zamek Lichtenstein – położony na wzgórzu zwanym „Lichtensteiner Berg”, 270 m n.p.m., pobliżu miejscowości Neidenfels, w powiecie Bad Dürkheim, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek Lichtenstein  zbudowany został około 1200 roku i należał do systemu obronnego Staufów. Chronił drogę łączącą Kaiserslautern ze Spirą. Był siedzibą rodową tak samo nazywanej rodziny – von Lichtenstein.
W roku 1281 został zniszczony przez wojska mieszczan i wojska biskupie ze Spiry, ponieważ jego właściciele, Albrech i Konrad von Lichtenstein zostali rycerzami–rozbójnikami (Raubritter). Plądrowali nawet posiadłości w biskupim mieście w Spirze (Speyer). Zamek nigdy nie został odbudowany, zamiast niego został wybudowany zamek Neidenfels  po drugiej stronie doliny.

W połowie XIX w. ruiny służyły jako kamieniołom do budowy linii kolejowej.

Z zamku, który tak wcześnie został zniszczony, a w późniejszym czasie używanym jeszcze jako kamieniołom, pozostały jeszcze resztki zasypanej dziś fosy i muru obwodowego z wypukłych prostopadłościanów. Na dziedzińcu znajduje się siedmiometrowej wysokości głaz, na którym wznosiła się wieża obronna.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: