Zamek Ruppertsecken

Zwiedzone: 5 czerwca 2005

Zamek Ruppertsecken
czerwiec 2005

Położenie:

Zamek Ruppertsecken – w zachodniej części wsi na Schlossberg (zamkowe wzgórze) – 498 m n.p.m., w powiecie Donnersbergkreis, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek Ruppertsecken wybudowany został prawdopodobnie w XII w. przez raugrafa Rupperta II. Po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1344 roku.

2 października 1470 r. Palatyn Fryderyk I Wittelsbach rozpoczął 14 dniowe oblężenie zamku. Zamek został splądrowany i zniszczony. Zabroniono również odbudować zamek.

W historii wsi wspominany jako „zamek raubritterów Ruprechtseck”.

W późniejszych czasach materiał z zamku wykorzystywany był przez okoliczną ludność do budowy domów. Miedzy innymi zbudowano dzwonnicę we wsi w 1869 r. W 1889 r. na terenie zamku wzniesiono zbiornik na wodę w formie średniowiecznego donżonu. Przebudowy i renowacji dokonano w 1963 r.

Legenda

Legenda mówi, że w czasie oblężenia zamku, Palatyn był bardzo niezadowolony, że trwa to tak długo. Hrabia i jego ludzie broniący zamku doskonale znali się na obronie. Chcąc przyspieszyć zdobycie wysłał wiadomość do hrabiny – żony obrońcy, że może opuścić zamek bez szwanku wraz z tym co może sama unieść i zostanie oszczędzona. Wkrótce potem bramy zamku się otworzyły i stanęła w nich hrabina niosąc na plecach swojego męża. Palatyn dotrzymał słowa i ocalił hrabinę wraz z jej mężem, a także całą załogę ceniąc honor i lojalność.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: