Zamek Dilsberg

Zwiedzony: 28 września 2003

Neckargemünd, DE
-2°C
Scattered clouds
Zamek Dilsberg
wrzesień 2003

Położenie:

Zamek Dilsberg – 

288,6 m n.p.m. powyżej doliny rzeki Neckar, w Dilsberg, części miasta Neckargemünd, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

 • 988 – Okolice Dilsberg należą do biskupstwa Worms, dane im w lenno od króla Ottona III.
 • Połowa XII w. – Hrabiowie von Lauffen otrzymują Dilsberg i jego okolice na własność od biskupstwa Worms.
 • około 1200 – Przypuszczalne zakończenie budowy zamku Dilsberg przez grafów von Lauffen.
 • 1208 – Pierwsza wzmianka w dokumentach o zamku Dilsberg.
 • 1219 – Po wymarciu rodu von Lauffen, na zamek przychodzą panowie von Dürn.
 • 1253 – Boppo I von Dürn nazywa się hrabią von Dilsberg.
 • 1288 – Boppo II von Dürn sprzedaje zamek królowi Rudolfowi Habsburgowi.
 • I połowa XIV w. – Właścicielami zamku są palatyni reńscy.
 • 1347 – Elektor Ruprzecht I zakłada u podnóża zamku miasto Dilsberg. Do miasta zostają przymusowo przesiedleni mieszkańcy Rainbach i Reidenberg.
 • 1512 – Rozbudowa zamku i miasta na twierdzę.
 • 1618-48 – Twierdza Dilsberg jest bezskutecznie oblegana przez wojska Tillys i dopiero po upadku Heidelbergu zostaje poddana.
 • 1799 – Jeszcze raz może twierdza Dilsberg wykazać się swoja zdolnością do obrony. Zamek jest bezskutecznie oblegany przez wojska francuskich rewolucjonistów.
 • 1820 – Służący początkowo jako więzienie wojskowe zamek zostaje przeznaczony do wyburzenia i służy jako kamieniołom mieszkańcom Dilsberg.
 • około 1900 – Pierwsze prace zabezpieczające na zamku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii

Zamek Lichtenstein w Badenii Wirtembergii położony jest w Szwabskich Albach na wzgórzu o wysokości 817 m n.p.m., ponad doliną Echaz, małemu dopływowi Necker, wciętemu w dolinę na głębokość 250 metrów. Około 500 metrów na południowy-wschód od pałacu znajdują się resztki średniowiecznego zamku Alt-Lichtenstein, który został zniszczony w XIV wieku w Szwabskiej wojnie miast (Schwäbischen Städtekrieg (1387–1389)).

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Zamek Sterneck

Władcy Sterneck i ich przodkowie: 1122 - Egilolf von Brandeck, jego zamek rodowy znajdował się ponad doliną Heimbach. 1230-50 – Wybudowanie zamku Sterneck przez Volmara von Brandeck. 1300 – Johann von Brandeck uzyskuje prawo kościelne w Unterbrändi 1350 – Wirtembergia uzyskuje część zamku. Zamek po raz pierwszy nazwany jest Sterneck.

Zamek Waldeck

Zamek skalny powstał w XII wieku i po raz pierwszy wspomniany był w 1140 roku. Mieszkańcy zamku zostali później raubritterami i z tego powodu w XIII wieku zamek został zniszczony, jednak wkrótce potem został ponownie odbudowany. W 1553 roku umiera Tristan, ostatni z rodu von Waldeck i od 1600 roku zamek ulega powolnemu upadkowi.

Zamek Enzberg

Zamek Enzberg leży na odnodze górskiej powyżej miasta. Resztki budowli obronnej opasane jest dwumetrowym murem na terenie której położone są wodociągi miejskie i wielu posesji prywatnych. Abstrahując od tego można jeszcze znaleźć w małym lasku z tyłu posesji prywatnych wiele wartościowych pozostałości zamku. Obszar ten należy prawdopodobnie do miasta. Reszta została w rekach prywatnych zamieniona na małe ogrody i tarasy. W części należącej do miasta zachowana została największa część zamku będąca zamkiem głównym.

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Zavelstein

Zamek został założony około 1200 roku przez hrabiów Calw jako kasztelania. W 1345 roku wszedł w posiadanie hrabiów Wirtembergii. Po napadzie Schleglerbundes na hrabiego Eberhard II w Wildbad znalazł on tutaj schronienie w trakcie ucieczki. W 1367 roku nadał on miejscowości prawa miejskie. W 1616 roku książę Johann Friedrich przeniósł władzę z Zavelstein do Buwinghausen von Walmerode, i zaczął w ten pałac inwestować. Francuskie wojsko pod dowództwem generała Mélac zniszczyło zamek w 1692 roku.

Pałac Favorite

Pałac Favorite zbudowany został przez Johanna Michaela Rohrer w latach 1710–1730 w Rastatt–Förch. Należał do margrabiny Sibylli Augusty (1675–1733) – wdowie po Ludwiku Wilhelmie Badeńskim zwanym Türkenlouis – służący jej do rozrywki i polowań. Jest to najstarszy niemiecki pałac mający tak bogatą kolekcję porcelany i jedyny zachowany w dawnej formie.

Zamek Wachenburg

Wachenburg to zamek na wzgórzu ponad miastem Weinheim an der Bergstrasse. Został zbudowany w latach 1907-1928 przez konwent seniorów z Weinheim (Weinheimer Senioren-Convent), korpus dawnych studentów. Na zamku istnieje restauracja z bardzo ładną panoramą na leżące poniżej miasto.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: