Zamek Ruppertsecken

Zwiedzone: 5 czerwca 2005

Zamek Ruppertsecken
czerwiec 2005

Położenie:

Zamek Ruppertsecken – 

w zachodniej części wsi na Schlossberg (zamkowe wzgórze) – 498 m n.p.m.

, w powiecie 
Donnersbergkreis, 
w landzie Nadrenia–Palatynat, 
w Niemczech.

Opis:

Zamek Ruppertsecken wybudowany został prawdopodobnie w XII w. przez raugrafa Rupperta II. Po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1344 roku.

2 października 1470 r. Palatyn Fryderyk I Wittelsbach rozpoczął 14 dniowe oblężenie zamku. Zamek został splądrowany i zniszczony. Zabroniono również odbudować zamek.

W historii wsi wspominany jako „zamek raubritterów Ruprechtseck”.

W późniejszych czasach materiał z zamku wykorzystywany był przez okoliczną ludność do budowy domów. Miedzy innymi zbudowano dzwonnicę we wsi w 1869 r. W 1889 r. na terenie zamku wzniesiono zbiornik na wodę w formie średniowiecznego donżonu. Przebudowy i renowacji dokonano w 1963 r.

Legenda

Legenda mówi, że w czasie oblężenia zamku, Palatyn był bardzo niezadowolony, że trwa to tak długo. Hrabia i jego ludzie broniący zamku doskonale znali się na obronie. Chcąc przyspieszyć zdobycie wysłał wiadomość do hrabiny – żony obrońcy, że może opuścić zamek bez szwanku wraz z tym co może sama unieść i zostanie oszczędzona. Wkrótce potem bramy zamku się otworzyły i stanęła w nich hrabina niosąc na plecach swojego męża. Palatyn dotrzymał słowa i ocalił hrabinę wraz z jej mężem, a także całą załogę ceniąc honor i lojalność.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: