Zamek Dilsberg

Zwiedzony: 28 września 2003

,
0°C
Zamek Dilsberg
wrzesień 2003

Położenie:

Zamek Dilsberg – 

288,6 m n.p.m. powyżej doliny rzeki Neckar, w Dilsberg, części miasta Neckargemünd, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

 • 988 – Okolice Dilsberg należą do biskupstwa Worms, dane im w lenno od króla Ottona III.
 • Połowa XII w. – Hrabiowie von Lauffen otrzymują Dilsberg i jego okolice na własność od biskupstwa Worms.
 • około 1200 – Przypuszczalne zakończenie budowy zamku Dilsberg przez grafów von Lauffen.
 • 1208 – Pierwsza wzmianka w dokumentach o zamku Dilsberg.
 • 1219 – Po wymarciu rodu von Lauffen, na zamek przychodzą panowie von Dürn.
 • 1253 – Boppo I von Dürn nazywa się hrabią von Dilsberg.
 • 1288 – Boppo II von Dürn sprzedaje zamek królowi Rudolfowi Habsburgowi.
 • I połowa XIV w. – Właścicielami zamku są palatyni reńscy.
 • 1347 – Elektor Ruprzecht I zakłada u podnóża zamku miasto Dilsberg. Do miasta zostają przymusowo przesiedleni mieszkańcy Rainbach i Reidenberg.
 • 1512 – Rozbudowa zamku i miasta na twierdzę.
 • 1618-48 – Twierdza Dilsberg jest bezskutecznie oblegana przez wojska Tillys i dopiero po upadku Heidelbergu zostaje poddana.
 • 1799 – Jeszcze raz może twierdza Dilsberg wykazać się swoja zdolnością do obrony. Zamek jest bezskutecznie oblegany przez wojska francuskich rewolucjonistów.
 • 1820 – Służący początkowo jako więzienie wojskowe zamek zostaje przeznaczony do wyburzenia i służy jako kamieniołom mieszkańcom Dilsberg.
 • około 1900 – Pierwsze prace zabezpieczające na zamku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Eichtersheim

Pałac Eichtersheim, wzniesiono w XVI wieku. Otoczony jest przez pałacowy staw, nad którym prowadzi prześliczny most z piaskowca. Zamek nawodny leży w środku historycznego parku z prastarym drzewostanem i botanicznymi rzadkościami. Od 1980 w zamku znajduje się ratusz gminny. Dawniej mieściła się w nim także restauracją.

Zamek Straubenhart

Panowie Straubenhardt byli wspominani w roku 1090 w aktach klasztoru Hirsau i w akcie założenia klasztoru Herrenalb w 1148 roku. Ród pochodzi przypuszczalnie z Kraichgau. Zamek był założony przypuszczalnie w XI stuleciu przez panów von Gräfenhausen, dzisiejszej części Birkenfeld. Rozbudowany później zamek funkcjonował jako współwłasność panów Straubenhardt i z nimi spokrewnionymi panami von Schmalenstein.

Zamek Strahlenburg

Wybudowany około 1235 roku zamek Strahlenburg przed zniszczeniem znany był jako pałac Strahlenberg. Był siedzibą tak samo zwanego rodu von Strahlenberg. Kiedy dokładnie zamek Strahlenburg został zniszczony nie jest dokładnie jasne. Około 1500 roku zamek był już zapewne w ruinie. Jednak około 1730 roku materiał kamienny pozyskiwany z ruin został wykorzystany do budowy murów w okolicznych winnicach.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Zamek Herrenberg

Z wymienianego w dokumentach z 1228 roku zamku Herrenberg, zbudowanego przez palatyna Rudolfa II z Tybingi, założyciela miasta Herrenberg, zachowały się na Górze Zamkowej jedynie skromne resztki. Od 1807 roku ruinę zamku wykorzystywano do pozyskiwania materiału budowlanego. Na miejscu wcześniejszej prochowni wznosi się obecnie powstała w 1957 roku wieża widokowa. We wcinającej się głęboko w górę części znajdują się jeszcze lochy. Do ówczesnego założenia zamkowego należały zabudowania gospodarcze z dwoma piwnicami, Pallas, donżon, wschodni mur kurtynowy i rozległe mury obwodowe.

Pałac w Karlsruhe

Pałac w Karlsruhe zbudowany został w 1715 roku jako rezydencja margrafa Karla Wilhelma von Baden-Durlach. Budynek zostaje wzniesiony częściowo z drewna i już w 1746 roku musiał być odrestaurowany. Drewniane konstrukcje podczas przebudowy zostały zastąpione kamieniem.

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Pałac Wasserburg

Pałac Wasserburg w Glatt jest jednym z nielicznych nawodnych pałaców w Niemczech, który nadal jest użytkowany. Jest też jednym z najstarszych pałaców renesansowych w południowych Niemczech.

Zamek Altwindeck

Z położonego na wysokiej na skale (378 m) zamku pozostały obecnie jeden donżon, wieża i część muru. Składał się zapewne z zamku dolnego i górnego z którego pozostał donżon i zabudowania pałacu. Zachowany południowy donżon mający w obrysie 9,6x9,8 m i wysoki na 27,6 m na najniższej kondygnacji posiadał zapewne loch lub spiżarnie. W czasie wojny stanowił schronienie dla mieszkańców zamku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: