Zamek Dilsberg

Zwiedzony: 28 września 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Dilsberg
wrzesień 2003

Położenie:

Zamek Dilsberg – 

288,6 m n.p.m. powyżej doliny rzeki Neckar, w Dilsberg, części miasta Neckargemünd, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

 • 988 – Okolice Dilsberg należą do biskupstwa Worms, dane im w lenno od króla Ottona III.
 • Połowa XII w. – Hrabiowie von Lauffen otrzymują Dilsberg i jego okolice na własność od biskupstwa Worms.
 • około 1200 – Przypuszczalne zakończenie budowy zamku Dilsberg przez grafów von Lauffen.
 • 1208 – Pierwsza wzmianka w dokumentach o zamku Dilsberg.
 • 1219 – Po wymarciu rodu von Lauffen, na zamek przychodzą panowie von Dürn.
 • 1253 – Boppo I von Dürn nazywa się hrabią von Dilsberg.
 • 1288 – Boppo II von Dürn sprzedaje zamek królowi Rudolfowi Habsburgowi.
 • I połowa XIV w. – Właścicielami zamku są palatyni reńscy.
 • 1347 – Elektor Ruprzecht I zakłada u podnóża zamku miasto Dilsberg. Do miasta zostają przymusowo przesiedleni mieszkańcy Rainbach i Reidenberg.
 • 1512 – Rozbudowa zamku i miasta na twierdzę.
 • 1618-48 – Twierdza Dilsberg jest bezskutecznie oblegana przez wojska Tillys i dopiero po upadku Heidelbergu zostaje poddana.
 • 1799 – Jeszcze raz może twierdza Dilsberg wykazać się swoja zdolnością do obrony. Zamek jest bezskutecznie oblegany przez wojska francuskich rewolucjonistów.
 • 1820 – Służący początkowo jako więzienie wojskowe zamek zostaje przeznaczony do wyburzenia i służy jako kamieniołom mieszkańcom Dilsberg.
 • około 1900 – Pierwsze prace zabezpieczające na zamku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Reichenstein

Na rycinie z XVII w. widoczny jest jeszcze zamek w ruinie. W chwili obecnej widoczne są tylko resztki murów. Założenie zamkowe ma plan prawie prostokątny, od strony grzbietu górskiego znajduje się fosa. Tarasy na zboczu powstały dopiero w XX w.

Pałac Bruchsal

Pałac w Bruchsal zbudowany został w stylu barokowym w połowie XVIII w. i począwszy od około roku 1720 służył jako oficjalna siedziba biskupów ze Spiry.

Zamek Roseck

Zamek Roseck położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Unterjesingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Schwetzingen-Schloß

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Zamek Rüdenburg

Zamek Rüdenburg zbudowany był prawdopodobnie w latach 1220-1250 przez panów von Rüdenberg. W roku 1446 wspomina się w dokumentach o Albrechcie Kechler von Rüdenberg. Pozostałymi właścicielami byli palatyni reńscy, hrabiowie Wirtembergii, panowie von Neueneck (1498), kraj Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Zamek Urnburg

Według dawnych przekazów zamek Urnburg był dość znaczny. Do dziś pozostały zdziesiątkowane resztki stojącej na wzniesieniu wieży i mur w głębokich krzakach. Obszar naokoło wieży nie jest jednak naturalnego pochodzenia, znajdowała się ty dość duża warownia.

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Zamek Mandelberg

1287 - Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku. Właścicielem był Müller von Mandelberg. 1385 - Zamek kupuje graf Wolf von Eberstein. 1389 - Murgrabia Rudolf von Baden zostaje właścicielem zamku. W ten sposób zamek zostaje lennem Badenii.

Zamek Kaltenstein

779 – Pierwsza wzmianka zamku zwanego wówczas Feinga w spisie majątku klasztoru z Fuldy. 1096 – Pierwsza wzmianka zamku Vaihingen. Do 1175 – Posiadłość rodziny hrabiów von Vaihingen. 1189 – Młoda linia hrabiów z Vaihingen z domu hrabiów von Calw—Löwenstein bierze za swą siedzibę pałac Kaltenstein. 1230 – Hrabia Gottfried von Vaihingen zakłada dzisiejsze miasto Vaihingen.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: